Curierul Zilei - Eliminaţi din Cupa României!
Friday, 13 September 2019

N-au putut trece de un adversar de liga a treia

Flacăra Horezu - FC Argeş 2-1(1-0).

Au marcat: Mansour(min.26), Cristi Munteanu(min.90) / Blejdea(min.81)

FC Argeş a fost eliminată miercuri seară din Cupa Ro­mâniei după ce a pierdut cu 2-1, confruntarea din de­plasare, cu Flacăra Horezu, din turul IV al acestei între­ce­ri. Formaţia de liga a treia s-a dovedit a fi o nucă ex­trem de tare pentru alb-violeţi care nu au reuşit să treacă în faza următoare a competiţiei de acest adversar de eşa­lon inferior care are în componenţă mulţi jucători experi­men­taţi trecuţi prin primele două ligi ale fotbalului româ­nesc.

Gazdele au reuşit să deschisă scorul în minutul 26 prin fostul atacant al Timişoarei, Gueye Mansour, care a marcat cu capul, din interiorul careului, în urma unei faze fixe.
Replica echipei din Trivale a venit prin Buhăescu care nu l-a putut învinge pe portarul Flacărei din poziţie ideală. O bună şansă de gol a avut şi mijlocaşul Nini Popescu, însă acesta a trimis direct în zid, din lovitură liberă de la 16 m. La jumătatea părţii secunde, acelaşi Mansour putea face dubla, însă lovitura sa de cap, nu a prins cadrul porţii. Piteştenii au restabilit egalitatea cu aproape zece minute înainte de final prin Blejdea care a finalizat cu un şut la colţul lung, o combinaţie cu Panait. Când centralul partidei se pregătea să fluiere finalul celor 90 de minute, iar spectatorii prezenţi, de două reprize suplimentare de prelungiri, Horezu a dat lovitura prin Cristi Munteanu. În urma unei lovituri libere, căpitanul vâlcenilor s-a înălţat peste defensiva piteşteană şi a trimis cu capul în plasă!.
S-a terminat 2-1 pentru Flacăra Horezu, rezultat în urma căruia FC Argeş a părăsit prematur competiţia KO şi nu într-un mod tocmai plăcut. Piteştenii îşi fixaseră în acest sezon ca obiectiv în Cupa României un parcurs cât mai lung şi aducerea unei formaţii de Liga I la Piteşti.

Caseta tehnică:

Flacăra Horezu: D. Vlădoiu - Samson, Cip. Dinu, Cr. Munteanu (cpt.), Covaschi, Precup, Olteanu, Ad. Popa, Seb. Preda (min.70 Simeanu), Gab. Georgescu (min.83 Stănică), Mansour (min.90+1 R. Nistor).
Rezerve neutilizate: Dr. Constantinescu - Vl. Bălan, Băzăchie, Sinescu, I. Nuţă
Antrenor: Adrian Popa.
FC Argeş: Ducan - Dănescu, Turda (cpt.), Motroc, Moihedja (min.40 Şerbănică) Panait, Brînzan, Alin Popa (min.55 Barbu), Nini Popescu, Oancea (min.68 Blejdea), Buhăescu.
Rezerve neutilizate: Agachi - Szecui, I. Oprescu
Antrenor: Nicolae Dică

Filmul meciului:

min.24: Georgescu centrează în careu iar Mansour trimite în braţele lui Ducan.
min.26: 1-0! Mansour reia cu capul în plasă în urma unei lovituri libere, de pe stânga, din apropierea colţului terenului.
min.33: Covalschi execută în careu o lovitură liberă, balonul trece printre mai multi jucători argeşeni, ajunge la Adi Popa, care trimite pe lângă poartă din 6 m!.
min.36: Buhăescu pătrunde în careu, trage la poartă, însă Vlădoiu respinge.
min.44: Nini Popescu trage direct în zid din lovitură liberă de la 16 m.
min.59: Buhăescu trimite în braţele portarului din lovitură liberă de la 20 de metri.
min.65: Mansour reia cu capul pe lângă poartă din 6 m şi ratează o mare ocazie de a majora diferenţa pe tabelă.
min.74: Acelaşi Mansour deviază cu călcâiul lui Georgescu care trage de la marginea careului, însă Ducan respinge balonul.
min.81: 1-1! Blejdea restabileşte egalitatea cu un şut la colţul lung, din interiorul careului.
min.89: 2-1! Precup execută o lovitură liberă în careu, Cristi Munteanu se înalţă peste defensiva argeşeană şi trimite cu capul în plasă!.