Curierul Zilei - Medie de peste 3 goluri pe meci!
 Publicitate pdf
Medie de peste 3 goluri pe meci!
Wednesday, 25 September 2019

Liga 1 - Retrospectiva etapei a 10-a

Etapa a 10-a a Ligii I a adus şi o surpriză, nou-promovata Chindia câştigând în deplasare, la scor, la FC Botoşani. De asemenea am consemnat şi prima victorie a lui Victorie Piţurcă la Craiova, chiar în deplasarea de la Mediaş. Tot în această etapă, Voluntariul a suferit  a 5-a înfrângere consecutivă, Sepsi i-a aplicat o corecţie zdravănă Hermnanstad-ului, FCSB şi CFR au remizat încă o dată, în timp ce la Giurgiu şi Ovidiu, rezultatele favorabile ale gazdelor au fost întoarce după pauză.

Primul succes al lui Piţi

Gaz Metan Mediaş  - U Craiova 2-3 (1-2)
Echipa lui Victor Piţurcă a început ca din puşcă la Mediaş. Vătăjelu a zguduit transversala după doar 40 de secunde. Scos după doar un sfert de oră etapa trecută cu FCSB, tânărul Niţu a spart gheaţa în Liga 1, în minutul 6. Gazul s-a bucurat pe finalul primei reprize, când Cardoso a reuşit egalarea, dar tot Craiova a intrat în avantaj la cabine. Vătăjelu şi-a reglat tirul şi a făcut 2-1, pe finalul primei reprize. Cicâldău l-a învins şi el pe Pleşca în partea a doua, în drumul spre prima victorie a Craiovei la Mediaş. Edi Iordănescu a sperat la un penalty, dar arbitrul Bîrsan n-a dat nimic la intrarea lui Pigliacelli. Antrenorul a avut inspiraţie şi rezerva Neluţ Roşu a marcat la prima atingere. N-a fost însă de ajuns, iar Mediaş - Craiova s-a terminat 2-3.

5 înfrângeri consecutive

FC Voluntari - Academica Clinceni 1-2 (0-1)
Gazdele au ajuns la cinci înfrângeri consecutive în campionat. Brazilianul Jean Deretti a marcat primul lui gol în tricoul Academicii Clinceni după 33 de minute. Oaspeţii și-au dublat avantajul la Voluntari imediat după pauză, prin Mihai Dobrescu. În ultimul sfert de oră, Cătălin Ţîră a redus din handicap pentru echipa lui Bergodi, care este ultima în Liga 1, iar etapa viitoare joacă în deplasare cu Dinamo. Pe finalul meciului, gazdele au rămas în zece, după ce Laidouni a fost eliminat în minutul 93. Pentru Academica Clinceni a fost a doua victorie a sezonului, iar trupa lui Ilie Poenaru va juca în etapa viitoare cu FCSB.

Instrucţie su sibienii

Sepsi - Hermansntadt 3-0 (2-0)
Echipa din Sfântu Gheorghe a făcut instrucţie cu sibienii, după ce a scăpat de o eliminare în minutul 18. Ronaldo Deaconu a făcut un fault dur la mijlocul terenului, dar centralul Radu Petrescu i-a dat doar galben. Până la pauză, Sepsi a primit un penalty, pentru un henţ la Viera. Vaşvari a înscris de la punctul cu var, iar Carnat a majorat diferenţa, după o nouă gafă în apărarea oaspeţilor. În partea a doua, Carnat a avut şi o bară, dar golul trei a fost reuşit de slovacul Andrezly. Acesta a dat primul său gol în Liga 1, în urma unei erori a portarului de la Hermannstadt.

2 pauză / 1 final

Astra Giurgiu - Dinamo 3-2 (0-1)
Meci nebun la Giurgiu. Astra a învins-o pe Dinamo la capătul unui duel cu două răsturnări de scor şi cinci goluri. Constantin Budescu a reuşit o dublă, dar a văzut şi cartonaşul roşu. Fără victorie la Giurgiu de doi ani si jumatate, Dinamo a început în forţă. Nistor a executat ideal o lovitura libera şi Mihai Popescu a trimis mingea în poartă.
”Câinii” au condus la pauza, iar răspunsul Astrei a venit prin Constantin Budescu. Căpitanul lui Dan Alexa a întors scorul de unul singur. A reuşit primele goluri de la revenirea în Liga 1. Dushan Uhrin a reacţionat şi a mutat inspirat. L-a trimis pe teren pe Robert Moldoveanu, care a avut nevoie de mai puţin de două minute pentru a restabili egalitatea. Bucuria dinamoviştilor a fost de scurta durată. Gazdele au revenit la conducere la capatul unui contraatac şcoală. Bosniacul Crepulja a marcat pentru 3-2 şi şi-a ajutat echipa să îşi menţină invincibilitatea pe teren propriu. Budescu a fost trimis mai repede la vestiare. A fost eliminat în ultimul minut, dar Astra s-a impus şi s-a distanţat la cinci puncte de Dinamo.

Victorie în deplasare

FC Botoşani - Chindia Târgovişte 0-3 (0-2)
Echipa lui Viorel Moldovan a reuşit surpriza etapei. Formaţia din Târgovişte a dat lovitura pe terenul moldovenilor. Nou-promovata s-a impus cu 3-0 şi a obţinut cea mai categorică victorie din acest sezon. Chindia Târgovişte a făcut un meci excelent în deplasarea de la Botoşani. Echipa lui Viorel Moldovan a avut prima ocazie a întâlnirii. Gazdele au reacţionat repede, dar portarul Aioani a făcut minuni. În minutul 33, Chindia a deschis scorul prin Dumiter, iar până la pauză a majorat diferenţa. Oaspeţii au primit penalty pentru un henţ al lui Kolesovs. Liviu Mihai a înscris şi i-a asigurat echipei sale un avantaj liniştitor. Oaspeţii au mai înscris o dată şi în repriza secundă. Dumiter a luat o acţiune pe cont propriu şi l-a servit excelent pe Voduţ. Finalul de meci a adus câte o eliminare de fiecare parte. Benga a văzut direct cartonaşul roşu, în timp ce Ongenda a luat al doilea galben. S-a terminat 3-0 pentru Chindia, care a făcut 9 puncte în primele 10 etape.

Clasica remiză

FCSB  - CFR Cluj 0-0
Suspendat, Dan Petrescu nu a fost pe Arena Naţională la derby-ul cu FCSB. Gazdele au fost susţinute de aproximativ 15 mii de suporteri în meciul contra campioanei. Roş-albaştrii au cerut penalty, după ce Arlauskis l-a lovit cu pumnul pe Planic, dar Haţegan nu a băgat în seamă faza. Bogdan Vintilă a fost nevoit să îl schimbe pe Pintilii înainte de pauză. Mijlocaşul vicecampioanei nu a mai putut continua. Finalul primei reprize i-a ţinut în corzi pe roş-albaştri. Hoban a fost aproape de gol, dar Planic a scos de pe linia porţii. Repriza a doua a început tot cu oaspeţii în atac, dar Peteleu nu l-a învins pe portarul lui FCSB. Gazdele puteau da lovitura în prelungiri, dar Iulian Cristea a tras în bară. S-a terminat 0-0, a opta remiză din ultimele zece meciuri dintre FCSB şi CFR. În etapa a 11-a, FCSB joacă pe terenul Academicii Clinceni, iar CFR primeşte vizita celor de la Gaz Metan Mediaş.

Viitorul - Poli Iaşi 2-1 (0-1)

Echipa lui Gică Hagi a învins la Ovidiu echipa lui Mihai Teja, după un meci interzis cardiacilor. Moldovenii au ratat prima mare ocazie, la lovitura de cap a lui Horşia. Viitorul a replicat prin Iancu, la o fază la care francezul Diallo şi-a salvat echipa. Adrian Bălan a scos un penalty, pe care tot el l-a transformat, după ce a fost nevoit să bată de două ori. Imediat după pauză, Căbuz a fost salvat de bară, la şutul lui Platini, din apropiere. De Nooijer a fost eliminat după un fault în postură de ultim apărător.  Imediat, Căzălin Căbuz a deviat în bară şutul kosovarului Loshaj.  Tot Căbuz şi-a ţinut echipa în joc după ce a scos în faţa lui Platini.  Ocaziile oaspeţilor s-au răzbunat. Rivaldinho a scos o lovitură de pedeapsă, transformată de căpitanul Vlad Achim. Gheorghe Hagi a fost eliminat şi a văzut din tribune golul victorie.  În prelungiri, Rivaldino a închis tabela după o execuţie de mare campion şi Viitorul - Iaşi s-a terminat 2-1. După 10 etape Viitorul e pe locul 2 în Liga 1, la egalitate de puncte cu CFR.