Curierul Zilei - Spectacol la judeţ, în prima etapă!
 Publicitate pdf
Spectacol la judeţ, în prima etapă!
Wednesday, 28 August 2019

S-a marcat de 45 de ori n Budeasa este primul lider n Campioana de anul trecut a fost învinsă n Cele mai multe goluri, 10, s-au înscris la Făget

Prima etapă a noii ediţii de Liga a IV-a a adus numai puţin de 45 de goluri în 9 partide, ce­ea ce înseamnă o medie de 5 reuşite per parti­dă. De asemenea, noul sezon a adus la start şi câteva noutăţi, unele cu nume în fotbalul nostru.

Vorbim astfel despre revenirea în fotbal a Câmpulungului, a cărui echipă Academia de Fotbal Muscelul a început sezonul cu o remiză, 1-1 acasă cu AS Colibaşi. Muscelenii sunt antrenaţi de fostul internaţional Gică Mihali şi la ei joacă foştii jucători ai Mioveniului, din Liga I, Roberto Ayza şi Iulian Vladu, dar şi fostul alb-violet, Pătrănoiu. Scorul a fost deschis de gazde în minutul 2 prin Olteanu, în timp ce oaspeţii au egalat prin Năuiu, după pauză.
Voinţa Budeasa, a devenit primul lider al clasamentului, după ce a învins cu 5-0 pe Gloria Berevoieşti. Marcatori au fost Bogdan Stancu, Naciu, Mierlea (două) şi Marius Ion.  Campioana en-titre, Real Bradu a pierdut la debut, cu 2-1, acasă, în faţa echipei Poiana Lacului. Păvăluţă a deschis scorul pentru gazde, Boboacă a egalat iar Roşoagă a adus victoria oaspeţilor. Echipa a doua  a lui FC Argeş, pregătită de Augustin Eduard a pornit la drum cu o remiză spectaculoasă, 4-4 contra celor de la Juventus Bascov. Golurile piteşenilor au fost marcate de Antonio Stan (două) şi Alin Popa (două) ambii jucători de la prima echipă. De remarcat că gazdele au deschis scorul în minutul 1 şi apoi au fost conduse cu 4-1, după care au revenit în ultimele 10 minute de joc.  În fine, cele mai mult goluri au fost marcate în meciul Mioveni II - AFC Dănuţ Coman, partida terminându-r 7-3, pentru gazde. Galben-verzii au beneficiat şi de aportul câtorva jucători de la prima echipă cum ar fi: Sima, Călin, Gherghe, Şimăndan, Traşcu, Vintilă. În minutul 10 gazdele aveeau deja 2-0, prin golurile lui Şimăndan şi Tică. Oaspeţii aurevenit însă repede, iar la pauză era 2-1 pentru Mioveni. În repriza a doua Vintilă şi Şimăndan au marcat din nou pentru gazde, iar Dobre a redus din handicap. Apoi, Petre, de-abia intrat în joc a realizat un hattrick, iar Câmpeanu a închis tabela în ultimul minut.