Curierul Zilei - Începe lupta pentru locul 5!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Începe lupta pentru locul 5!

Social *** ️ Echitaţie de înaltă ţinută!     Social *** ️ Urşii gunoieri au târât tomberonul în stradă     Fapt divers *** ️ Îngrijitoare prinse când furau din mâncarea copiilor     Sport *** ️ Noul sezon începe pe 3 august!     Economic *** ️ Oportunităţi pentru tinerii care vor să înveţe o meserie     Fapt divers *** ️ Maşină răsturnată pe câmp de şoferul neatent     Fapt divers *** ️ Bătrână rănită grav de cântăreţul bisericii     Social *** ️ Nu puteţi fi concediat fără preaviz!     Social *** ️ Puteţi transmite indexul contorului de apă prin WhatsApp     Social *** ️ Contestaţiile blochează construcţia Austrăzii Piteşti - Sibiu     Social *** ️ Clasele de vară pentru copii    
 Publicitate pdf
Începe lupta pentru locul 5! Imprimare E-mail
(0 voturi)
miercuri, 22 mai 2019

BCM U FC Argeş va înfrunta mâine SCM Timişoara

Începe lupta pentru locul 5!


Echipa de baschet masculin a Piteştiului va începe lupta pentru ocuparea locului 5 la finalul acestei ediţii de campionat. BCM U FC Argeş se va duela pentru această poziţie a clasamentului cu SCM Timişoara. Conform regulamentului FRB, în această fază a competiţiei se va juca după sistemul cel mai bun din trei partide.

Primul meci se joacă pe terenul timişorenilor mîine, de la ora 12:00. Formaţia de pe Bega a anunţat iniţial că partida se dispută miercuri, de la ora 18:00, dar a postat pe pagina de facebook că jocul a fost amânat pentru joi, unul din motive fiind că argeşenii au refuzat să joace miercuri. Oficialii clubului argeşean au motivat că adversarii nu au urmat paşii regulamentari pentru reprogramare şi că nu au putut schimba rezervările pentru a juca miercuri. În Regulamentul Specific al acestei ediţii de LNBM, 23 mai era data iniţială pentru primul meci din turul trei de play-off pentru locurile 5-8. Timişorenii au vrut să mute partida cu o zi mai devreme pentru că joi Sala Constantin Jude ar urma să găzduiască un spectacol al celor de la Harlem Globetrotters, iar vineri şi sâmbătă va fi un concurs de karate. Astfel, meciul anunţat iniţial de formaţia de pe Bega pentru miercuri se va juca joi, de la ora 12:00.

“Nu ne-au anunţat în tip util“

Dragoş Şerban, directorul Fotbal Club Argeş, a explicat motivele pentru care a luat decizia ca BCM U FC Argeş să nu se dispute miercuri: „Am văzut faptul că s-a creat o oarecare polemică pe reţelele de socializare referitoare la programarea meciului echipei noastre de la Timişoara, ce urma să se dispute, iniţial, în data de 23 mai. Echipa din Timişoara nu a urmat paşii regulamentari şi nu a înştiinţat clubul nostru, în timp util, în legătură cu o eventuală reprogramare a jocului, aşa cum stipulează art. 12.24, alin.b) din RGOCB. Această cerere de reprogramare a fost transmisă către noi, astăzi, 20 mai, în jurul orelor 10 A.M., solicitându-se disputarea meciului în data de 22 mai, ora 18:00. Neputându-se modifica rezervarea de cazare la Timişoara, programul de antrenamente stabilit de către staff-ul echipei noastre, dar şi rezervarea autocarului pentru deplasare, ne-am văzut obligaţi să refuzăm această reprogramare. Drept urmare, Federaţia Română de Baschet a decis ca meciul să se dispute în data de 23 mai, cu începere de la ora 12:00”, a declarat oficialul argeşean pe site-ul clubului piteştean.

Ce spune regulamentul FRB

În Regulamentul General de Organizare al Competiţiilor de Baschet în România, 2018-2019, în art. 12.24 scrie că CCLTO poate aproba în mod cu totul excepţional reprogramarea unor jocuri în unele cazuri, iar la alin. b) se precizează:
În sala respectivă urmează să se desfăşoare acţiuni sportive, culturale, sociale sau de altă natură, de importanţă internaţională sau naţională şi care sunt contractate de proprietarul sălii şi sunt considerate prioritare faţă de competiţia organizată de FRB. Solicitarea pentru reprogramarea jocului se va face în formă scrisă utilizând formularul specific, cu cel puţin 15 zile înaintea datei de disputare a jocului şi va fi însoţită de:
- Acordul scris al echipei adverse pentru noua dată de disputare a jocului;
- Certificarea în scris de către proprietarul sălii a motivelor necesităţii reprogramării jocului.
M.Duinea

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 420

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net

******* Hotel ILA - telefon: 0747943375 *******

  CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
Intrebarea CurieruluiComentarii

FC Argeş are drum liber către promovarea în Liga I!
Primarul urgent trebuie să ia masuri . In această societate să numească eminamente oameni de sport care au sau au av...
15/06/19 17:08 Mai mult...

FC Argeş are drum liber către promovarea în Liga I!
Nu vă este Rușine văd că țineți parte unor n-o nume gen Gentea care nu a făcut nimic pt. orașul Pitești ca Pre...
15/06/19 14:42 Mai mult...

FC Argeş are drum liber către promovarea în Liga I!
Cu 3 surcele aduse de prin ligile inferioare ma tem ca vom fi candidate la retrogradare
15/06/19 14:02 Mai mult...

FC Argeş are drum liber către promovarea în Liga I!
Justitia a hotarat clar, asa ca acei contestatari de profesie sa o lase mai moale .Mai sunt unii sunt pe aici care baga...
15/06/19 09:44 Mai mult...

Îngrijitoare prinse când furau din mâncarea copiilor
E bine știut că se fură de peste tot, scoli, grădinițe, spitale, etc.
15/06/19 09:26 Mai mult...

Exclusiv

 Prima Pagina Curierul Zilei
Fii reporter!

Google AnalyticsZi record

Marţi, 07.05.2019

--- 3.387 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

 
Flag Counter


PRchecker.info