Curierul Zilei - Au urcat pe locul 1!
 Publicitate pdf
Au urcat pe locul 1!
Monday, 02 September 2019

Liga 2, Etapa 5: Mioveniul câştigă şi la Buzău şi cel puţin pentru o zi a devenit liderul clasamentului

CS Mioveni trece fără doar şi poate prin cel mai bun început de campionat din istorie, echipa lui Marius Stoica ajungând după victoria de sâmbătă pe primul loc al clasamentului. Ieri seară însă, s-a disputat meciul Turris Tr Măgurele - Farul, şi în funcţie de rezultat, gazdele erau singura echipă din top care mai putea detrona formaţia galben-verde.

O nouă victorie a propulsat pe CS Mioveni, cel puţin pentru o zi pe primul loc, asta după ce, înaintea etapei echipa era pe treapta a treia a podiumului, după ce săptămâna trecută învinsese pe FC Argeş cu 2-0, într-un meci în care fundaşii piteşteni au fost harcea-parcea. Sîmbătă, galben-verzii au mai făcut o victimă, şi nu una oricare şi lidera la zi a clasamentului. Buzăul a fost astfel detronată de pe primul loc chiar de echipa de la care a mâncat bătaie acasă. Meciul de la Buzău a început şi s-a terminat practic cu golurile Mioveniului. Oaspeţii au deschis scorul la prima fază de poartă a partidei şi apoi a închis tabela la ultima fază de poartă a jocului. Balint marcat din nou, cu capul de data aceasta din centrarea lui Anghelina de pe dreapta. Apoi gazdele au forţat egalarea, punând o presiune fantastică la poarta adversă, din care însă argeşenii au ieşit cu bine la fiecare fază, fie prin rezolvările fundaşilor, fie a portarului. Iar când toţi aceştia nu au mai avut ce face, bara porţii lui Croitoru a fost şi ea argeşeană. Este vorba de penalty-ul ratat de V. Alexandru, în minutul 56, la un presuspus fault în careu al lui Beţa la o pătrundere a lui Vâlsan pe dreapta. Centralul a arătat fără ezitare punctul cu var, iar căpitanul gazdelor a trimis cu toată forţa în bara din dreapta sa. Meciul de la Buzău a avut de toate: goluri, penalty-uri, ratări imense, dar şi o eliminare şi o altă fază de cascadorii râsului. Cartonaşul roşu a fost luat de Ioniţă, după ce  aprimit două galbene în numai 3 minute, primul în minutul 80 când a venit la bancă să primească îngrijiri şi apoi a intrat pe teren fără să ceară voie şi al doilea în minutul 83, când Măzărache scăpase spre poartă şi a fost oprit prin fault, fiind ţinut de tricou, pentru că altfel scăpa singur şi dădea gol. Meciul- s-a încheiat cu golul lui Măzărache, pe contraatac, după ce Massaro a dat pasa decisivă, nu înainte ca portarul Croitoru să scoată senzaţional din vinclu, un şut al lui Tucaliuc. CS Mioveni a acumulat astfel 13 puncte, având un golaveraj 7-1 şi a urcat pe locul 1, existând însă posibilitatea ca să pice pe doi după meciul de aseară al Turris-ului.