Publicitate pdf
Craiova a ajuns pe 2!
Wednesday, 02 October 2019

Liga 1 - Retrospectiva etapei a 11-a

Etapa a 11-a a Ligii 1 nu a adus surprize mari, paote doar victoria la limită a nou-promovatei Chindia în faţa Astrei să iasă un pic din tipar. În rest, Dinamo s-a impus în fala Voluntariului confirmând revenirea de formă, iar Hermanstadt a pierdut o nouă partidă pe propriul teren, în faţa Botoşaniului care avea 7 partide cosnecutive fără succes. FCSB s-a impus apoi fără emoţii cu 3-0 la satelitul Academica Clinceni, în timp ce CFR a făcut instrucţie cu Gaz Metan. În ultimele meciuri ale rundei, Sepsi a bifat al 8-lea egal din campioant, iar juveţii lui Piţurcă au învins mânjii lui Hagi, într-un meci a cărui istorie s-a scris într-un minut, înainte de pauză.

Emoţii pentru Dinamo

# Dinamo - FC Voluntari 2-1 (0-0)
Dinamo a trăit periculos meciul cu ultima clasată din Liga 1, FC Voluntari. Fără eşec în istoria întâlnirilor directe, câinii roşii au avut emoţii în prima repriză. Ţîră şi Ebralidze au pus în pericol poarta gazdelor din Ştefan cel Mare. Dinamovistii s-au trezit după pauză şi au trecut la conducere dintr-o fază fixă. Servit ideal de Nistor, Montini a deschis scorul. Şi căpitanul alb-roşiilor a avut o şansă uriaşă de a trimite mingea în poartă. Imediat după aceea, Ţîră a scos penalty pentru ilfoveni. Piscitelli a fost însă în zi de graţie şi nu a putut fi învins de Căpăţînă. Deian Sorescu a fost eliminat în minutul 71, iar oaspeţii au profitat de omul în plus şi au restabilit egalitatea, când Balaur l-a lăsat fără reacţie pe Piscitelli. Chiar şi în inferioritate, Dinamo a reuşit să obţină toate punctele. Nistor s-a făcut din nou remarcat. I-a oferit o pasă decisivă şi lui Puljic, care a înscris primul gol de la revenirea în Liga 1. Croatul a fost aproape si de un autogol, dar bara l-a salvat. Pentru Dinamo a fost al patrulea meci fără eşec pe teren propriu.

După 7 etape...

# Hermannstadt - FC Botoşani 0-1 (0-0)
Elevii lui Marius Croitoru s-au impus la limită, scor 1-0 şi au bifat prima victorie după şapte etape fără succes. Prima ocazie a meciului a fost a lui Hervin Ongenda, care, în minutul 3, a executat foarte bine o lovitură liberă, dar mingea a trecut puţin peste poartă. Hermannstadt a replicat 11 minute mai târziu, prin David Caiado, care a lovit bara transversală. Singurul gol al partidei a fost înscris de Enriko Papa, la două minute după pauză. Francezul Ongenda a bătut o nouă lovitură liberă, iar albanezul a trimis mingea, cu capul, în poarta apărată de Cristiano. Eduard Pap, goalkeeperul celor de la Botoşani, a avut o intervenţie extraordinară în minutul 78 şi a reuşit să păstreze poarta neatinsă. Moldovenii şi-au asigurat, astfel, cele trei puncte.

Victorie pe final

# Chindia Târgovişte - Astra 1-0 (0-0)
Astra a început în forţă meciul de pe terenul Chindiei, din etapa a 11-a, iar Tounkara şi Ajayi au ratat în prima repriză. În partea secundă parcă a fost alt meci. Kitanov a respins şutul lui Raţă, iar Budescu a fost blocat de Bic în momentul şutului.  Apoi, Florea l-a întins pe Kitanov, însă în minutul 66 a avut loc cea mai controversată fază a meciului. Arbitrul a acordat iniţial penalty pentru Chindia, pentru henţ, dar apoi s-a răzgândit şi reluările i-au dat dreptate. Chindia s-a aruncat în atac şi a avut o bară, la execuţia surprinzătoare a lui Dumiter, însă în cele din urmă a dat lovitura în minutul 83, prin şutul deviat al lui Vadim Raţă.

Fără emoţii

# Academica Clinceni  -FCSB 0-3 (0-1)
FCSB a câştigat lejer în deplasare cu Academica Clinceni, scor 3-0. Florin Tănase, Florinel Coman şi Moruţan au marcat înaintea derby ului cu Dinamo. Florin Tănase a deschis scorul, din pasa lui Vali Creţu. Florinel Coman a dat-o de două ori în bară, înainte ca gazdele să trimită pe lângă din poziţie ideală. În repriza a doua, Florinel Coman a spart ghinionul cu golul de 2-0. Marcator şi-n Cupă, Moruţan a semnat scorul final, înainte ca Vînă să lovească şi el bara. După 3-0 cu Clinceni, pentru FCSB urmează marele derby cu Dinamo, sâmbătă de la 20:30, în direct la Digi Sport 1.

Al patru-lea insucces

# CFR Cluj - Gaz Metan Mediaş 3-0 (2-0)
CFR Cluj a avut un antrenament cu public în Gruia, cu Gaz Metan Mediaş, înainte de al doilea meci din grupele Europa League, cu Celtic. Fără Dan Petrescu pe bancă, suspendat, ardelenii au înscris de două ori, după executii marcă înregistrată, din faze fixe. De fiecare dată a centrat Deac, iar la finalizare au fost fundaşii centrali Vinicius şi Boli. În repriza a doua, Gazul a ratat o ocazie uriaşă, prin Buş. CFR i-a liniştit pe oaspeţi: Omrani a intrat în repriza a doua şi a stabilit scorul final, CFR Cluj - Gaz Metan, 3-0. Medieseniit au ajuns la 4 eşecuri la rând, în Cupă şi campionat.

8 remize

# Poli Iaşi - Sepsi Sf Gheorghe 1-1 (0-0)
Fără victorie în ultimele patru etape, Poli Iaşi a ratat primele ocazii la poarta lui Sepsi. La a doua dintre ele, Andrei Cristea a nimerit bara. În repriza a doua, Platini a ratat şi el înainte ca argentinianul Passaglia să marcheze primul lui gol în tricoul Iaşiului. Cu zece minute înainte de final, Tincu a egalat pentru Sepsi şi tot el a fost la un pas să dea lovitura cu prima dublă a carierei, dar Ştefan Târnoveanu, noul jucător al FCSB-ului, a scos imperial. S-a terminat 1-1 şi echipa lui Csaba Laszlo a ajuns la opt egaluri în 11 etape. Cu două etape rămase din turul sezonului regulat, Poli Iaşi rămâne pe loc de play-off, la două puncte peste Botoşani şi Astra.

Rezultat întors într-un minut

# U Craiova - Viitorul 3-1 (2-1)
Universitatea Craiova a câştigat duelul cu Viitorul şi a urcat pe locul secund în Liga 1. Fără Gicã Hagi, suspendat, constănţenii au avut nevoie de numai 7 minute pentru a marca în Bãnie. Bogdan Ţîru a deschis scorul dintr-o fază fixă. Replica alb-abaştrilor a venit chiar de la un fost mijlocaş al constănţenilor. Cu un minut înainte de pauză, Alexandru Cicâldău a trimis imparabil şi a restabilit egalitatea. La 20 de secunde după reluarea jocului şi la 65 de secunde de la primul gol, oltenii au mai marcat o dată. Elvirk Koljic şi-a adus echipa în avantaj, după o execuţie de manual. În startul reprizei secunde, juveţii au primit şi un cadou nesperat din partea lui Cătălin Căbuz. Portarul Viitorului a făcut gafa etapei la lovitura liberă executată de Bălaşa. În prelungiri, Koljic a semnat o ratare uriaşă. A trimis în transversală, deşi era singur şi oltenii au câştigat cu 3-1. Oltenii nu scapã de problemele cu gazonul, care a arătat sub orice critică la meciul cu Viitorul. Etapa viitoare, Craiova joacă tot acasã, cu Poli Iaşi.