Curierul Zilei - Mioveniul vizează podiumul, FC Argeş vrea pe locul 4!
Mioveniul vizează podiumul, FC Argeş vrea pe locul 4!
Tuesday, 27 August 2019

Liga 2, etapa 4: CS Mioveni - FC Argeş, astăzi, ora 19,00, Stadion Orăşenesc, intrarea liberă

CS Mioveni şi FC Argeş închid astăzi etapa a 4-a a Ligii a II-a. Jocul de la Mioveni va începe la ora 19.00 şi va fi transmis în direct pe Digi Sport, Telekom Sport şi Look. Intrarea spectato­rilor, pe Stadionul Orăşenesc, este liberă.

Cele două echipe erau vecine de clasament înainte de etapa a 4-a, CS Mioveni ocupând poziţia a 5-a cu 7 puncte adunate în 3 partide (victorie 1-0 la ASU Poli Timişoara, remiză pe propriul teren cu CSM Reşiţa, 1-1 şi victorie cu 1-0 la Severin cu Viitorul Pandurii), iar FC Argeş fiind pe locul al 6-lea, cu 6 puncte adunate la începutul campionatului (după înfrângerea de acasă cu Ripensia, 1-2 şi victoriile cu 3-0 la Sportul Snagov şi cu 1-0 cu U Cluj). Ambele echipe au marcat meci de meci până acum, galben-verzii câte o dată în fiecare partidă, în timp ce piteştenii câte o dată în două jocuri şi de trei ori în altul. Cele două echipe s-au mai întâlnit până acum de patru ori, în precedetele două sezoane. Astfel, acum două campionate, în primul sezon din istorie al actualului FC Argeş (după schimbarea denumirii din SCM Piteşti), la Mioveni a fost egal 0-0, iar la Piteşti în tur, oaspeţii s-au impus cu 1-0, printr-un gol marcat în prelungiri. Apoi, în sezonul trecut, FC Argeş s-a impus în ambele jocuri, 1-0 la Mioveni printr-un gol marcat în ultimul minut de joc, şi cu 2-0 la Piteşti cu două goluri marcate în minutele 90 şi 90+4. Ambele echipe vizează victoria în meciul de astăzi, cu specificaţia că dacă CS Mioveni o va obţine va urca până pe locul al treilea al clasamentului, în timp ce piteştenii pot ajunge doar pe poziţia a 4-a.