Curierul Zilei - 23 de goluri 7 meciuri!
Social*** ️ Zeci de milioane cheltuite în campanie     Fapt divers*** ️ A incendiat gospodăria bunicii     Fapt divers*** ️ Casă distrusă de foc la Drăganu     Social*** ️ 20 de persoane munceau la negru     Social*** ️ Un câmpulungean, cel mai bun sportiv al Armatei Române     Fapt divers*** ️ „Dispărutul“ s-a întors!     Fapt divers*** ️ A atacat un om cu cuţitul, pe stradă!
 Publicitate pdf
23 de goluri 7 meciuri!
Wednesday, 28 August 2019

Liga 1 - Retrospectiva etapei a 7-a

Runda a 7-a a Ligii I a venit cu foarte multe goluri, 23 de reuşite în cele 7 partide disputate. Având în vedere forma arătată în ultima perioadă de echipe nu putem spune că au fost surprize, cu doar rezultate scontate. Astfel, la Iaşi, Chindia a marcat de două ori şi a scos un punct, iar la Craiova, Universitatea a învins Astra la limită. Apoi, Academica şi Sepsi au remizat, iar CFR s-a distrat cu FC Botoşani. Distracţie a fost şi la Viitorul - Voluntari, gazdele marcând de 4 ori, dar şi la Mediaş, unde FCSB a suferit o nouă umilinţă. În fine, în ultimul meci al etapei, Dinamo a câşigat cu 3-0 în faţa sibienilor şi au predat lanterna roşie, rivalei FCSB.

Remiză, de la 2-0

Poli Iaşi - Chindia Târgovişte 2-2 (2-1)
Politehnica Iaşi - Chindia Târgovişte 2-2 a fost meciul care a deschis etapa a şaptea din Liga 1 a României. Cele două formaţii au remizat după ce echipa pregătită de Mihai Teja a condus cu 2-0. Poli Iaşi a deschis scorul după doar un sfert de oră de joc, în minutul 15, prin şutul lui Florian Loshaj. Jucătorul a primit o pasă care l-a găsit în marginea careului de 16 metri, de la Platini, şi l-a învins pe Denis Rusu, portarul moldovenilor. Formaţia ieşeană şi-a dublat repede avantajul, după ce Ovidiu Horşia a prins un şut foarte bun la colţul lung. Bucuria lui Poli nu a durat foarte mult, pentru că Cristian Neguţ a redus din diferenţă pentru echipa vizitatoare. Cele două echipe au intrat la vestiare la scorul de 2-1, însă la doar cinci minute de la reluarea partidei, în minutul 50, Mihai Voduţ a fost găsit în careul Iaşiului, cu o centrare perfectă, iar scorul a devenit egal. Tabela s-a blocat la scorul de 2-2, iar fiecare dintre cele două echipe a obținut, la finalul etapei a şaptea, un punct.

Au rata penalty şi au pierdut

U Craiova - Astra Giurgiu 1-0 (0-0)
Astra a început mai bine meciul de la Craiova, însă Graovac a fost aproape de autogol. Giurgiuvenii au ratat apoi prin Valentin Gheorghe şi Tounkara, iar până la urmă a venit şi prima şansă a oltenilor. Martic a tras cu pământul, dar Kitanov a respins. În minutul 35, Astra a primit penalty, la un duel dintre Valentin Gheorghe şi Pigliacelli, însă Mihai Răduţ a ratat exasperant lovitura de pedeapsă, după ce a fost "ghicit" de portarul Craiovei. În partea secundă, Craiova a forţat şi a ratat prin Mihai Roman. Astra a dat replica prin Mihai Răduţ, care a irosit una dintre cele mai mari ocazii ale anului în Liga 1. Golul a venit în cele din urmă şi a fost marcat de Bancu. Jucătorul Craiovei a şutat ca Van Basten, direct sub transversală şi a adus victoria Craiovei.

Scor stabilit la pauză

Academica Clinceni - Sepsi Sf Gheorghe 1-1 (1-1)
Academica Clineni a început tare meciul cu Sepsi şi putea primi penalty în minutul 11, după ce portarul Fejer l-a lovit cu genunchii pe Patriche. Arbitrul Coza nu a acordat nimic, însă a făcut-o în minutul 23, când Buziuc a fost faultat în careu de portar. Cebotaru a transformat lovitura de pedeapsă, însă avantajul gazdelor a ţinut câteva minute. Karanovic, care a intrat recent pe teren, a trimis balonul în plasă după un meleu în careu. În repriza a doua, Safranko l-a încercat pe Vâlceanu, dar fără succes, iar apoi Academica a avut o ocazie uriaşă, când Achim l-a lobat pe Fejer, dar Kilyen a scos din faţa porţii goale. Achim a trecut din nou pe lângă gol, dar a fost blocat de Fejer. Oaspeţii au mai avut o încercare de a marca, prin Karanovic, dar şutul său a fost respins de Patriche, iar Academica şi Sepsi s-a terminat 1-1.

Defilează în campionat

CFR Cluj - FC Botoşani 4-1 (3-0)
FC Botoşani i-a "luat tare" pe campionii de la CFR Cluj, chiar în Gruia, iar Andronic a tras primul şut la poarta lui Arlauskis, care a fost atent. Un minut mai târziu, Golofca l-a pus din nou la încercare pe portarul clujenilor, pentru ca apoi să-i mai testeze o dată reflexele. În ciuda acelor minute bune, moldovenii au primit gol în minutul 18, după ce Pereira l-a fentat pe Papa şi a şutat superb pentru primul său gol în Liga 1. Peste alte 7 minute, campioana a marcat şi golul al doilea, după ce căpitanul Deac a executat "ca Ronaldinho" o lovitură liberă, pe jos. În minutul 36, CFR a făcut 3-0, după ce Păun a introdus mingea în plasă din apropiere. Până la pauză, botoşănenii au încercat să reducă din diferenţă prin Andronic, însă voleul său din careu a fost reţinut de Arlauskis. Clujenii au fost aproape de gol şi în debutul părţii secunde, după mai multe şuturi în câteva secunde, iar apoi Costache s-a împiedicat în momentul preluării, când rămânea singur cu portarul. În minutul 72, CFR a primit penalty după un duel între Păun şi Pierce, iar Deac a transformat şi a reuşit dubla. Botoşănenii au marcat golul de onoare prin tânărul Cîmpan, aflat la prima sa reuşită în Liga 1, iar CFR Cluj - FC Botoşani s-a terminat 4-1

Hagi, victorie la pas

Viitorul - FC Voluntari 4-0 (1-0)
Viitorul îşi menţine invincibilitatea şi după etapa a 7-a a Ligii 1. Trupa lui Hagi a câştigat disputa de acasă, cu FC Voluntari. Gabriel Iancu a deschis scorul în minutul 16, când a îndeplinit o simplă formalitate după execuţia lui Boboc. Adrian Cojocaru a validat reuşita, chiar dacă oaspeţii au cerut offside. George Ganea a semnat ratarea meciului. Nu l-a putut învinge pe Rîmniceanu din poziţie ideală. Atacantul de 20 de ani s-a revanşat un minut mai târziu, la capătul unei centrări de manual a lui Iancu. Defensiva Voluntariului a cedat total pe final. Lyes Houri a înscris din lovitură libera, iar Rivaldinho a stabilit rezultatul final.

Coşman pentru Becali

Gaz Metan Mediaş - FCSB 4-0 (1-0)
Dezastru pentru FCSB la primul meci cu Bogdan Argeş Vintilă pe bancă. Roş-albaştrii au pierdut fără drept de apel cu Gaz Metan Mediaş. Startul de meci a fost electrizant. Salomao a semnat prima ratare, iar răspunsul gazdelor a venit prin Sergiu Buş. Titularizat la Mediaş, Andrei Vlad a intervenit perfect, dar a gafat la lovitura liberă executată de Marius Constantin. Darius Olaru a fost pe fază şi a marcat chiar împotriva echipei cu care a semnat deja. Gazdele au cerut si un penalty la o intervenţie asupra lui Cardoso. Au scăpat apoi la o ratare uriaşă a roş-albaştrilor. Nu s-au lăsat mai prejos nici ardelenii - Sergiu Buş a avut o şansa uriasă de a înscrie. Intrat în locul accidentatului Andrei Vlad, Bălgrădean a fost salvat şi de bară. A greşit însă în minutul 56 şi a făcut penalty. Marius Constantin a tras fără emoţii de la punctul cu var. Trupa lui Edi Iordănescu a mai primit o lovitură de la 11 metri, fază la care fostul jucător al Gazului, Iulian Cristea, a fost eliminat. Cardoso a făcut 3 la 0. Seara lui FCSB a fost chiar şi mai neagră - a văzut roşu în faţa ochilor şi debutantul Chorbadzhiyski. Reuşita serii i-a aparţinut lui Mihai Velisar. Puştiul de 20 de ani a dat un gol de poveste şi a stabilit rezultatul final, 4 la 0 pentru Gaz Metan. Pentru FCSB a fost a 5-a înfrângere la rând în campionat.

Au predat lanterna roşie!

Dinamo - Hermannstadt 3-0 (1-0)
Dinamo a învins-o pe Hermannstadt, scor 3-0, într-un meci disputat în Şoseaua ”Ştefan cel Mare” şi a trimis-o pe FCSB pe ultimul loc în Liga 1! Riccardo Piscitelli, goalkepper-ul ”câinilor” a fost cel mai bun jucător al gazdelor, în prima victorie a lui Duşan Uhrin jr pe banca roş-albilor.  Portarul italian a fost încă de la început în mare formă. Mai întâi în faţa lui croatului Debeljuh, când a avut o reacţie de zile mari şi a scos un gol ca şi făcut. Apoi, Dinamo a deschis scorul prin Ciobotariu, din centrarea lui Dan Nistor, după o finalizare cu capul, din careul mic. Piscitelli şi-a mai salvat o dată echipa, până la pauză, semn că era seara dinamoviştilor. În repriza a doua, Petrişor Petrescu a scos un fault în faţa lui Mihai Popescu, dar Piscitelli nu a fost învins nici de Caiado, nici de la 11 metri. Şi pentru ca totul să fie la pământ pentru sibieni, Hermannstadt i-a făcut cadou lui Dinamo golul de 2-0. Popa a obţinut lovitura de pedeapsă, transformată de Nistor. Într-un final, decarul lui Dinamo a centrat pentru golul lui Klimavicius, care a stabilit scorul final. După a doua victorie din acest sezon, Dinamo a urcat de pe ultimul loc pe poziţia a 9-a şi speră să fi trecut de perioada neagră. n    Sursa: www.digisport.ro