Curierul Zilei - S-au întors fără medalii
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow S-au întors fără medalii
 Publicitate pdf
S-au întors fără medalii
Tuesday, 20 August 2019

Box

În perioada 12-18 august, la Bacău, a avut loc Campionatul Naţional de box rezervat Tineretului, competiţie la care au participat cei mai buni boxeri din ţară. La acest concurs au fost prezenţi şi sportivii de la CSM Piteşti. La finalul competiţiei, boxerii pregătiţi de antrenorul Ioniţă Mărăşescu s-au clasat în afara podiumului. Eduard Cristea a terminat concursul pe locul 5 la categoria 69 kg iar Eduard Panait a fost eliminat încă din primul tur la categoria 60 kg.
Atletism

Crosul Veteranilor la Oarja

Acum câteva zile, la Oarja s-a desfăşurat Crosul Veteranilor, competiţie rezervată iubitorilor de mişcare din localitate dar şi din alte părţi. Concursul a fost organizat de Vasile Niculae, unul dintre atleţii veterani. Au fost alături la organizarea acestui eveniment primarul comunei Oarja, Constantin Bîlea, dar şi primarul şi viceprimarul oraşului Găeşti. Pe lângă veterani, la competiţiei au participat mulţi tineri dar şi copii din localitate. Cel mai tânăr participant a avut  9 ani, iar cel mai vârstnic 85 de ani. Cel mai important lucru a fost ca cei înscrişi în concurs să termine întrecerea, clasamentul contînd mai puţin. Participanţi au primit premii care au contat în cupe, diplome, medalii şi cărţi.
Înot

Campion mondial la Master

Cei mai valoroşi înotători veterani din lume au participat la Campionatele Mondiale de Master din Coreea de Sud. La competiţia de la Gwangju, Ştefan Gherghel s-a întrecut pentru victorie cu Alfred Nicholas Neckles. Înotatorul din Barbados a câştigat la fel ca la 100 metri spate. După ce a reuşit să câştige întrecerea la 100 metri fluture, Ştefan Gherghel a fost pe trei la 100 metri spate după Alfred Nicholas Neckles din Barbados(58.45) record mondial la categoria 40-44 de ani. Pe doi a fost Maurizio Tersar din Italia (1:00.31). Ştefan Gherghel, sportiv care în trecut a fost legitimat la CSM Piteşti a înotat în 1:00.71. Vicecampion mondial şi european de seniori, Ştefan a reprezentat ţara noastră şi la 3 ediţii ale Jocurilor Olimpice: Sydney 2000, Atena 2004 şi Beijing 2008, cel mai bun rezultat obţinut la aceste competiţii înscriindu-l pe înotător în primii 5 din lume la 200 m fluture.