Curierul Zilei - Meci cu Liga 1, în optimi!
 Publicitate pdf
Meci cu Liga 1, în optimi!
Tuesday, 01 October 2019

Cupa României: Sorţii au decis pentru galben-verzi

Ieri, de la ora 12:00, la Casa Fotbalului, în sala „Nicolae Dobrin”, a avut loc tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor din faza optimilor de finală ale Cupei României.

Din 16-imi s-au calificat zece cluburi din Liga 1 (Dinamo, Astra, Academica Clinceni, FC Voluntari, FC Hermannstadt, Universitatea Craiova, FC Botoşani, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, Politehnica Iaşi şi FCSB), trei din Liga 2 (Universitatea Cluj, Petrolul Ploieşti şi CS Mioveni) şi trei din Liga 3 (Foresta Suceava, Metalul Buzău, Sănătatea Cluj). Jocurile din optimi vor avea loc în perioada 29-31 octombrie, cu începere de la ora 14.30, cu excepţia jocurilor televizate.
Singura echipă din Argeş care a ajuns în această fază, CS Mioveni va întâlni un adversar de Liga I, dar accesibil, Hermannstadt. Galben-verzii au ajuns în această fază după ce au eliminat în faza a 5-a pe Flacăra Moreni (2-1) şi în 16-imi pe CS Făurei (5-1), ambele jocuri disputate pe terenul adversarilor. Acum, meciul cu sibienii se va disputa la Mioveni, echipa lui Marius Stoica fiind în grafic şi îndeplinindu-şi practiv obiectivul în Cupă, şi anume acela de a aduce la Mioveni o formaţie de prima eşalon. În acest moment, Hermannstadt este pe antepenultimul loc în Liga 1, al 12-lea, şi a obţinut decât 3 victorii şi un egal în cele 11 partide avute, succesurile fiind cu nou- promovatele Chindia şi Academica Clinceni dar şi cu U Craiova, iar remiza cu Poli Iaşi. În caz de egalitate la meciurile din optimi, după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.