Curierul Zilei - Galben-verzii, pe locul 2!
Fapt divers*** ️ Reţinut că şi-a şters urmele accidentului     Fapt divers*** ️ I-a făcut moşmoane de 180 lei!     Cultural*** ️ Sfîntul Nicolae, ocrotitorul copiilor     Social*** ️ S-a redeschis Cetatea Poienari     Sport*** ️ Victoria este obligatorie!     Sport*** ️ Ce peşti puteţi pescui pe Dunăre
 Publicitate pdf
Galben-verzii, pe locul 2!
Monday, 09 September 2019

Liga 2, Etapa 6: CS Mioveni - Metaloglobus 2-2 (1-1)

CS Mioveni a rămas pe locul 2 al clasamentului ligii secunde, după remiza de vineri seară, 2-2, cu Metaloglobus. Galben-verzii au acumulat 14 puncte după 6 partide şi rămân neînvinşi în acest început de campionat. În debutul etapei a 6-a, elevii lui Marius Stoica nu au scos decât un egal cu Metaloglobus, deşi au avut de două ori meciul în mână. Partida a curs mai tot timpul spre poarta oaspeţilor, aceştia neavând decât câteva tresăriri de orgoliul, dar de ajuns pentru a scoate punctul mult dorit, în deplasare. Gazdele au atacat poarta lui Nedelcovici încă din primul minut şi au ratat câteva ocazii bune de gol.

Coşereanu a dat startul atacurilor, în minutul doi, când a păstruns în careu, scăpând de adversar însă în cele din urmă a fost deposedat, ducând mingea în lateralul careului. A urmat apoi un şut al lui Raul Costin de la 25 m peste poartă, dar şi o reluare cu capul a lui Ovidiu Herea, periculoasă, cu capul, din careu, punţin pe lângă poartă. În minutul 16, argeşenii au ratat şi prima mare ocazie de gol. Balint scapă pe dreapta, deşi este ţinut de adversar, pătrunde în careu şi centrează în faţa porţii, la colţul scurt, unde apare excelent Coşereanu, talonat de doi adversari. Lung respinge în Ciubotaru, iar din acesta mingea sare către propria poartă, de unde Nedelcovici scoate cu un braţ de sub transversală, mingea se ducea lângă bară, însă Ciubotaru urmăreşte şi respinge în cele din urmă din faţa lui Coşereanu, care a urmărit şi el balonul pentru a-l împinge în plasă. În minutul 21, Hergheligiu şutează de la 20 m, central, cu stângul, puţin pe lângă bară, iar două minute mai târziu, centrarea lui Ciubotaru de pe dreapta este reluată mai întâi cu capul de Duminică şi apoi finalizată de Claudiu Herea cu o foarfecă, din 10 m, mingea trecând puţin pe lângă bară. În minutul 31, Ciocâlteu trage de la 20 m puţin peste buturi. Gazdele deschid scorul în minutul 34, prin Balint, care a fost servit excelent în careu de Coşereanu, la o pătrundere a mijlocaşului, pe partea stângă, însă bucuria şi avantajul pe tabelă nu a durat decât 6 minute, pentru că  la prima lor mare ocazie, bucureşteni egalează. Claudiu Herea centrează excelent cu stângul dintr-o lovitură liberă din dreapta careului, Andrei Lungu urmăreşte la prima bară, plonjează şi deviază cu capul la colţul lung. Croitoru încearcă să evite golul, însă mingea a fost bine plasată. Exact înainte de pauză, Celea prinde un şut puternic de la 30 m, însă portarul oaspeţilor scoate cu greu de sub transversală.
Două goluri după pauză
La pauză, Marius Stoica face o schimbare ofensivă, introducându-l pe Măzărache, pentru a forţa victoria, iar suflul nou al atacantului se vede imediat, acesta reucperând un balon în minutul 48 în tuşă, pasându-i excelent lui Raul Costin, care, de la colţul careului, din poziţie excelentă şutează puternic, portarul respingând cu greu peste. În minutul 49, CS Mioveni marchează golul doi, după un corner: centrarea în careu reluată mai întâi cu capul de Burnea, până la 16 m, unde Raul Costin trage din demivole, balonul fiind deviat în plasă, de un adversar şi păcălindu-l asfel pe Nedelcovici. În minutul 58, Măzărache putea închide jocul, dar şutul său, după ce a scăpat singur în careu cu portarul, trece prin faţa buturilor. Metaloglobus egalează din nou în minutul 72, după ce Sota Mino trage de la 25 de metri central pe poartă, Croitoru respinge în faţă iar Cosmin Ionică urmăreşte şi îi ia faţa lui Daniel Celea, care îl loveşte în talpă pe atacant atunci când se pregătea să preia. Arbitrul disctează penalty şi cartonaş galben pentru Celea, iar lovitura de pedeapsă este transformată cu siguranţă de Ovidiu Herea care trage în dreapta, pe jos, după ce Croitoru a plonjat în partea opusă. Gazdele au şansa să marcheze golul victoriei în minutul 77, dar Balint, care a preluat la 16 m şi a rămas singur cu protarul, trage puternic în acest, dintr-o poziţie excelentă. Mioveniul a mai avut o ocazie în minutul 78, Celea trimiţând cu capul puţint pe lângă din careu. Până la finalul nu s-a mai jucat fotbal, oaspeţii preferând că fragmenteze jocul la maxim, tăvălindu-se pe joc la fiecare contact cu adversarul. Cu punctul obţinut vineri, CS Mioveni se menţine pe locul 2 al clasamentului, şi a ratat şansa de a urca din nou, pentru o zi pe locul 1.
CS Mioveni - Metaloglobus 2-2 (1-1)
Au marcat: Balint (31), Raul Costin (49) / Lungu (37), Ov. Herea (71 din 11m)
l CS Mioveni: F. Croitoru - Rob. Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea (cpt.)(Ct. Alexe 64') - R. Costin, Anghelina - Cioargă (M. Şerban 76'), Coşereanu (Măzărache 46'), Hergheligiu - Val. Balint. Rezerve neutilizate: Val. Sima - Işfan, Traşcu, Massaro. Antrenor: Marius Stoica
l Metaloglobus: Nedelcovici - Iul. Ciubotaru, D. Lung, Fl. Plămadă, Al. Coman - Sota Mino (Ghenovici 74'), Andr. Lungu - Cl. Herea, Ov. Herea (cpt.), Ciocâlteu (C. Ionică 58') - Duminică (R. Chiriac 46'). Rezerve neutilizate: Gavrilaş - L. Cazan, Stoianovici, Starîş. Antrenor: Marius Măldărăşanu
Filmul meciului
l Min 2 Raul Costin trage peste poartă de la 25 de metri
l Min 9 Ciubotaru centrează bine din dreapta careului, Ovidiu Herea se înalţă bine pe linia de 6 metri din spatele lui Celea şi reia cu capul pe lângă bara colţului lung
l Min 15 Fază periculoasă la poarta Metaloglobusului. Balint trece de Lungu în flancul drept, centrează la colţul scurt, acolo Lung respinge în Ciubotaru, iar din acesta mingea sare către propria poartă, Nedelcovici scoate cu un braţ de sub transversală, dar mingea se ducea lângă bară, însă Ciubotaru urmăreşte şi respinge din faţa lui Coşereanu, care a urmărit şi el balonul pentru a-l împinge în plasă
l Min 21 Hergheligiu prinde un şut puternic de la 20 de metri central, iar mingea razant pe lângă bara din dreapta
l Min 23 Duminică aşează cu capul după o centrare din dreapta, Claudiu Herea trimite din foarfecă de la 10 metri, însă balonul se duce pe lângă poartă
l Min 30 Ciocâlteu trage puţin peste transversală de la 17 metri central
l Min 34 Coman bate cu pâmântul către colţul lung o lovitură liberă de la 25 de metri uşor lateral dreapta, Croitoru plonjează şi respinge în lateral
l Min 34  1-0 Fază de contraatac, Hergheligiu pasează în stânga pentru Coşereanu, care pătrunde în careu şi pasează cu latul în 8 metri pentru Valentin Balint, care preia şi trimite pe jos la colţul scurt, cu Nedelcovici sărit în partea opusă
l Min 37 1-1 La prima ocazie, bucureşteni egalează. Claudiu Herea centrează excelent cu stângul dintr-o lovitură liberă din dreapta careului, Andrei Lungu urmăreşte la prima bară, plonjează şi deviază cu capul la colţul lung. Croitoru încearcă să evite golul, însă mingea a fost bine plasată
l Min 43 Celea avansează cu mingea la picior şi trage din alegare de la circa 20 de metri, Nedelcovici deviază cu vârful degetelor, iar mingea trece puţin peste transversală
l Min 48 Măzărache pasează din colţul din stânga al terenului printre trei adversari, Raul Costin preia în careu şi trage din 14 metri, mingea îi alunecă printre mâine lui Nedelcovici, însă are noroc, fiindcă balonul se duce puţin peste transversală
l Min 49  2-1 Beţa centrează dintr-un corner de pe dreapta, Burcea recentrează cu capul din stânga, Hergheligiu lasă mingea pentru Raul Costin, care trage din voleu de la 17 metri central, mingea e deviată de un adversar şi îl păcăleşte pe Nedelcovici, care a sărit în dreapta sa, iar mingea s-a dus lângă bara din partea opusă
l Min 58 Măzărache îl depăşeşte în viteză în flancul stâng pe Plămadă, pătrunde în careu şi trage pe jos către colţul lung, dar mingea trece pe lângă poartă
l Min 67 Dean Beţa şi antrenorul Mioveniului, Marius Stoica, primesc cartonaşe galbene după o fază petrecută în faţa băncilor de rezerve, în care Ionică a fost faultat. Antrenorul a primit, evident, pentru proteste, fiindcă Ionică s-a zvârcolit degeaba după acel contact, simulând grosolan
l Min 71Sota Mino trage de la 25 de metri central pe poartă, Croitoru respinge în faţă, Cosmin Ionică urmăreşte, îi ia faţa lui Daniel Celea, iar fundaşul îl loveşte în talpă pe atacant atunci când se pregătea să preia. Arbitrul disctează penalty şi cartonaş galben pentru Celea
l Min 73 2-2 Ovidiu Herea bate penalty-ul în dreapta, pe jos, şi egalează, după ce Croitoru a plonjat în partea opusă
l Min 77 Balint şutează din marginea careului şi trimite în diagonală, iar Nedelcovici respinge ca la handbal, în lateral, cu piciorul drept
l Min 78 Celea trimite cu capul din careu peste poartă, după centrare din corner de pe dreapta
l Min 80 Se încing spiritele la mijlocul terenului, după ce Claudiu Herea îl ia de bărbie pe Alexe, care se certa cu Ciubotaru. Arbitrul îi dă cartonaş galben
l Min 82 Ionică pasează înapoi după ce pătrunde în careu pe stânga, iar Ghenovici ratează şutul de la 20 de metri, trimiţând mult peste poartă