Curierul Zilei - S-a marcat în fiecare meci, de cel puţin două ori!
 Publicitate pdf
S-a marcat în fiecare meci, de cel puţin două ori!
Wednesday, 21 August 2019

Liga 1, retrospectiva etapei a 6-a

Etapa a 6-a a Ligii 1 a venit cu multe goluri, în fiecare partidă marcându-se cel puţin câte două goluri. Trei dintre meciuri s-au terminat la egalitate cu acelaşi scor, 1-1, la Sf Gheorghe unde a jucat campioana, la Botoşani unde s-a deplasat Craiova şi la Giurgiu unde a venit Viitorul. În rest victoriile au fost împărţite de gazde şi oaspeţi, câte două de fiecare: 2-1 pentru Hermannstadt cu Academica, 3-2 pentru Chindia cu Dinamo şi 3-0 pentru Mediaş la Voluntari şi 2-1 pentru Iaşi la Piteşti cu FCSB.O altă noutate a fost aceea că în fiecare meci s-a marcat până la pauză cel puţin câte un gol.

2 pauză / 1 final

- Hermannstadt - Academica Clinceni 2-1 (0-1)
Hermannstadt a învins-o dramatic pe Academica Clinceni. Ardelenii au avut avantaj încă din minutul 3. Patriche a deviat mingea în propria poartă. Cordea putea dubla avantajul sibienilor. A driblat tot ce i-a stat în cale, însă nu a mai avut inspiraţie în faţa porţii. Nou-promovata a replicat prin şutul periculos al lui Buziuc. În partea secundă, croatul Debeljuh n-a putut să îl învingă pe Vâlceanu. Portarul ilfovenilor a intervenit salvator şi în faţa lui Jo, atunci când brazilianul se pregătea să marcheze. Ocaziile s-au răzbunat, iar Buziuc a marcat golul egalării. La ultima fază, Debeljuh a adus victoria pentru Hermannstadt. Sibienii s-au impus cu 2 la 1 şi au şase în şase etape. Clinceni a rămas cu trei puncte. Cele două echipe se aflau la egalitate de puncte după primele cinci etape. Fiecare dintre ele pbţinuse o victorie şi a fost învinsă de patru ori. Sibienii reuşiseră surpriza în urmă cu două etape, după ce au învins-o pe Universitatea Craiova cu 2-1, pe teren propriu. Formaţia antrenată de Ilie Poenaru venea după patru înfrângeri consecutive, când a bifat prima victorie din această ediţie de campionat, 3-1, cu Chindia Târgovişte.

I-a învins şi nou-promovata

- Chindia Târgovişte - Dinamo 3-2 (2-0)
Dinamo nu şi-a revenit nici cu Duşan Uhrin: la primul meci cu el pe bancă, alb-roşii au pierdut cu nou-promovata Chindia Târgovişte. Neguţ a deschis scorul cu un supergol în minutul 19. Gazdele au condus cu 2 la 0, la pauză, după reuşita lui Leca. Montini a marcat primul gol al lui Dinamo în deplasare în minutul 54. Klimavicius a făcut apoi o greşeală de incepator - l-a pus la pământ pe Florea în careu, iar alb-roşiii au luat gol din penalty de la Cherchez. Fanii şi-au pierdut cumpătul în tribună. Nistor a dat gol în minutul 82, dar nu a mai contat. Chindia a invins-o pe Dinamo cu 3 la 2, iar cainii rosii au rămas fără victorie în deplasare în acest sezon. De cealaltă parte, Chindia se află la primul succes în campionat.

Remiză pentru campioană

- Sepsi Sf Gheorghe - CFR Cluj 1-1 (1-1)
CFR Cluj a obţinut doar un egal la Sepsi Sfântu Gheorghe, după spectacolul de la Glasgow. Campioana Romaniei a început ideal partida, cu gol marcat în minutul 10 de Alexandru Paun. Acesta a reluat din cădere în poartă, în caz contrar centralul Istvan Kovacs fiind cu fluierul la gură pentru a dicta penalty. În mod normal CFR Cluj avea capacitatea de a conserva până la final un astfel de rezultat marcă înregistrată în mandatul lui Dan Petrescu. Chiar dacă în acest an nu a câştigat vreun meci pe teren propriu, Sepsi s-a dovedit încă o dată o nucă tare la Sf.Gheorghe. Dylan Flores, noul decar al covăsnenilor, a restabilit egalitatea în minutul 31 cu un şut dintr-o lovitură liberă de la 17-18 metri. O minge care l-a prins nepregătit pe Vâtcă. În partea secundă ambele formaţii au trecut pe lângă golul victoriei. CFR Cluj prin şutul lui Petrila din minutul 72, pentru ca ulterior cei de la Sepsi să bifeze o ocazie la şutul lui Gal din afara careului. Sepsi rămâne fără înfrângere în acest sezon, în care le-a blocat acasă pe FCSB, Viitorul şi CFR Cluj, trei dintre echipele care se luptă pentru titlul din Liga 1.

Premieră pentru olteni

- FC Botoşani - U Craiova 1-1(1-1)
Echipa olteană a plecat în premieră cu punct de la Botoşani, după şapte partide disputate în Liga 1. Gruparea pregătită de Corneliu Papură a resimţit oboseala după meciul jucat în preliminariile Europa League, cu AEK Atena (1-1). Duelul dintre Botoşani şi Craiova a început în forţă - Golofca a marcat cel mai rapid gol din acest sezon, după doar 28 de secunde. Învinşi în ultimele două etape, oltenii au replicat Cicâldău din lovitură liberă, dar Bancu a fost cel care a reuşit egalarea. După pauză, fundaşul Mihai Bălaşa a debutat la oaspeţii care puteau prelua conducerea. Holzmann şi Chindriş au avut noroc la respingere, după ocazia lui Mihăilă, când puteau să-şi trimită mingea înn propria poartă. În prelungiri, şi Craiova a scăpat cu bine la o fază fixă a gazdelor şi partida s-a terminat 1-1.

Au mai pierdut 3 puncte!

- FCSB - Poli Iaşi 1-2 (0-1)
Pintilii, Adi Popa şi Gnohere au revenit pe teren, dar FCSB a pierdut iar - unu la doi cu Iaşi a fost a patra înfrângere la rând în campionat! Căpitanul Pintilii a revenit la FCSB după patru luni, dar n-a putut opri şirul înfrângerilor din Liga I. Iaşiul a condus la pauză după un gol din fază fixă, centrare Andrei Cristea şi cap Frăsinescu. Prima repriză se putea încheia la egalitate dacă şutul deviat al lui Mihai Roman nu se ducea în bară. În partea a doua a intrat şi Adi Popa, dar FCSB putea rămâne în inferioritate - arbitrul l-a iertat de roşu pe Iulian Cristea pentru o intrare criminală. Centralul Bârsan a continuat să-i enerveze pe ieşeni - aceştia au cerut aut de poartă la o fază în care roş albaştrii au primit un penalty, transformat de Tănase. Cu 20 de minute înainte de final, Andrei Vlad n-a reuşit să scoată şutul lui Loshaj şi Iaşiul a trecut iar în avantaj. Intrat şi el pentru prima oară în acest sezon, Gnohere a sperat degeaba să egaleze. După 2-0 cu Dinamo etapa trecută, Iaşiul s-a impus şi cu FCSB, scor 2-1. În etapa viitoare, FCSB joacă la Mediaş, iar Iaşiul cu Chindia

Neînvinşi de 6 meciuri!

- FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 0-3 (0-2)
La Voluntari, Gaz Metan l-a avut din nou pe bancă pe Edi Iordănescu şi a dat prima lovitura după 28 de minute. Ely Fernandes a centrat perfect din corner, iar Dumitru Cardoso şi-a trecut în cont primul gol in Liga 1. Cu 3 minute înainte de pauză, oaspeţii şi-au majorat avantajul. Velisar a profitat de neatenţia lui Deac şi a reusit o cursă care s-a încheiat cu un nou gol în poarta lui Mitrev. În debutul reprizei secunde, echipa lui Bergodi a avut emoşii la acţiunea lui Olaru, care a tras însă în plasa laterală. Un minut mai târziu, Popadiuc a avut şansa golului, însă Pleşca a reuşit să blocheze în faţa mijlocaşului gazdelor. Marcator al primului gol, Cardoso s-a transformat în servant - i-a pasat ideal lui Sergiu Buş, care a dus scorul la 3 la 0. Acelaşi Buş a fost la un pas de dublă, însă a lovit transversala, iar Marius Constantin a încercat fără succes o execuţie pretenţioasă. Ultima ocazie a meciului le-a apartinut ilfovenilor, insa Ţîră nu a reusit sa-l invinga pe Pleşca şi Voluntari - Gaz Metan s-a incheiat 0 la 3. Dupa 6 etape, Gaz Metan rămâne neînvinsă şi are 3 victorii şi 3 egaluri.

Tontogaol, Tamaş, la debut!

- Astra - Viitorul 1-1 (1-1)
Viitorul a început cu motoarele turate la maximum meciul cu Astra, din etapa a şasea. În direct la Digi Sport 1, Măţan a pus pentru prima dată în pericol poarta giurgiuvenilor, dar Kitanov a reţinut. George Ganea a ratat şi el o ocazie câteva minute mai târziu, iar apoi a venit rândul Astrei să rateze, prin Valentin Gheorghe. Nici Simion nu a nimerit poarta, însă golul a venit în cele din urmă. L-a marcat Tamaş, însă a greşit poarta, la primul său meci pentru Astra. Un minut mai târziu, Tounkara a luat o acţiune pe cont propriu, a trecut în viteză de fundaşii Viitorului, iar Mladen a scos şutul său de pe linia porţii. Faza a continuat, Astra a reluat atacul, mingea a ajuns la Valentin Gheorghe, care a şutat din marginea careului, iar balonul deviat de Iacob s-a oprit în poartă. Până la final, Viitorul a mai avut o bară. George Ganea a luat o acţiune pe cont propriu, a şutat de la marginea careului, dar balonul s-a lovit de bară, iar apoi a ajuns la Iancu, care a tras în blocajul lui Radunovic. Astra - Viitorul s-a terminat 1-1.