Curierul Zilei - Bianca Andreescu, a câştigat US Open!
Bianca Andreescu, a câştigat US Open!
(2 voturi)
Monday, 09 September 2019

Tenis

Bianca Andreescu, jucatoarea canadiană cu origini româneşti, a câştigat, sâmbătă seară, ultimul turneu de Grand Slam al sezonului, US Open.
În marea finala de la Flushing Meadows, tenismena care s-a pregătit la Piteşti doi ani şi jumătate cu antrenorul Gabriel Hristache, a trecut de poate cea mai mare tenismena a tuturor timpurilor, Serena Williams, aflata însă într-o zi extrem de slabă. 6-3, 7-5 a fost scorul final al întâlnirii ce a durat o oră şi 41 de minute.
Aflată în premieră pe tablou la Openul american şi ajunsă tot pentru prima dată în finala unui Grand Slam, Bianca a arătat că este o jucătoare matură, calculată, care profită de fiecare eroare a adversarei. Bianca Andreescu a câştigat cel mai mare premiu din carieră după ce a cucerit la US Open primul trofeu de Grand Slam, la numai 19 ani. Canadianca va primi pentru triumful de la New York 3.468.000 de euro (3.850.000 de dolari), mai mult decât dublu decât învinsa sa din finală, Serena Williams, care s-a ales cu 1.711.000 de euro (1.900.000 de dolari). Andreescu a câştigat la US Open mai mult decât în restul carierei. Adunase din tenis 2.178.283 de euro (2.417.873 de dolari). Cea mai mare parte a sumei o obţinuse în acest an, în care a "explodat" în circuitul WTA: 1.983.788 de euro (2.201.985 de dolari). Bianca Andreescu o va depăşi pe Simona Halep în clasamentul WTA. Cu premiul de la US Open, câştigurile însumate ale canadiencei de origine română au ajuns la 5.646.283 de euro. Andreescu a mai cucerit în acest an trofeele de la Indian Wells şi Toronto şi a mai jucat finala de la Auckland. Jucătoarea în vârstă de 19 ani va urca de astăzi pe locul 5 în clasamentul WTA, chiar în faţa Simonei Halep.
Automobilism

Porcişteanu, locul I la Iaşi

Piteşteanul Vali Porcişteanu a bifat a doua victorie stagională, reuşind să se impună în Raliul Iaşului, a şasea etapă din Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop. După ce a abandonat în prima zi, Simone Tempestini s-a întors prin regula de super rally şi a câştigat toate cele cinci probe de duminică. Pilotul de la DTO Rally Team a profitat rând pe rând de abandonurile celor care se aflau înaintea sa şi a reuşit să şi consolideze poziţia de lider până la finalul raliului. Cu trei victorii pe probele speciale, Porcişteanu a fost mai rapid cu 01:25,2 faţă de Dan Gîrtofan, care a încheiat al doilea. Gîrtofan a bifat astfel al 10-lea podium consecutiv în competiţiile interne. Al treilea timp al Raliului Iaşiului a fost înregistrat de Cătălin Grigoriu. Este primul podium la general din cariera băcăuanului, care îşi făcea debutul ca pilot în CNRD chiar la Iaşi, în urmă cu 4 ani.