Curierul Zilei - Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului
PRIMA PAGINA arrow social economic arrow Social Economic arrow Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului
 Publicitate pdf
Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului
(0 voturi)
Monday, 22 April 2019


Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului


Paştele Catolic şi Paş­tele Ortodox sînt, de obicei, sărbătorite la date distincte, pentru că cele două mari Biserici calculează data Învierii lui Iisus după două calendare diferite. Biserica Ro­ma­no-Catolică sărbă­toreşte Paştele după calendarul gregorian, iar Biserica Ortodoxă, după calendarul iulian.


După 40 de zile de post, aproximativ 200 de persoane de religie catolică au sărbătorit, în noaptea de sîmbătă spre duminică, Paştele la Biserica Sfîntul Iacob din Cîmpulung. Slujba de Înviere este una specială, a început la ora 21:00 şi a ţinut pînă după miezul nopţii. Credincioşii catolici, împreună cu părintele Petru Păuleţ, au sărbătorit Învierea Domnului Iisus Hristos prin rugăciuni, lumînări aprinse şi cîntece religioase. La începutul ceremoniei s-a făcut ritualul specific Bisericii Catolice, sfinţirea focului. De la acest foc binecuvîntat s-a aprins lumînarea pascală, simbolul lui Hristos Cel Înviat din morţi. Această lumînare a fost dusă în procesiune la altar. Pe rînd, credincioşii au aprins cîte o lumînare de la  lumina binecuvîn- tată.

Au adus grîu înverzit, pască şi ouă roşii

În timpul ceremoniei, enoriaşii au adus în faţa altarului grîu înverzit, pască şi un coşuleţ cu ouă roşii pentru a fi sfinţite. Ele au fost prezentate la altar, sfinţite, iar apoi credincioşii le-au luat acasă ca alimente binecuvîntate. În rugăciunea de binecuvîntare preotul invocă puterea lui Dumnezeu ca acele alimente să fie sfinţite pentru sărbătoare, să le fie spre sănătatea trupului şi a sufletului celor care le mănâncă. „În Biserica noastră este obiceiul ca, în noaptea Învierii, cei care au participat la cor şi cîţiva credincioşi ne adunăm în oratoriu Sfîntul Iacob, care este la parter, ciocnim un ou, spunem „Hristos a Înviat” şi trăim nişte momente de bucurie în sărbătoarea Învierii Domnului”, ne-a spus părintele Petru Păuleţ. Unul dintre obiceiurile Paştelui catolic este dăruirea şi ciocnirea ouălor, tradiţie similară cu cea a ortodocşilor. La sfîrşitul slujbei, cu puţin timp înainte de miezul nopţii, clopotele au început să bată din nou, după trei zile de tăcere. Corul bisericii, împreună cu cei aproximativ 200 de enoriaşi prezenţi la slujbă, ţinînd în mînă o lumînare aprinsă, l-a însoţit pe părintele Păuleţ în turul pe care creştinii catolici îl fac în jurul bisericii. „Aşa cum se obişnuieşte, în Biserica noastră, ca şi în cea ortodoxă, bucuria Învierii trebuie împărtăşită şi în exterior. De aceea, în toate bisericile, unde se poate face turul bisericii, se face preasfîntul sacrament, se cîntă cîntece de Înviere şi ne bucurăm de Învierea Domnului. Vrem să le arătăm şi celorlalţi că noi credem în Învierea lui Hristos, iar creştinul merge cu lumînarea aprinsă de la lumînarea pascală a lui Hristos şi o duce în familie ca să lumineze viaţa şi să îi întărească în credinţă drumul convieţuirii”.
    Bogdan Radu

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 590

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 


embedgooglemap.net

******* Hotel ILA - telefon: 0747943375 *******

  CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
 
CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
Intrebarea Curierului


Comentarii

„În trei ani vreau să duc echipa în Liga I!“
Dica vb numai de bani , de jucatori ca cer bani .Dica ia si tu exemplu de le Balint a facut din nimic anul precedent pe ...
22/08/19 09:03 Mai mult...

Ceauşescu se ascunsese într-un tunel care pleacă şi azi ...
Păi dvs., d-le Smeureanu, când scrieţi despre politică, minţiţi (inclusiv prin omisiune) aproape tot timpul! Dar l...
22/08/19 08:19 Mai mult...

Ceauşescu se ascunsese într-un tunel care pleacă şi azi ...
Că nu este alta mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă decât cetitul cărților (Miron Costi...
22/08/19 07:37 Mai mult...

„În trei ani vreau să duc echipa în Liga I!“
Dle manager general dica cred ca dumneata ți ai pus obiectiv in trei ani . Crezi ca noi o sa avem răbdare cu tine dac...
21/08/19 13:56 Mai mult...

„În trei ani vreau să duc echipa în Liga I!“
E un campionat lung! Ca si anul trecut, nu bugetele cele mari promoveaza. Petrolol si U Cluj , chiar daca au avut bugete...
21/08/19 11:14 Mai mult...

Exclusiv
 Prima Pagina Curierul Zilei
Fii reporter!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zi record

Marţi, 20.08.2019

--- 9.253 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

 
Flag Counter


PRchecker.info