Curierul Zilei - Sport
PRIMA PAGINA arrow Sport

*** Fiscul controlează nunţile!     *** Administratorii puşi să deschidă vanele la căldură     *** Campanie pentru prevenirea violenţei în familie     *** PASTILA de UMOR      *** Festivalul Naţional de Muzică Folk Trivale Fest     *** Să ne amintim de pictorul Costel Butoi    *** Studenţii de la UPIT la Tîrgul de job-uri      *** Au sosit 374 de bilete de tratament!     *** „Novecento”     *** Deţinut celebru mort     *** Fostul primar s-a trezit cu mascaţii la uşă     *** Percheziţii la samsari de maşini     *** Badea de la Evidenţă din nou, director     *** Familia Tiucă încă aşteaptă despăgubirile promise      *** Culisele meciului     *** Gol anulat şi accidentare gravă     *** Petrolul - CS Mioveni 0-0     *** Ocazii mari în prelungiri     *** Leii din Bănie vin în bîrlogul Urşilor!     *** Act caritabil la meci: SUSŢINEM CAUZA CORINEI !     *** Meci cu grad ridicat de periculozitate     *** Meci special pentru Gheorghe     *** Victoria este obligatorie!     *** Vor să urce pe podium!     *** „Să profite de şansa pe care o au!“     *** „Să recuperăm punctele pierdute etapa trecută!“

„Să recuperăm punctele pierdute etapa trecută!“ Imprimare E-mail
vineri, 19 octombrie 2018

Ureche şi Barbu nu concep decît victoria la Constanţa:

„Să recuperăm punctele pierdute etapa trecută!“

Fotbaliştii de la FC Argeş sînt conştienţi de importanţa meciului de duminică, de la ora 12:00, din deplasare, cu SSC Farul Constanţa. Fotbaliştii piteşteni nu concep decît victoria în disputa cu marinarii. Portarul Andrei Ureche şi atacantul Cătălin Barbu au mare încredere în forţa echipei la care evoluează.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 79

Continuare

„Să profite de şansa pe care o au!“ Imprimare E-mail

Săndoi va miza pe jucătorii tineri:

„Să profite de  şansa pe care o au!“

Forţat de problemele medicale cu care se confruntă unii dintre jucătorii cu experienţă ai echipei FC Argeş, antrenorul Emil Săndoi va miza la meciul de duminică, de la Constanţa, pe mai mulţi jucători tineri. Tehnicianul alb-violeţilor are mare încredere şi în atacantul Cătălin Barbu care se pregăteşte foarte bine la antrenamente. Săndoi aşteaptă de la acesta, dar şi de la ceilalţi jucători tineri pe care îi are în lot, să confirme încrederea pe care le-o acordă.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 78

Continuare

Vor să urce pe podium! Imprimare E-mail

Alb-violeţii îşi doresc să profite de forma slabă a adversarului

Vor să urce pe podium!

SSC Farul Constanţa-FC Argeş, duminică, ora 12:00, Digi Sport, Telekom Sport, Look TV

FC Argeş va disputa în acest week-end un nou meci de campionat. Echipa din Trivale va întîlni duminică, de la ora 12:00, în deplasare, pe SSC Farul Constanţa. Disputa dintre constănţeni şi argeşeni contează pentru etapa a 13-a din Liga 2 Casa Pariurilor şi va fi transmisă în direct de către Digi Sport, Telekom Sport şi Look TV. Alb-violeţii vor aborda această întîlnire de pe locul 4, cu cele 25 de puncte, acumulate în 12 runde, în timp ce marinarii se situează pe poziţia a 16-a a ierarhiei, cu doar 10 puncte, strînse tot în 12 runde. În eventualitatea în care vor reuşi să se impună, piteştenii pot reveni din nou pe podium, FC Argeş fiind la doar două lungimi în spatele liderului Academica Clinceni.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 115

Continuare

Victoria este obligatorie! Imprimare E-mail

Baschetbaliştii piteşteni nu-şi mai permit paşi greşiţi

Victoria este obligatorie!

BCM U FC Argeş - SCM Timişoara, ora 18

După două înfrîngeri consecutive, baschetbaliştii de la BCM U FC Argeş vor încerca astăzi să obţină prima victorie din această ediţie de campionat. Echipa de baschet a Piteştiului întîlneşte de la ora 18:00 la Sala Sporturilor pe SCM Timişoara, formaţie care are un parcurs identic ca gruparea din Trivale.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 93

Continuare

Meci special pentru Gheorghe Imprimare E-mail

Baschet

Meci special pentru Gheorghe

Pentru Tudor Gheorghe meciul cu SCM Timişoara este unul mai special avînd în vedere că acesta va juca împotriva fostei sale echipe: „M-am adaptat foarte repede la Piteşti, am fost primit foarte bine, mă aşteptam la faptul că mă voi integra fără probleme. Am susţinut două meciuri, unul reuşit, dar pe care l-am pierdut, şi o primă repriză bună în cel de-al doilea, de la Sibiu. În actul secund am cedat lupta, din păcate. Dar cred că am învăţat multe lucruri şi nu vom mai repeta anumite greşeli. Timişoara este o echipă bună, cu jucători valoroşi, la fel ca toate formaţiile din serie, dar noi vom da totul pentru a obţine victoria. Am filing de victorie înaintea oricărui meci, dar contează ca atunci cînd intri pe teren să lupţi“.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 110

Continuare

Meci cu grad ridicat de periculozitate Imprimare E-mail

Meci cu grad ridicat de periculozitate

Prezenţa galeriei Universităţii Craiova şi a unui număr mare de suporteri olteni la acest meci, i-a determinat pe jandarmi să considere meciul de la Mioveni drept unul cu grad ridicat de periculozitate.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 107

Continuare

Act caritabil la meci: SUSŢINEM CAUZA CORINEI ! Imprimare E-mail

Act caritabil la meci: SUSŢINEM CAUZA CORINEI !

UNIREA BASCOV se alătură campaniei umanitare de strângere de fonduri pentru CORINA MARIA, un sufleţel minunat de numai 9 anişori, un copil vesel şi plin de energie, cu gânduri si vise măreţe care a primit un diagnostic crunt: tumoră malignă abdomino-pelvină şi carcinomatoză peritoneală. A suferit de urgenţă o intervenţie chirurgicală de excizare a tumorii, dar lupta abia acum începe!
PENTRU ASTA AVEM NEVOIE DE AJUTORUL DVS.! LA INTRĂRILE DIN STADION, VOR FI AMPLASATE URNE SPECIAL AMENAJATE PENTRU CORINA MARIA! Orice ajutor este binevenit! Donaţii în bani se pot face şi pe numele Radu Mariana, în conturile deschise la Banca Transilvania Piteşti: l EUR RO33BTRLEURCRT0350794201 ; l RON RO83BTRLRONCRT0350794201.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 86

Leii din Bănie vin în bîrlogul Urşilor! Imprimare E-mail

Liga 3: Unirea Bascov - FC U Craiova, sâmbătă, ora 16:00, Stadion Orăşenesc Mioveni

Leii din Bănie vin în bîrlogul Urşilor!

Unirea Bascov are un nou test de trecut în acest week-end, echipa antrenată de Adrian Dulcea primind vizita unei alte formaţii cu pretenţii la promovare, Universitatea Craiova. Meciul se va disputa pe Stadionul Orăşenesc din Mioveni, sîmbătă de la ora 16:00.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 102

Continuare

Ocazii mari în prelungiri Imprimare E-mail

Ocazii mari în prelungiri

Coincidenţă sau nu, în al patrulea minut de prelungire al fiecărei reprize a avut loc cîte o ocazie mare de poartă. Astfel, în prima repriză, în minutul 45+4 CS Mioveni putea deschide scorul, la un contraatac al lui Rădescu pe dreapta. Acesta a centrat, Popescu a preluat şi apoi a irosit o ocazie mare, încurcîndu-se în minge, în careul mic, într-o fază în care Balint avea şi el prim-planul să împingă mingea în poartă. După ce portarul a degajat balonul, arbitrul a fluierat finalul reprizei. Apoi, în repriza a doua, în minutul 90+4, a fost rîndul gazdelor să rateze o ocazie mare. La un fault al lui Năstăsie în faţa careului, Nini Popescu a şutat peste zid, iar Burnea a respins in extremis cu capul de pe linia porţii. După această fază, arbitrul a fluierat finalul partidei.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 118

Continuare

Petrolul - CS Mioveni 0-0 Imprimare E-mail

Petrolul - CS Mioveni 0-0

l Petrolul: Tordai - Olaru, Ghinga, Cazan, Ţigănaşu (31 Velisar) - Chindriş, Cruceru - Lumu (Nini Popescu), Laurenţiu Marinescu, Ştefănescu - Şaim Tudor (61 Tamuz). Antrenor: Leo Grozavu
l Mioveni: Sima - Alexe, Celea, Burnea, Edi Stoica - Mîrzeanu, Traşcu (25 Drugă) - Rădescu, Popescu (82 Ivan), Coşereanu - Balint (85 Năstăsie). Antrenor: Iordan Eftimie
Arbitru: Andrei Florin (Tg Mureş)
Cartonaşe galbene: Chindriş (21), Marinescu (45 + 1), Cruceru (53), Ghinga (73)  /  Balint (47), Mîrzeanu (65), Sima (90)

Gol anulat şi accidentare gravă

CS Mioveni a remizat miercuri seară, în deplasare, 0-0, la Petrolul Ploieşti, într-un meci ce a contat pentru etapa a 12-a a campionatului. Cu cîteva absenţe importante în echipă, dar cu evoluţii foarte bune ale celor care le-au ţinut locul, galben-verzii au făcut un joc foarte bun, rămînînd chiar cu regretul că nu au obţinut mai mult din această deplasare.

Fii primul care comenteaza articolul | Vizualizari: 103

Continuare

Culisele meciului Imprimare E-mail

Culisele meciului

Asistenţă importantă
l Timpul a fost excelent pentru fotbal, miercuri seară, la Ploieşti, cu toate că, cu o zi înainte, la meciul Naţionalei Under 21, a fost frig şi bătea vîntul. La ora meciului Petrolul  - CS Mioveni, termometrele înregistrau 15 grade Celsius.

După 20 ani, la EURO

Reprezentativa Under 21 a României a cîştigat cu 4-0 meciul cu Liechtenstein şi a obţinut calificarea la EURO după o pauză de două decenii.