Curierul Zilei - Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului
PRIMA PAGINA arrow social economic arrow social economic arrow Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului
Fapt divers *** ️ S-a răsturnat cu maşina în şanţ     Fapt divers *** ️ A distrus o maşină de epocă     Fapt divers *** ️ Casă distrusă de o oală cu ceară uitată pe foc     Social *** ️ Firmele îşi plătesc cu greu facturile!     Sport *** ️ Meci doar pentru palmares!     Sport *** ️ Proiectul de învăţare a primului ajutor, un succes!     Social *** ️ „Campionii Bucuriei” a reunit la start 200 de copii!     Sport *** ️ Piteştenii Preda şi Ungureanu, favoriţi la medalii!     Sport *** ️ Strategii folosite primăvara la crap    
 Publicitate pdf
Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului Imprimare E-mail
(0 voturi)
luni, 22 aprilie 2019


Catolicii din Cîmpulung au sărbătorit Învierea Domnului


Paştele Catolic şi Paş­tele Ortodox sînt, de obicei, sărbătorite la date distincte, pentru că cele două mari Biserici calculează data Învierii lui Iisus după două calendare diferite. Biserica Ro­ma­no-Catolică sărbă­toreşte Paştele după calendarul gregorian, iar Biserica Ortodoxă, după calendarul iulian.


După 40 de zile de post, aproximativ 200 de persoane de religie catolică au sărbătorit, în noaptea de sîmbătă spre duminică, Paştele la Biserica Sfîntul Iacob din Cîmpulung. Slujba de Înviere este una specială, a început la ora 21:00 şi a ţinut pînă după miezul nopţii. Credincioşii catolici, împreună cu părintele Petru Păuleţ, au sărbătorit Învierea Domnului Iisus Hristos prin rugăciuni, lumînări aprinse şi cîntece religioase. La începutul ceremoniei s-a făcut ritualul specific Bisericii Catolice, sfinţirea focului. De la acest foc binecuvîntat s-a aprins lumînarea pascală, simbolul lui Hristos Cel Înviat din morţi. Această lumînare a fost dusă în procesiune la altar. Pe rînd, credincioşii au aprins cîte o lumînare de la  lumina binecuvîn- tată.

Au adus grîu înverzit, pască şi ouă roşii

În timpul ceremoniei, enoriaşii au adus în faţa altarului grîu înverzit, pască şi un coşuleţ cu ouă roşii pentru a fi sfinţite. Ele au fost prezentate la altar, sfinţite, iar apoi credincioşii le-au luat acasă ca alimente binecuvîntate. În rugăciunea de binecuvîntare preotul invocă puterea lui Dumnezeu ca acele alimente să fie sfinţite pentru sărbătoare, să le fie spre sănătatea trupului şi a sufletului celor care le mănâncă. „În Biserica noastră este obiceiul ca, în noaptea Învierii, cei care au participat la cor şi cîţiva credincioşi ne adunăm în oratoriu Sfîntul Iacob, care este la parter, ciocnim un ou, spunem „Hristos a Înviat” şi trăim nişte momente de bucurie în sărbătoarea Învierii Domnului”, ne-a spus părintele Petru Păuleţ. Unul dintre obiceiurile Paştelui catolic este dăruirea şi ciocnirea ouălor, tradiţie similară cu cea a ortodocşilor. La sfîrşitul slujbei, cu puţin timp înainte de miezul nopţii, clopotele au început să bată din nou, după trei zile de tăcere. Corul bisericii, împreună cu cei aproximativ 200 de enoriaşi prezenţi la slujbă, ţinînd în mînă o lumînare aprinsă, l-a însoţit pe părintele Păuleţ în turul pe care creştinii catolici îl fac în jurul bisericii. „Aşa cum se obişnuieşte, în Biserica noastră, ca şi în cea ortodoxă, bucuria Învierii trebuie împărtăşită şi în exterior. De aceea, în toate bisericile, unde se poate face turul bisericii, se face preasfîntul sacrament, se cîntă cîntece de Înviere şi ne bucurăm de Învierea Domnului. Vrem să le arătăm şi celorlalţi că noi credem în Învierea lui Hristos, iar creştinul merge cu lumînarea aprinsă de la lumînarea pascală a lui Hristos şi o duce în familie ca să lumineze viaţa şi să îi întărească în credinţă drumul convieţuirii”.
    Bogdan Radu

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 457

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net

******* Hotel ILA - telefon: 0747943375 *******

  CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
Intrebarea CurieruluiComentarii

Gusturile şi voturile nu se discută!
Va cunosc de cateva zeci de ani, D-le GS-in calitate de concetatean de o generatie apropiata; imi pare rau ca abia acum...
24/05/19 17:31 Mai mult...

Papamobilul va fi un Duster
De fapt, voi ganditi, ori este vai de capul vostru ! Nu-i de mirare ca noi ca natie suntem coada kurului !
24/05/19 15:33 Mai mult...

S-a spînzurat după ce a rămas şomer
Tu, spanzuratule, de fapt ce voiai ? Bine ar fi ca toti aceia, asemenea tie, sa-ti urmeze eemplul !
24/05/19 15:00 Mai mult...

S-a spînzurat după ce a rămas şomer
Aiasta nu se poate ! Maritul Petre Roman, tare se mai mandrea, pe la inceputul anilor '90 cu : primul somer.......... si...
24/05/19 14:51 Mai mult...

Patru decenii de istorie, patru decenii de glorie!
Primare ești mare dacă găsești staf tehnic din marii jucători din vechea generație , vei avea mult de câștigat l...
24/05/19 11:49 Mai mult...

Exclusiv

 Prima Pagina Curierul Zilei
Fii reporter!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Google Analytics

Zi record

Marţi, 07.05.2019

--- 3.387 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

 
Flag Counter


PRchecker.info