Curierul Zilei - Elevii de top le-au urat succes bobocilor
PRIMA PAGINA arrow Social Economic arrow Elevii de top le-au urat succes bobocilor
Aniversare
 Publicitate pdf
Elevii de top le-au urat succes bobocilor
(1 vot)
Tuesday, 10 September 2019

La Câmpulung,

Elevii de top le-au urat succes bobocilor


Luni, 9 septembrie, a sunat din nou clopoţelul. Părinţii au făcut ultimele cumpărături pentru a-i echipa pe cei mici cu tot ce au nevoie pentru noul an şcolar. Cu bune cu rele elevii alături de profesori păşesc în noul an şcolar cu emo­ţii dar cu dorinţa puternică pentru învăţă­tură. Sălile de cla­să sunt pregătite, cu bază materială corespunzătoare. Este recunoscut faptul că şcoa­la mus­celeană are o tradiţie deosebită, de aici ridicându-se la cele mai înalte nivele a­le societăţii, foarte mulţi câmpulungeni.   

A sunat clopoţelul la şcoala C.D Aricescu cu un nou director!
Bucurie și emoții puternice în prima zi de școală la instituția de învățămând C.D Aricescu. Noul director i-a întâmpinat pe elevii, părinții, bunicii, profesorii prezenți pe stadionul școlii cu un mesaj la început de an școlar. La eveniment a participat și primarul Liviu Țâroiu alături de alți directori de la instituțiile din Câmpulung, foști absolvenți ai școlii.
,,A sunat clopoțelul, suntem din nou împreună, pentru începerea noului an școlar 2019-2020. Am emoții pentru că în această dimineață sunt în fața dumneavoastră nu în calitate de dascăl cum mă știați pe mine, ci ca director. O funcție importantă pentru această școală pentru ca împreună să construim ceva frumos”, a declarat actualul director Ciprian Neculăescu.
După slujba oficiată de preoții din Câmpulung, elevii școlii gimnaziale C.D Aricescu au intrat în clase iar surprizele au fost pe măsură.
Foştii absolvenţi în centrul atenţiei!
Festivitatea de deschidere la Liceul Teoretic Dan Barbilian a început cu ascultarea inmnului național. Directorul Nicolae Zaharia le-a vorbit celor prezenți, elevilor, părinților, bunicilor, cadrelor didactice despre rezultatele excepționale obținute de elevii liceului de-a lungul timpului.
Ca și în anii trecuți elevii liceului au avut rezultate foarte bune. Anul acesta la examenul de Bacalaureat procentul de promovabilitate a fost de 98% sunt doar doi elevi care nu au trecut de acest examen. Aici trebuie menționat un lucru și anume specializările pe care noi le avem sunt mai dificile, avem specializările Matematică – Informatică, Științele Naturii, Filologie. Noi cadrele didactice credem că procentul de 98% este unul foarte bun. Performanța liceului nostru a fost dovedită de accederea elevilor în învățământul superior și peste 90% dintre elevii noștri urmează cursurile universităților din țară, unele performante, aspect care arată, munca cadrelor didactice și implicarea celorlalți factori.
La festivitatea de dfeschiderea a anului școlar au fost aduși elevii care urmează cursurile universităților din țară. Ei au ținut capul de afiș ai zilei. Sunt elevi care au intrat la Universitatea Carol Davila, la Medicină, Farmacie, Academia de Poliție, Facultatea de Drept a Universității din București, la ASE, Politehnica din București, la Universitatea Transilvania din Brașov, la alete universități din țară.
Elevii liceului mai sunt implicați într-un proiect național care se numește Euroscola, iar tema concursului de anul acesta este Educația, schimbă vieți. Aceștia le-a înmânat câteo diplomă de excelență absolvenților 2018 care să reflecte munca lor at la Bacalaureat cât și la examenele de admitere în învățământul superior.
Școala are rolul nu numai de a transmite informații și cunoștințe, școala de a contribui la educația copiilor, pentru intrarea lor în societate după ce termină liceul. Foștii elevii ai acestui liceu este cea mai clară dovadă. Elevii care au intrat la Academia de Poliție nu au putut participa la această festivitate pentru că au început deja cursurile.
,,Am încredere în toți că veți face treabă bună, în liceul nostrui pentru că este unul de prestigiu, cum ați auzit. Dacă veți fi receptivi la ceea ce profesorii sunt dipuși să vă învețe va fi extraordinar pentru voi”, a declarat fostul absolvent Andrei.
Toți foștii absolvenți le-au spus bobocilor să se țină tare de carte pentru că au o datorie morală de a duce mai departe prestigiul liceului.
A luat cuvântul și Mirabela Buzea fosta elevă de nota 10 din localitatea Lerești care își dorește să ajungă magistrat. Acum este absolventa Facultății de Drept din București.
,,Le urez bun venit bobocilor, iar Dan Barbilian reprezintă drumul spre excelență” a spus Mirabela Buzea.
Î.P.S Calinic la festivitatea Colegiului Naţional Pedagogic ,,Carol I”
La ora 10.00 a început festivitatea deschiderii noului an școlar la Colegiul Național Pedagogic ,,Carol I”. Anul acesta instituția de învățământ are cu ce se mândri. Vorbim aici de distincții cu care colegiul se poate lăuda fiind expuse în mijlocul spațiului unde a avut loc festivitatea. Este vorba despre Ordinul Meritul pentru Învățământ în Grad de Comandor conferit de președintele României, Klaus Iohannis în semn de apreciere pentru rezultate de excepție, obținute în procesul de formare intelectuală și umană a tinerelor generații pentru promovarea calității învățământului românesc. Diploma Spiru Haret, acordată colegiului de către Ministerul Educației Naționale, nu în ultimul rând Crucea Regală a României acordată acestei instituții de învățământ de Maiestatea Sa Margareta, Custodele Coroanei pentru a onora întregul corp profesoral dar și pe absolvenții care au adus apoi lumina nenumăratelor generații de elevi pentru că acest colegiu este unul de elită al învățământului românesc. Aceste distincții au fost expuse în curtea colegiului pentru a putea fi văzute atât de elevi cât și de părinți.
,,Astăzi porțile colegiului s-au deschis pentru a 153 oară ca să își primească învățăceii. Eolevii și părinții au căpătat încredere în instutuția de învățământ datorită rezultatelor absolvenților ei care și-au găsit menirea în viață. În acest an absolvenții de liceu au luat Bacalaureatul fapt ce demonstrează seriozitatea actului educațional.
Alături de invitații prezenți la festivitatea de deschidere a noului an școlar a fost și Î.P.S Calinic ca în fiecare an

O elevă a fost premiată

A devenit un obicei ca reprezentanții Fundației radu Negru să premieze cei mai buni elevi ai colegiului. Președintele fundației, Nicușor Bănățeanu a premiat în acest an pe eleva care reprezintă România la nivel internațional la Limba Franceză și anume pe Ioana Tuțu.
,,Vă mulțumesc pentru acest premiu, le urez colegilor mei un an școlar, cu multe satisfacții în care să fim într-o continuă evoluție și să ne implicăm cu pasiune în tot ceea ce facem fiind doar așa ne vom bucura cu adevărat de rezultatele obținute. De asemnea domnilor profesori le doresc multă sănătate, putere de muncă pentru a ne îndruma cu aceași pricepere și dăruire ca până acum”, a declarat eleva Ioana Tuțu

Doi şefi de promoţie la Dinicu!

La ora 09.00, a fost oficiată deschiderea anului şcolar la Colegiul Naţional “Dinicu Golescu”, unde directorul Gheorghe Parghel i-a avut alături pe senatorul Gheorghe Marin, viceprimarul Margărin Blidaru, consilierul Gheorghe Sârbu, dar şi colectivul de cadre didactice, oamenii care au reuşit să facă performanţă cu elevii acestei instituţii de învăţământ.
În deschidere directorul Parghel a prezentat rezultatele remarcabile ale elevilor acestei intituţii.
La eveniment au fost premiaţi şi doi foşti elevi ai şcolii, doi tineri, de acum studenţi, care au terminat cei patru ani de învăţământ liceal cu media 10.00. Şefii de promoţie sunt Daria Moşteanu, studentă la Medicină şi Bogdan Sitaru, student la Oxford.
Elevii evidenţiaţi de directorul Parghel sunt Bianca Bănăţeanu, Elena Malancu, Dragoş Rizoiu, Vera Pronicev, Teodora Florea, Bogdan Sitaru, Alexia Ambruş, Alisa Pojală. La olimpiade internaţionale a fost premiat tot Bogdan Sitaru.
Tot în cadrul evenimentului, Asociaţia “Radu Negru” din Câmpulung, prin Nicuşor Bănăţeanu, a premiat o elevă de 10.00, Andreea Daria Ivaşcu, o tânără care a obţinut media 10.00 la examenul de Evaluare naţională.

Clopoţelul a sunat la Şcoala Gimnazială Nanu Muscel!

Mici, dar dornici de cunoaştere, aşa au fost copiii care au păşit pe porţile şcolii Gimnaziale “Nanu Muscel” din Câmpulung. Cu părinţii, frăţiorii mai mici, cu bunicii, elevii au venit la deschiderea noului an şcolar. După cuvântul de deschidere al directorului instituţiei, profesorul Steluţa Popescu, rând pe rând, elevii au fost invitaţi să meargă în clase.
Fiecare profesor de la clasa pregătitoare până la clasa a VIII-a a invitat copiii în clase acolo unde acestora le-au fost date cărţile şi orarul pentru noul an şcolar.
B.R.

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 371

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 


embedgooglemap.net

******* Hotel ILA - telefon: 0747943375 *******

  CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
 
CurierTV - Televiziunea sufletului tau!
Intrebarea Curierului


Comentarii

Înfrângere în derby-ul orgoliilor!
Clevetitorul asta care l susține pe dica probabil e vreun apropiat de al lui . Și acum vreo câteva zile i lua apărar...
16/09/19 21:58 Mai mult...

Înfrângere în derby-ul orgoliilor!
Cine este domnilor din conducere acest Dică ?și cine i-a dat mână liberă , auzi sa facă el ce vrea pe banii noștr...
16/09/19 20:31 Mai mult...

Anul de acum 25 de ani a fost fabulos
hai, maestre, ca ne faci sa plangem! pai matale ai venit la pitesti dupa malai, ca presa nobila puteai sa faci si la val...
16/09/19 19:43 Mai mult...

Înfrângere în derby-ul orgoliilor!
O sleahta de "naparci vorbitoare"care se cred mari cunoscatori de fotbal s-au coalizat si il injura pe Dica inca de la i...
16/09/19 17:48 Mai mult...

Reţinut de poliţişti, eliberat de instanţă
Tara asta se va mai face vreodata sanatoasa/la cap ?! ... Si, cand vezi/auzi niste tute care latra la luna,.... " : ...
16/09/19 17:23 Mai mult...

Catalog 2019
Exclusiv
 Prima Pagina Curierul Zilei
Fii reporter!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zi record

Marţi, 20.08.2019

--- 9.253 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

 
Flag Counter


PRchecker.info