Publicitate pdf
A fost măcel, dar ne-a „scos“ Tătăruşanu
Saturday, 07 September 2019

Am pierdut cu Spania, deşi puteam egala pe final

Tricolorii au pierdut la limită partida cu Spania, 1-2, ratând în final două şanse mari de a egala. Ur­mează meciul cu Mal­ta, duminică, la Plo­ieşti, de la ora 19:00, în direct la PRO TV.

România a început extrem de slab meciul cu Spania (1-2), din preliminariile pentru Euro 2020. Chiar în primul minut, Răzvan Marin a pasat la adversar, dar Tătăruşanu a scos şutul lui Paco. Câteva minute mai târziu, acelaşi Tătăruşanu a fost din nou la post la ocazia lui Paco Alcacer. Portarul lui Lyon a avut un reflex perfect şi la capul lui Sergio Ramos, iar apoi a scos incredibil voleul lui Jordi Alba. Ibericii au primit penalty în minutul 27, când Deac l-a călcat pe Ceballos, iar căpitanul Sergio Ramos a transformat a zecea lovitură de pedeapsă din cele 12 executate pentru naţionala Spaniei. Tot oaspeţii au continuat să fie extrem de periculoşi, iar după o fază de tiki-taka, Tătăruşanu a fost din nou providenţial la ocazia lui Rodrigo Moreno. Până la pauză, Paco a mai ratat o şansă pentru spanioli, dat Tătăruşanu a fost pur şi simplu magnific.
Spaniolii au marcat din nou chiar în debutul reprizei secunde, când Alba a stat perfect la offside şi l-a păcălit pe Deac, iar apoi i-a pasat lui Paco Alcacer pentru 2-0. În minutul 56, Contra l-a aruncat în luptă pe Florin Andone în locul lui Keşeru, iar atacantul lui Galatasaray a marcat 3 minute mai târziu, după o fază lucrată cu Benzar şi Puşcaş. Apoi Contra i-a aruncat în joc pe Ianis Hagi şi Maxim. Spania a rămas în 10 oameni, după ce Llorente a fost eliminat în urma unui fault din postură de ultim apărător la Puşcaş. Prelungirile au fost de infarct. "Tricolorii" au ratat trei ocazii imense, mai întâi prin Puşcaş, care l-a remarcat pe portarul Kepa, iar câteva secunde mai târziu, acelaşi Puşcaş, iar apoi Grigore au ratat agonizant. România - Spania s-a terminat 1-2. n
ROMÂNIA – SPANIA 1-2
Au marcat: Andone (59) / Ramos (29 pen.), Alcacer (47)
ROMÂNIA: 12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 6. Chiricheş – cpt., 21. Grigore, 3. Toşca – 17. Deac (10. Maxim, 71), 18. Marin, 8. Stanciu (11. Hagi, 63) – 9. Puşcaş, 13. Keşeru (23. Andone, 56). Selecţioner: Cosmin Contra. Rezerve: 1. I. Radu, 16. Niţă – 4. Rus, 7. Grozav, 14. Păun, 15. Anton, 19. Bordeianu, 20. Ştefan, 22. Cicâldău
SPANIA: 13.Kepa – 22. Navas, 3. Llorente, 15. Ramos, 18. J.Alba – 17. Ruiz, 5. Busquets, 8. Niguez – 19. Rodrigo (12. Oyarzabal, 71), 9. Alcacer (4. Hermoso, 84), 6. Ceballos (7. Sarabia, 76). Selecţioner: Robert Moreno. Rezerve: 1. De Gea, 23. Pau Lopez – 2. Carvajal, 10. Alcantara, 11. Suso, 14. Gaya, 16. Rodri, 20. Nunez, 21. Parejo.