Curierul Zilei - Simone Tempestini a câştigat Raliul Harghitei
PRIMA PAGINA arrow Sport arrow Simone Tempestini a câştigat Raliul Harghitei
Fapt divers*** ️ Reţinut că şi-a şters urmele accidentului     Fapt divers*** ️ I-a făcut moşmoane de 180 lei!     Cultural*** ️ Sfîntul Nicolae, ocrotitorul copiilor     Social*** ️ S-a redeschis Cetatea Poienari     Sport*** ️ Victoria este obligatorie!     Sport*** ️ Ce peşti puteţi pescui pe Dunăre
 Publicitate pdf
Simone Tempestini a câştigat Raliul Harghitei
Tuesday, 16 July 2019

Campionul en titre confirmă aşteptările şi în acest an

Victoria din Harghita l-a readus pe Simone Tempestini în fruntea clasamentului general al Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop la jumătatea sezonului. Cu 11 victorii de probă specială din 12 posibile, Simone Tempestini s-a impus detaşat în Raliul Perla Harghitei 2019. Bogdan Marişca şi Dan Gîrtofan au ocupat celelalte trepte ale podiumului. Raliul Perla Harghitei a reprezentat a patra etapă în Campionatul Na‘ional de Raliuri Dunlop, Campionatul Naţional Rally 2 Dunlop şi Campionatul Naţional de Raliuri pentru Vehicule Istorie, întreceri derulate sub egida Federaţiei Române de Automobilism Sportiv.

Simone Tempestini a câştigat toate probele speciale ale Raliului Perla Harghitei 2019 exceptând Superspeciala de vineri seară, adjudecată de Sebi Barbu. În consecinţă a câştigat detaşat întrecerea, diferenţa faţă de al doilea clasat fiind de 1:21,9. Disputa pentru celelalte locuri ale podiumului a fost aprinsă. La capătul primei zile de concurs, Simone era secondat de Alexandru Piţigoi şi Bogdan Marişca. Ordinea avea să se inverseze la prima trecere pe proba Lueta, care punea capăt celei dintâi bucle a zilei. Iar Bogdan avea să-şi păstreze poziţia până la finalul întrecerii, în timp ce ”Dodo” Piţigoi urma să facă faţă asaltului lui Sebi Barbu şi Dan Gîrtofan. Cei doi, ocupau locurile 4 şi 5 după 6 probe speciale. Lupta pentru locul trei se anunţa însă extrem de aprinsă în condiţiile în care acest trio era într-un ecart de numai 12,8 secunde. Locul 3 a fost miza ultimelor două bucle. Aveam să asistăm la un duel cu multe schimbări. Pe PS 7, Gîrtofan şi Barbu au fost primii clasaţi după Tempestini, iar Piţigoi a terminat doar pe 11. Barbu urca pe locul 3 al clasamentului provizoriu. Pe proba următoare însă, Giri era din nou cel mai rapid dintre cei trei şi îi lua locul. Piţigoi rămânea punctul fix, pe poziţia a patra, în timp ce Barbu cădea pe cinci. Ordine care avea să se păstreze şi la a doua trecere prin parcul de service, cei trei fiind de data aceasta într-un ecart de 8,4 secunde.

Porcişteanu, doar locul 6

Pe primele două probe ale buclei finale nu s-a schimbat nimic. În replică, ultima specială i-a permis lui Barbu, autor al celui de-al treilea timp, să-l devanseze pe Piţigoi şi să se claseze în imediata apropiere a podiumului, după Gîrtofan. Proba, Power Stage, i-a avut pe primele poziţii pe Tempestini şi Marişca, în timp ce Piţigoi şi Gîrtofan au completat cvintetul recompensat cu puncte suplimentare. Confruntat cu probleme tehnice, Vali Porcişteanu a trebuit să se mulţumească doar cu poziţia a şasea. A fost urmat de maghiarul Marozsi, Constantin Aur, Bogdan Năstase şi Andrei Gîrtofan. Năstase s-a impus la Naţional 11, în timp ce juniorul Gîrtofan a fost liderul Clasei RC2N. Cel mai rapid în competiţia automobilelor cu două roţi motrice şi la Clasa RC3 a fost Teslovan, Csongor Szabo s-a impus la RC4, Norbert Maior la RC5, iar Dodo Piţigoi la Naţional 12.

Tempestini aleargă spre un nou titlu

Prezent la trei dintre etape, de fiecare dată câştigând autoritar, campionul naţional en-titre a adunat 133.8 puncte. Locul secund e ocupat de Vali Porcişteanu, învingător în Raliul Moldovei, cu 113 puncte. În Harghita, piteşteanul a încheiat doar pe 6. Cu prezenţe pe podium la fiecare etapă, inclusiv pe plan internaţional, Dan Gîrtofan este al treilea în top, la fel cum a fost şi în Harghita. Dublul campion are 107.2 puncte după patru etape.La două roţi motrice, fotoliul de lider a fost preluat de Adrian Teslovan. Victoria din cursa de casă din Harghita cumulată cu abandonul lui Mihnea Mureşan i-au adus lui Teslovan un avantaj important. Acesta are 80 de puncte, în timp ce principalul său contracandidat are 64.6. Andrei Georgescu a bifat o nouă victorie în acest weekend şi conduce clar topul debutanţilor cu 95 de puncte. Pe 2, la 41 de lungimi în urmă, se află David Târşă. Norbert Maior a înregistrat al patrulea succes la Juniori şi are un avantaj lejer faţă de ceilalţi urmăritori. Sportivul de la Napoca Rally Academy este în aceeaşi situaţie şi la RC5, acolo unde se apropie cu paşi rapizi de un titlu.

Luptă strânsă în Cupa Dacia

La Cupele Monomarcă lupta pentru supremaţie este în plină desfăşurare. La Cupa Dacia, câştigătorul acestei etape, Andrei Mitre, s-a apropiat la numai 10.6 puncte de liderul Bogdan Gheorghiu. La jumătatea sezonului, Top 3 la Cupa Dacia arată astfel: 1. Bogdan Gheorghiu 80.8p 2. Andrei Mitre 70.2p 3. Dan Albuţ 65.4p. Dănuţ Budai este primul la Cupa Suzuki, cu un total de 141 de puncte, urmat de Bogdan Vrabie cu 125,2 puncte. Locul 3 este împărţit de doi piloţi, Bogdan Talasman şi Andrei Georgescu având acelaşi număr de puncte, 115,8, după 4 runde. Andrei Gîrtofan deţine supremaţia la RC2N, acolo unde Călin Bucur se menţine la numai 6 puncte în spate. La RC3 lupta pentru primul loc este şi mai intensă, între Mihai Manole şi Adrian Teslovan fiind diferenţă de numai 1,4 puncte. În ciuda abandonului din Harghita, Mihnea Mureşan continuă să fie pe 1 la RC4. Cu 70 de puncte, acesta e urmat de Eugen Caragui (63p) şi Alexandru Gheorghe (61,6p). Bogdan Năstase domină clasa N11, iar la N12 clasamentul provizoriu este condus de Remus Cotuş. La Istorice, Dorin Alexandrescu se apropie de un nou titlu de campion. Acesta a adunat 143,8 puncte, iar principalul contracandidat, Andrei Agapian, are 99,8 puncte.