Curierul Zilei - Tempestini a câştigat Transilvania Rally
Social*** ️ Zeci de milioane cheltuite în campanie     Fapt divers*** ️ A incendiat gospodăria bunicii     Fapt divers*** ️ Casă distrusă de foc la Drăganu     Social*** ️ 20 de persoane munceau la negru     Social*** ️ Un câmpulungean, cel mai bun sportiv al Armatei Române     Fapt divers*** ️ „Dispărutul“ s-a întors!     Fapt divers*** ️ A atacat un om cu cuţitul, pe stradă!
 Publicitate pdf
Tempestini a câştigat Transilvania Rally
Tuesday, 01 October 2019

Campionul en-titre a mai făcut un pas către un nou titlu

Campionul naţional en-titre Simone Tempestini a înregistrat o victorie categorică în Transilvania Rally 2019 şi este noul favorit în lupta pentru titlu înain­tea etapei finale de la Braşov. Pilotul clujean nu a avut nicio emoţie în raliul de casă, câşti­gând 7 dintre cele 9 probe speciale. Prima probă, cea de la Căpuşu Mare, a fost anulată din cauza lipsei de comu­nicaţii.

Pe un Hyundai i20 R5, Tempestini, avându-l în dreapta pe Sergiu Itu, a încheiat cursa cu un avantaj de 01:08,9 față de ocupantul poziţiei secunde, nimeni altul decât colegul său de la Napoca Rally Academy, Bogdan Marişca. Pe 3 în clasamentul general al Transilvania Rally a fost echipajul Steve Fernandes/Oliver Beck, care a concurat exclusiv pentru runda din Tour European Rally, în timp ce în clasamentul contând pentru a şaptea etapă din Campionatul Naţional de Raliuri, podiumul a fost completat de echipajul Alexandru Piţigoi şi Anton Avram. Aceștia din urmă au prins podiumul după ce Sebastian Barbu a fost penalizat cu 40 de secunde. Pe 3 iniţial în clasamentul CNRD, Sebastian Barbu a pierdut podiumul după o penalizare de 40 de secunde. După un sezon excelent, în care au terminat de fiecare dată pe podium, Dan Gîrtofan şi Tudor Mârza au abandonat chiar în startul raliului din cauza unor probleme tehnice. De altfel, un total de 22 de echipaje nu au ajuns la finişul de la Cluj Arena, acolo unde a avut loc ultima probă, super speciala.

Porcişteanu, şanse mici la locul 1

Piteşteanul Vali Porcişteanu a terminat pe 5 în etapa internă de la Cluj, dar se menţine pe primul loc în clasamentul temporar al Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop. Pilotul argeşean are 203 puncte, cu două mai mult decât Tempestini, însă clasamentul final se realizează după sistemul N-2, unde N este numărul total de etape. Dacă Porcişteanu a punctat în toate rundele, în schimb, Tempestini are două runde cu 0, la Bacău şi Sibiu, şi dacă va puncta, astfel că acesta din urmă este avantajat înaintea Tess Rally Braşov. Bogdan Marişca a încheiat pe 2 la Cluj şi şi-a asigurat o clasare în Top 5 la finalul sezonului. În Top 10 CNRD la Cluj Napoca s-au mai clasat Andrei Gîrtofan, Zoltan Juhos, Mihnea Mureşan, Florin Tincescu şi Norbert Maior.