Curierul Zilei - Festival, de goluri, dar şi de ratări, oferit de galben-verzi!
Social*** ️ Zeci de milioane cheltuite în campanie     Fapt divers*** ️ A incendiat gospodăria bunicii     Fapt divers*** ️ Casă distrusă de foc la Drăganu     Social*** ️ 20 de persoane munceau la negru     Social*** ️ Un câmpulungean, cel mai bun sportiv al Armatei Române     Fapt divers*** ️ „Dispărutul“ s-a întors!     Fapt divers*** ️ A atacat un om cu cuţitul, pe stradă!
 Publicitate pdf
Festival, de goluri, dar şi de ratări, oferit de galben-verzi!
Friday, 27 September 2019

Cupa României, şaisprezecimi: CS Făurei - CS Mioveni 1-5 (0-0)

CS Mioveni s-a calificat en-fanfare în optimile Cupei României la fotbal , după ce a învins la scor pe CS Făurei. În meciul disputat miercuri seara, pe terenul echipei din Brăila, galben-verzii au câştigat cu 5-1, după ce la pauză a fost egal, 0-0, elevii lui Marius Stoica, ratând de-a lungul celor 90 de minute, 14 ocazii clare de gol.

Galben-verzii au început în forţă meciul de la Făurei dar au avut nevoie de o repriză pentru a se obişnui cu terenul denivelat. Astfel, prima parte a jocului s-a terminat la egalitate 0-0, după ce argeşenii au ratat în primele 25 de minute în 5 rânduri, la una dintre faze golul înscris de Balint fiind anulat, în timp ce gazdelor le-a aparţinut ultimul sfert de oră al primei reprize, perioadă în care au dat ceva emoţii la poarta adversă. Dacă prima repriză a fost una fără goluri, partea a doua a jocului a fost un festival de goluri şi de ratări al argeşenilor. Gazdele au deschis scorul imediat după reluare, la un corner, după care CS Mioveni s-a dezlănţuit. Celea a restabilit egalitatea 3 minute mai târziu, după care au urmat două ratări monumentale ale nou-intratului în joc, Cioargă. Apoi, în minutul 55 Anghelina marchează golul doi al Mioveniului, finalizând cu siguranţă de la 16m. Au urmat din nou două ratări mare ale oaspeţilor, prin Stoica şi Balint, după care un nou gol, marcat în minutul 74 tot de Anghelina, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Au urmat apoi două ratări într-un minut singur cu portarul ale lui Cioargă şi Balint, şi alte trei ratări în minutul 82 ale lui Hergheligiu, Cioargă şi din nou Hergheligiu. Acesta din urmă avea totuţi să marcheze până la urmă în minutul 86, din 11m, după ce tot el a fsot faultat în careu. Cu două minute înainte de final, Coşereanu stabileşte scorul partidei, 1-5, după ce a primit o pasă ideală de la Hergheligiu, în careu. Meciul s-a încheiat cu o nouă ratare a Mioveniului, Anghelina fiind din nou aproape de gol în minutul 90.
Cu această victorie, CS Mioveni a ajuns din nou în optimile Cupei României, echipa argeşeană fiind o prezenţă constantă în ultimii ani în fazele superioare ale acestei competiţii.

CS Făurei - CS Mioveni 1-5 (0-0)

Au marcat: Bălan (46) / Celea (49), Anghelina (55, 74), Hergheligiu (86 din 11m), Coşereanu (88)
# Făurei: Dorel Nicoliţă - Niţă, Bănel Nicoliţă, Agache, Apostol - Bălan, Roată (75 Zainea), Băicoianu (56 Perca), Puşcaşu , Dragomir - Stelică Nicoliţă. Antrenor: Bănel Nicoliţă
# Mioveni: Sima - Alexe, Celea, Burnea, Edi Stoica - Şerban, Anghelina - Hergheligiu, Massaro (50 Coşereanu), Işfan (52 Cioargă) - Balint (80 Călin). Antrenor: Marius Stoica

Cum s-au marcat golurile:

n 1-0, min 46: gazdele centrează din corner, iar Bălan înscrie cu capul din centrul careului
n 1-1, min 49: lovitură liberă din apropeirea colţului terenului pentru CS Mioveni, Işfan centrează în careu, la colţul lung, unde Celea apare excelent şi reia cu piciorul în plasă
n 1-2, min 55: Hergheligiu preia singur la 16 m, şutează în portar din poziţie excelentăă, acesta însă respinge senzaţional, mingea ajunge la Anghelina, care preia la 16 m, driblează şi înscrie cu un şut pe jos în stânga goal-keeper-ului
n 1-3, min 74: Anghelina transformă împecabil o lovitură liberă de la 17 m, puţin la teral stânga, trimiţând balonul peste zid, în vinclu
n 1-4, min 86: Hergheligiu pătrunde în careu şi este faultat, arbitrul de penalty, iar lovitura de pedeapsă este transformată de jucătorul Mioveniului
n 1-5, min 88: Hergheligiu pătrunde din nou pe dreapta, pasează în spate pentru Coşereanu, care reia în plasă, din viteză
Filmul meciului:
n Min 9: Işfan şutează de la 20 m, milimetric pe lângă
n Min 10: Hergheligiu şutează din prima din centrul careului, puternic, după o pasă din dreapta, dar portarul respinge cu un reflex de moment
n Min 14: Balint înscrie din careul mic, dar golul este anulat pe motiv de off-side. Hergheligiu preluase în dreapta şi centrase la colţul scirt, de unde Balint preluase şi el şi trimsese în plasă
n Min 19: lovitură liberă de pe dreapta pentru argeşeni, Hergheligiu centrază, Massaro reia cu capul din 12 m, central, peste
n Min 26: Hergheligiu este lansat pe dreapta, pătrunde în careu, trimite un şut centrare în faţa porţii, portarul este bătut, dar un fundaş respinge de pe linie
n Min 28: Stelică Nicoliţă este angajat în careu, întoarce cu capul un balon pentru Roată care reia din prima, de la 16 m, din poziţie bună, dar peste poartă
n Min 34: Şerban pierde la 30 m, Puşcaşu preia şi urcă spre careu, trage de la 16 m puternic, iar Sima respinge
n Min 45. Stelică Nicoliţă preia şi driblează la 18 m central, dar Sima reţine
n Min 46: 1-0!
n Min 49: 1-1!
n Min 52: centrare Hergheligiu de pe stânga, Cioargă apare bine la colţul lung şi împinge balonul cu piciorul, însă portarul scoate senzaţional cu piciorul
n Min 54: Cioargă apare din nou singur în careu, preia însă greşit deşi era în poziţie ideală şi face apoi fault
n Min 55: 1-2!
n Min 63: Edi Stoica şutează din careu periculos, iar portarul reţine în doi timpi
n Min 70: Balint este lansat singur în careu pe dreapta, şutează puternic la colţul scurt, dat portarul se întinde şi scoare încă o dată senzaţional cu vârful degetelor din vinclu
n Min 74: 1-3!
n Min 79: Cioargă scapă singur pe dreapta, intră întră în careu, trage la colţul lung, pe jos, dar mingea trece milimetric pe lângă
n Min 79: Balint scapă şi el pe stânga în careu, singur cu portarul, trage din prima, dar goal-keeper-ul respinge
n Min 82: Hergheligiu preia la 18 m central, trage din demivole, iar mingea trece milimetric pe lângă vinclu
n Min 82: Cioargă preia în viteză, intră în careu talonat de doi adversari, şutează prin surprindere, dar portarul respinge cu greu
n Min 82: faza este continuată de Hergheligiu, care apare excelent la colţul scurt, la o centrare de pe stânga, dar reia din prima, milimetric pe lângă
n Min 86: 1-4!
n Min 88: 1-5!
n Min 90: Anhelina şutează de la 16 m, după o pasă de la Coşereanu din stânga mingea trece milimetric pe lângă bară.