Curierul Zilei - Alexandru Manole, două medalii la Balcaniadă!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Alexandru Manole, două medalii la Balcaniadă!
Aniversare
 Publicitate pdf
Alexandru Manole, două medalii la Balcaniadă!
Friday, 09 August 2019

Tenismenul argeşean a urcat pe podium în Muntenegru

În perioada 31 iulie - 4 august, la Podgo­rica, in Muntenegru, s-a desfă­şurat a 45-a ediţie a Campionatelor Balcanice de tenis de masă rezervate senioarelor şi seniorilor. La această competiţie, ţara noastră a câştigat 6 medalii, dintre care 3 de argint şi 3 de bronz. În întrecerea feminină, sportivele antrenate de constănţeanca Liliana Sebe au obţinut următoarele rezultate: locul 2 la echipe (Alina şi Elena Zaharia - ambele de la CS Farul Constanţa, Tania Plăian - CSM Bistriţa), locul 2 la simplu - Tania Plăian, locul 3 la simplu - Elena Zaharia, locul 3 la dublu - Alina Zaharia.

La simplu masculin, musceleanul Alexandru Manole (CS Pristavu Câmpulung) a ocupat locul al treilea. La dublu mixt, perechea formată din Alina Zaharia şi Alexandru Manole s-a clasat pe locul secund. După evoluţia din grupe Alina Zaharia a trecut de Ana Tofant (Slovenia) 4-2. Elena Zaharia a învins-o pe Harisa Mesetovic (Bosnia) 4-0. Tania Plăian a câştigat meciul cu Veronica Mosconi (Italia) 4-1!. Alina Zaharia a pierdut apoi în faţa jucatoarei Hong Loan (Italia) 3-4. Au câştigat meciurile Elena Zaharia, 4-0 cu Ece Harac (Turcia) 4-0 şi Tania Plăian 4-1 cu Sibel Altinkaya (Turcia). În semifinale Elena Zaharia a pierdut meciul cu Tania Plăian 0-4. În finală, Tania Plăian a pierdut cu Ozge Yimaz (Turcia) 3-4.

Pe podium la dublu mixt

La masculin Cristian Chiriţă a pierdut meciul cu Marco Daldosso 1-4. Alexandru Manole a câştigat partida cu Zilver Gunduz 4-2. Alexandru a continuat seria câştigătoare şi în faţa lui Antoniadis Nikolaos (Grecia) 4-2. În semifinale, Alexandru Manole a cedat în faţa lui Gunduz Ibrahim 1-4. La dublu Alina Zaharia şi Alexandru Manole au obţinut argintul în proba de dublu mixt. Alina a jucat şi cu Maksuti (Serbia) şi au cucerit medalia de bronz în proba de dublu feminin. Alina Zaharia şi Maksuti au trecut de Vuletic şi Bakovic din Muntenegru cu 3-2. A urmat succesul în faţa tandemului Mosconi/Hong cu 3 la 2. Alina Zaharia şi Maksuti au fost învinse apoi de Harac şi Yilmaz din Turcia cu 0-3. Elena Zaharia şi Tania Plăian au fost şi ele învinse de Vovk şi Tofant (Slovenia) 1-3. La dublu masculin Paul Mladin şi Zelko (Slovenia) au câştigat aurul. La această competiţie, ţara noastră a câştigat 6 medalii, dintre care 3 de argint şi 3 de bronz. În întrecerea feminină, sportivele antrenate de constănţeanca Liliana Sebe au obţinut următoarele rezultate: locul 2 la echipe (Alina şi Elena Zaharia - ambele de la CS Farul Constanţa, Tania Plăian - CSM Bistriţa), locul 2 la simplu - Tania Plăian, locul 3 la simplu - Elena Zaharia, locul 3 la dublu - Alina Zaharia.