Curierul Zilei - Egalaţi, în prelungiri, din 11 m!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Egalaţi, în prelungiri, din 11 m!
 Publicitate pdf
Egalaţi, în prelungiri, din 11 m!
Monday, 12 August 2019

Liga 2, Etapa 2: Meciul de la Mioveni, decis de două penalty-uri

CS Mioveni nu a reuşit decât un egal în meciul de sâmbătă, de pe propriul teren, cu CSM Reşiţa, deşi a controlat aproape tot jocul. A fost 1-1, la capătul unei partide în care galben-verzii au ratat destul de mult, în timp ce oaspeţii au speculat la maximum ocaziile avut.

Partida de la Mioveni a fost decisă de două penalty-uri, ambele acordate în ultimle 20 de minute, oaspeţii egalând în al doilea minut de prelungiri. Până la goluri însă am văzut un festival de ratări la poarta oaspeţilor, în timp ce reşiţenii au fost periculoşi la poarta argeşenilor, o dată în prima repriză - fără însă a trimite balonul spre poartă şi a doua oară la golul egalării, în prelungiri. Mioveniul a ratat în prima repriză prin Raul Costin (min 14, şut puternic din lovitură liberă, de la 30 m, mingea fiind deviată de un adversar şi prinsă de portar), Hergheligiu (min 15, şut puternic de la 20 m, pe lângă), Balint (min 18 m, a scăpat singur cu portarul, pe contraatac, după o recuperare a lui Hergheligiu, dar a tras incredibil, pe lângă din careu), din nou Hergheligiu (min 22, şut pe jos din careu, după o pase din dreapta de la Işfan, dar mingea îl loveşte pe Măzărache şi iese din cadrul porţii) şi Işfan (min 33, din 6 m singur cu portarul reia peste, după o mingea aruncată de Măzărache peste apărare). De partea cealaltă, oaspeţii, în minutul 29, au avut o centrare de pe stânga a lui Poiană, dară Scutaru, deşi a apărut excelent în careu, a trecut pe sub balon). După pauză a fost rândul lui Coşereanu să tragă puţin pe lângă în minutul 60, de la 20 m. Apoi în minutul 66 m, Raul Costin l-a pus la grea încercare pe portarul advers cu un şut de la 18 m. Balint  a deschis scorul în minutul 72, după ce mingea l-a lovit în mână pe un adversar, în urma unei combiţii a atacantului, cu Massaro, la marginea careului, iar arbitrul a dat penalty. Vîrful Mioveniului a transformat imepcabil lovitura de pedeapsă, şutând în vinclu. După gol, gazdele au avut şansa să facă 2-0, la o pătrundere a aceluiaşi Balint, pe dreapta, atacantul fiind deposedat în 6 m, dar Coşereanu venit bine din spate şutând în plasa laterală, deşi era înr-o poziţie excelentă. În minutul, 2 de prelungiri, oaspeţii au dat lovitura, nou-intratul în joc, Coman, având o acţiune la 16 m paralelă cu linia careului, pătrunzând în cele din urmă pe dreapta, după ce a trecut cu balonul prin faţa a 4 adversari şi fiind faultat de Celea. Arbitrul a dat din nou penalty, iar Vădrariu a transformat cu siguranţă lovitura de pedeapsă, obţinând astfel o remiză in extremis şi nesperată.

CS Mioveni - CSM Reşiţa 1-1 (0-0)

Au marcat: Balint (72 din 11m) / Vădrariu (90+2 din 11m)
n Mioveni: Croitoru - Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea - Anghelina (91 Traşcu), Raul Costin - Hergheligiu (62 Massaro), Işfan, Măzărache (58 Coşereanu) - Balint.
Rezerve: Sima, Alexe, Şimăndan, Călin. Antrenor: Marius Stoica
n Reşiţa: Zimmerman - Banac, Ehmann, Vasiu, Vădrariu - Breşneni, Danci (79 Cristea), Săulescu (85 Cioablă), Poiană, Dat - Ene (63 Coman).
Rezerve: Horvath, Vlădia, Velici, Musteţea. Antrenor: Leontin Doană

Filmul meciului

-  Min 5: 0-0
-  Min 14: lovitură liberă pentru echipa noastră de la 30 m central, Raul Costin trage direct spre poartă, un fundaş advers pune capul şi deviază periculos, însă pe direcţia portarului
-  Min 15: Hergheligiu trage puternic de la 25 m central, mingea trece însă pe lângă
-  Min 18: Hergheligiu recuperează la jumătatea terenului, îl lansează pe contraatact pe Balint, pe dreapta atacantul scapă singur, intră în careu talonat de adversar şi şutează în cross însă mingea trece mult pe lângă
-  Min 22: acţiune pe dreapta a Mioveniului, Işfan centrează perfect de pe dreapta, în centrul careului, Hergheligiu şutează printre mai mulţi adversari, însă mingea îl loveşte pe Măzărache în faţa porţii şi îşi schimbă traiectoria
-  Min 29: Poiană centrează de pe stânga, Săulescu apare bine în careul mic, dar trece pe sub balon
-  Min 33: Măzărache aruncă un balon, din stânga, peste apărare, Işfan apare singur în faţa porţii, dar reia incredibil peste transversală
-  Pauză: 0-0
-  Min 52: Schimbare la CS Mioveni, iese Măzărache , intra Coşereanu
-  Min 60: Coşereanu trage de la 20 m central, mingea trece pe lângă
-  Min 62: Iese Hergheligiu, intră Massaro
-  Min 63: Schimbare la Reşiţa, iese Ene intră Coman
-  Min 66: Massaro lasă un balon excelent, pentru Costin, la 16m, mijlocaşul trage bine, iar portarul respinge cu greu in corner
- Min 72: 1-0! Goooooool pentru CS Mioveni: Arbitrul dă penalty pentru un henţ în careu al unui fundaş, la o combinaţie între Balint şi Massaro. Balint transformă în vinclu lovitura de pedeapsă şi deschide scorul!
-  Min 75: Balint pătrunde pe dreapta pe contraatac, opreşte balonul şi un adversar îi dă peste picioare, cade, iar din spate vine Coşereanu care trage în plasa laterală
-  Min 79: Iese Danci, intră Cristea
-  Min 85: Ultima schimbare la oaspeţi, iese Săulescu, intră Cioablă
- Min 90+1: Iese Anghelina, intră Traşcu
- Min 90+2: 1-1! Reşiţa egalează din penalty, prin Vădrariu, după un fault în careu al lui Celea
- Scor final: 1-1!