Debut cu înfrângere!
Thursday, 12 September 2019

Tricolorii au început cu stângul campania pentru EURO 2021

Danemarca – România 2-1 A marcat: Olsen (3, 55) / Coman (80)

Naţionala României Under 21 a început cu stângul pre­limina­riile pentru EURO 2021. Tricolorii lui Mirel Ră­doi au pierdut la limită, marţi seară, în Danemarca, 1-2, primul meci din această campanie de calificare la acest turneu final. România putea ple­ca cu un punct de pe te­renul danezilor, însă echipa noastră a ratat un penalty în prelungirile partidei.

Danezii au început tare tare şi au deschis scorul în minutul 3 prin Olsen, care a intrat în centru şi a şutat la colţul lung. După marcarea golului, gazdele nu au făcut pasul înapoi şi au continuat să pună presiune pe noi. Câteva minute mai târziu, tricolorii au fost salvaţi de bară la o centrare trimisă din partea stângă. Prima ocazie a României a venit abia în minutul 20, când Petre a tras peste poartă, din careu. Primul şut al "tricolorilor" pe spaţiul porţii i-a aparţinut lui Coman, dar portarul danez a prins. Câteva secunde mai târziu, acelaşi Coman l-a mai pus o dată la încercate pe goalkeeperul danez. Au urmat ocazii uriaşe ale danezilor, după ce Raţiu a pasat la adversar, dar Aioani a respins, iar apoi Dima a scos de pe linia porţii. Pe finalul primei reprize, Coman a executat două lovituri libere, dar fără rezultat. După pauză, Boboc nu a reuşit să înscrie, iar apoi Aioani s-a remarcat la ocazia lui Olsen, care a scăpat singur spre poartă. Danezii au făcut 2-0 în minutul 55, prin Olsen, după o nouă gafă a lui Raţiu. Nordicii au mai nimerit o dată bara în minutul 65, prin acelaşi Olsen, care a mai avut o şansă mare câteva minute mai târziu. România a redus din diferenţă în minutul 80, prin Coman, care a şutat superb, de la 30 de metri, după o acţiune personală. În prelungiri, Coman a fost secerat în careu, de portar, iar arbitrul a dat penalty, dar tot Coman a fost cel care a ratat dramatic, iar România a plecat fără niciun punct din Danemarca. Pentru România urmează două meciuri pe teren propriu, cu Ucraina la Ploieşti, pe 10 octombrie, şi cu Irlanda de Nord la Voluntari, pe 14 octombrie.

27 martie 2020: Malta – Ucraina
31 martie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda
4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina, Malta – Irlanda de Nord, Finlanda – România
8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina, Irlanda de Nord – Danemarca, Malta – România
9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda, Ucraina – România, Malta – Danemarca
13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina, România – Malta, Danemarca – Finlanda

Stoichiţă: "Evoluţia a fost fluctuantă"

România U21 a pierdut meciul cu Danemarca, de la Aalborg, scor 1-2, în preliminariile EURO 2021. Mihai Stoichiţă, directorul tehnic al FRF, a analizat partida şi a scos în evidenţă atât aspectele pozitive, cât şi cele negative.
"Nu e prea mare fericire. Îmi pare rău că unul dintre cei mai buni jucători de pe teren a ratat penalty. Nu-i nimic, nu se termină viaţa acum. Păcat că am ratat, era important să înceapă bine băieţii. Evoluţia a fost fluctuantă. Nu se cunosc foarte bine întrei ei jucătorii. Dar sunt jucători buni, de valoare. De exemplu, şi Raţiu, care a greşit la golul doi, mi se pare un jucător bun. Important este meciul următor. După primele 25 de minute am revenit şi am avut acţiuni de atac. Am fost agresivi, am încercat să înscriem, dar ei au profitat de acea eroare individuală. Apoi am revenit, iar asta înseamnă că putem. Păcat că am ratat acel penalty din minutul 90+3. Trebuie să începem să jucăm şi noi cu mai multă posesie şi mai multă agresivitate când avem mingea, nu doar să aşteptăm contraatacul. În seara asta aşteptam mult mai mult de la Drăguş, de la Adrian Petre. Băluţă a adus consistenţă atât în faza de apărare, cât şi în cea de atac", a declarat Stoichiţă, la DigiSport.

Caseta tehnică:

ROMÂNIA: 12. Aioani – 18. Raţiu ( 19. Velisar 66) , 4. Paşcanu, 3. Dima (15. Chindriş 66), 2. Boboc – 17. Olaru,  5. Băluţă-cpt, 8. Dragomir (20. Ciobanu 51) – 10. Drăguş (22. Dobre 66), 11. Petre (9. Ganea 72), 7. Coman. Selecţioner: Mirel Rădoi
Rezerve neutilizate: 23. Dur-Bozoancă – 6. Grigore, 14. Oaidă, 21. Neicuţescu
DANEMARCA: 1.Christensen – 3. Anymbe, 6. Sorensen, 5. Nelsson, 2. Poulsen – 8. Hjulmand (20. Kofod Andersen 46), 19. Nartey, 17. Holse (18. Madsen 86) – 7. Olsen, 10. Bruun Larsen, 14. Dreyer (9. Odgaard 66). Selecţioner: Albert Capellas
Rezerve: 16. Vindhal-Jensen – 11. Jensen, 12. Ibsen, 13. Amundsen, 15. Damsgaard, 21. Rasmussen