Curierul Zilei - Fără surprize!
Social*** ️ Zeci de milioane cheltuite în campanie     Fapt divers*** ️ A incendiat gospodăria bunicii     Fapt divers*** ️ Casă distrusă de foc la Drăganu     Social*** ️ 20 de persoane munceau la negru     Social*** ️ Un câmpulungean, cel mai bun sportiv al Armatei Române     Fapt divers*** ️ „Dispărutul“ s-a întors!     Fapt divers*** ️ A atacat un om cu cuţitul, pe stradă!
 Publicitate pdf
Fără surprize!
Friday, 30 August 2019

Cupa României, faza a 3-a

UTA, Ripensia, Sănătatea Cluj, CS Făurei, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, CSC Sânmartin şi Vediţa Coloneşti au fost primele echipe calificate în turul 4 al Cupei României, după ce şi-au câştigat marţi meciurile de astăzi în timp regulamentar.

UTA a câştigat la limită la Şoimii Lipova (1-0), Ripensia a trecut cu 4-0, cu toate golurile marcate încă din prima repriză, de Voinţa Lupac, în timp ce ACS Poli a înregistrat înfrângerea zilei, 1-6, şi i-a permis echipei CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, colegă din Liga 3, să treacă mai departe. Luceafărul Oradea a fost surpriza negativă, după ce a condus cu 1-0 şi a pierdut cu 4-1 în faţa celor de la CSC Sânmartin, pe care în weekendul trecut îi învingea cu 6-3. Şi Dacia Unirea Brăila este o dezamăgire, după ce a pierdut cu 3-1 la CS Făurei, acolo unde a marcat Bănel Nicoliţă, dar şi fratele său, Stelian. Avântul Reghin a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de echipa de Liga 4 Unirea Ungheni. A fost 3-3 după 90 de minute şi 5-3 după prelungiri. În schimb, Aerostar Bacău a fost o dezamăgire în faţa echipei de Liga 4 Unirea Mirceşti. Gazdele au avut doi eliminaţi încă din primele 90 de minute, au împins meciul în prelungiri şi apoi la penalty-uri, acolo unde fosta divizionară secundă s-a impus cu 4-2. 5-3 a fost scorul general pentru Aerostar. În ultimul meci al zilei, Turris-Oltul Turnu Măgurele a câştigat derby-ul judeţean cu CSM Alexandria, impunându-se cu 2-0, cu câte un gol marcat pe repriză, şi a obţinut calificarea în faza următoare.
Rapid, CSM Reşiţa şi FK Csikszereda, dintre echipele din Liga 2 care au jucat miercuri, au obţinut calificarea în faţa următoare, după ce au trecut cu 2-1 de Daco-Getica, 5-1 de Inter Petrila, respectiv 1-0 de CSM Ceahlăul. Ciucanii au obţinut victoria cu gol marcat în minutul 86, la una dintre puţinele ocazii create la Piatra Neamţ. Pandurii Târgu Jiu a ieşit din competiţie după ce a pierdut cu 0-2 la Flacăra Horezu, în timp ce marea surpriză e reprezentată de eliminarea liderului din Liga 2, SCM Gloria Buzău, la loviturile de departajare, de către rivala din oraş Metalul Buzău, echipă din Liga 3. A fost 0-0 după 90 şi 120 de minute şi 3-2 la lovituri de departajare pentru Metalul. Scorul zilei a fost înregistrat de Crişul Chişineu Criş, care a trecut cu 6-0 de Gloria Lunca Teuz Cermei, dar şi Steaua Bucureşti a câştigat lejer, cu 4-0, în faţa celor de la CS Baloteşti, echipă ilfoveană care îi este superioară ca ligă în care se află. Au obţinut calificarea în faţa următoare şi Fotbal Comuna Recea, Foresta Suceava, Olimpic Cetate Râşnov, Flacăra Moreni şi CS Tunari, toate în timp regulamentar. CSM Focşani a eliminat-o pe SC Oţelul Galaţi în prelungiri, după ce egalarea a reuşit-o în minutul 90+1, din penalty. În timp ce SC Popeşti Leordeni şi Industria Galda au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de CS Afumaţi (5-4), respectiv Măgura Cisnădie (6-4). În ultimul meci al zilei de miercuri, U Craiova 1948 SA a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece de echipa din Liga 2 Viitorul Pandurii Târgu Jiu. După 90 şi 120 de minute scorul a fost unul egal, 2-2, cu trei goluri marcate pe finalul timpului regulamentar. La lovituri de departajare, echipa antrenată de Eugen Trică s-a dovedit mai matură, impunându-se cu 6-5, după ce trupa lui Cristian Lupuţ a ratat a şasea execuţie. Ieri au obţinut calificarea în Turul 4 echipele: UTA, Ripensia, Turris-Oltul (toate trei din Liga 2), Sănătatea Cluj, CS Făurei, CSC Ghiroda şi Giarmata Vii, CSC Sânmartin, Vediţa Coloneşti, Avântul Reghin şi  Aerostar Bacău (restul din Liga 3).