Curierul Zilei - Derby de tradiţie în Trivale!
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Derby de tradiţie în Trivale!
 Publicitate pdf
Derby de tradiţie în Trivale!
(2 voturi)
Thursday, 15 August 2019

Piteştenii joacă în memoria lui Florin Halagian

Derby de tradiţie în Trivale!

n FC Argeş - Universitatea Cluj, sâmbătă, ora 15.30Fotbaliştii de la FC Argeş se pregătesc pentru primul derby din acest sezon competiţional. Echipa pregătită de Nicolae Dică va întâlni sâmbătă, de la ora 130, pe propriul teren, pe Universitatea Cluj, una dintre formaţiile care au ca obiectiv promovarea în Liga I.

Disputa dintre argeşeni şi ardeleni este un derby de tradiţie al fotbalului românesc având în vedere că ambele formaţii au în palmares trofee. Clubul alb-violet are în palmares două titluri de campioană obţinute cu Florin Halagian la timonă, în timp ce „şepcile roşii“ au în vitrină o Cupă a României.  Înaintea acestui duel, cele două echipe au moralul bun după rezultatele din runda precedentă. FC Argeş s-a impus cu 3-0 în deplasarea de la Sportul Snagov, în timp ce Universitatea Cluj a câştigat tot la scor de neprezentare disputa de pe propriul teren cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu. După două etape jucate din acest tur de campionat, FC Argeş se situează pe locul 8, cu 3 puncte, iar Universitatea Cluj pe locul 11 tot cu 3 puncte. Atât piteştenii, cât şi clujenii au pierdut meciurile din runda inaugurală a acestui sezon, alb-violeţii cedând cu 1-2 în partida de pe propriul teren cu Ripensia Timişoara, iar clujenii cu 2-0 în deplasarea de la CSM Reşiţa, echipă nou promovată.   
„Aşteptăm piteştenii la stadion“
Oficialii grupării din Trivale sunt conştienţi de dificultatea şi importanţa acestui meci. Nicolae Dică, managerul echipei din Trivale, le cere jucătorilor să dea totul pe teren pentru a se impune. Tehnicianul piteştenilor îşi doreşte ca elevii săi să câştige acest joc în memoria lui Florin Halagian, antrenorul decedat acum câteva zile: „Ne aşteaptă un meci foarte greu cu o echipă care are ca obiectiv ca şi noi, promovarea în Liga I. Au jucători valoroşi care pot face difenţa. Noi suntem pregătiţi pentru acest meci şi vom da totul pe teren pentru a obţine cele 3 puncte puse în joc. Avem moralul bun după victoria de la Snagov. Îmi doresc să fim cât mai competitivi. Avem nevoie de sprijinul publicului să ne susţină la acest meci important şi îi aşteptăm pe piteşteni la stadion în număr cât mai mare. Vom juca şi pentru Florin Halagian care a fost un om foarte important în istoria clubului nostru. Este antrenorul care a reuşit să aducă în vitrina clubului nostru cele două titluri de campioană“.
Disputa dintre argeşeni şi ardeleni este un derby de tradiţie al fotbalului românesc având în vedere că ambele formaţii au în palmares trofee. Clubul alb-violet are în palmares două titluri de campioană obţinute cu Florin Halagian la timonă, în timp ce „şepcile roşii“ au în vitrină o Cupă a României.
M.D.

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 764

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 


embedgooglemap.net

******* Hotel ILA - telefon: 0747943375 *******

  CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
 
CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
Intrebarea Curierului


Comentarii

Şeful de post a falsificat acte din dosar
Puteti publica aici dezminti si oricum aveti dreptul la replica adresandu-va ziarului printr-o scrisoare deschisa.In ult...
20/10/19 19:14 Mai mult...

Mircea Vintilă, preşedintele juriului
"Intra­rea este liberă, în limita locu­rilor disponibile." ... Multi vor ramane pe afara.
19/10/19 20:42 Mai mult...

Maşinile diesel şi pe benzină interizse de UE
Sa vedem ce se va intampla cand 100% din masinile care circula in UE vor fi electrice: - cozi la statiile de incarcare ...
19/10/19 15:26 Mai mult...

Debut cu stângul pentru Badea!
Dl ai dreptate așa este trebuie jucatori de valoare în special Fundași Centrali . Aveam așteptări mari pt că echip...
19/10/19 08:41 Mai mult...

Romii din Merişani au devastat hanul!
Păcat. Uite eu nu am unde sa mă duc cu copil mic de 2 ani și 4 luni. Soțul meu este consumator anrait de alcool. Și...
18/10/19 19:02 Mai mult...

Exclusiv
 Prima Pagina Curierul Zilei
Fii reporter!
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zi record

Joi, 3.10.2019

--- 3.231 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

 
Flag Counter


PRchecker.info