PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Baschetbaliştii români, la un pas de calificare!
 Publicitate pdf
Baschetbaliştii români, la un pas de calificare!
Tuesday, 20 August 2019

România - Cipru 89-63 (27-18, 21-12, 21-19, 20-14)

Naţionala masculină de baschet a României a învins categoric echipa Ciprului, cu scorul de 89-63 (27-18, 21-12, 21-19, 20-14), sâmbătă, în Sala Olimpia din Ploieşti, în Grupa F a precalificărilor FIBA EuroBasket 2021. Cu piteştenii Iulian Orbeanu, Tudor Gheorghe şi Radu Paliciuc în componenţă, tricolorii au obţinut a treia victorie consecutivă în grupă şi sunt la un singur pas de calificarea în faza următoare. România va juca împotriva Slovaciei într-un meci în care se decide ocupanta primului loc din grupă şi implicit calificarea în faza următoare. Partida de la Bratislava va fi transmisă în direct în regim live-streaming pe canalul de youtube al FIBA.

Dornici să nu facă paşi greşiţi în drumul lor spre faza superioară de calificare la turneul final continental din 2021, baschetbalistii pregătiţi de antrenorul Tudor Costescu au intrat foarte motivaţi şi au pus stăpânire rapid pe joc, dominându-şi adversarii la toate capitolele. Cu un start fulminant din partea lui Bogdan Popa, România s-a distantat pâna la 17-9 în min. 6, spre satisfactia asistenţei şi a staff-ului tehnic, iar diferenţa s-a mărit peste alte două minute până la 12 lungimi, graţie unor reuşite parafate de Watson de la mare distanţă şi de Căţe de două ori de sub panou, scor 27-15 în min. 8. Markou punctează şi el de dincolo de semicerc şi închide primul sfert la 27-18, dar Vulturii continuă să se bazeze pe o defensivă mobilă şi ermetică, astfel că următoarele zece minute se joaca sub acelaşi scenariu. Rând pe rând, Vîrna, Paliciuc şi Orbeanu măresc zestrea tricoloră de puncte iar scorul devine 35-21 în min.14, forţându-l pe antrenorul oaspeţilor să ceara al doilea timp de odihnă. Dominarea Vulturilor a continuat în ciuda faptului că oaspeţii au căutat soluţii să anihileze gurile noastre de foc, Nicolescu, Orbeanu şi Popa au punctat din nou necruţător de la mare distanţă iar scorul a ajuns la pauza la 48-30. La reluare, Vulturii au continuat evoluţia foarte buna, Căţe a rămas imperial în lupta de sub panouri (n.n. – pivotul nostru şi-a trecut în cont double-double, cu 13 puncte, 15 recuperari) iar Popa a făcut spectacol cu reuşitele de la mare distanţa (n.n. - extremă de forţă a avut 6-6 la 3 puncte şi şi-a trecut în cont 22 de puncte), astfel că scorul a devenit 58-34 în min. 25, moment în care antrenorul Ciprului a cerut un nou timp de odihnă. În ultima parte a jocului, oaspeţii forţează revenirea pe fondul unei relaxări premature a tricolorilor, scor 71-57 în minutul 35, dar experimentatul Watson iese la rampă şi aduce liniştea în tabăra noastră cu trei reuşite din acţiune care ridică asistenţa în picioare. Într-un final dominat clar de tricolori cu o nouă serie de reuşite de la mare distanţă, România se impune cu scorul de 89-63, şi-şi continuă marşul spre faza următoare. Cel mai bun marcator al tricolorilor a fost Bogdan Popa, cu 22 puncte, 2 recuperări, 2 pase decisive. Pentru echipa României au mai jucat Lucas Tohătan 3 p, Giordan Watson 12 p, 1 rec, 6 pd, Mirel Dragoste 2 p, 2 rec, 4 pd, Iulian Orbeanu 6 p, 3 rec, 1 pd, Tudor Gheorghe 1 rec, 5 pd, Radu Paliciuc 16 p, 1 rec, Bobe Nicolescu 12 p, 3 rec, Radu Vîrnă 3 p, 4 pd, Alex Olah 3 rec, 2 pd, Emanuel Căţe 13 p, 15 rec, 3 pd, Bogdan Ţîbîrnă. La oaspeţi au evoluat Christos Loizides 8 p, 4 rec, 1 pd, Aristidis Christou, Simon Michail 19 p, 1 rec, 1 pd, Stefanos Iliadis 5 p, 3 rec, 1 pd, Michalis Koumis 9 rec, Georgios Tretiakov, Christos Panayiotou 1 rec, Pavlos Stavrinides 3 p, 6 rec, 1 pd, Panagiotis Markou 16 p, 8 rec, Christopher Razis 12 p, 4 rec, 7 pd. România ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Slovacia, 5 puncte, Cipru, 4 puncte. Ultimul meci din grupă, Slovacia - România, va avea loc mâine, la Bratislava. Câştigătoarea grupei se va califica în faza următoare a competiţiei. România a câştigat în tur cu 85-68.