Curierul Zilei - CS Mioveni, locul 2 în clasament!
CS Mioveni, locul 2 în clasament!
(2 voturi)
Monday, 07 October 2019

Liga 2, etapa 10: CS Mioveni - Csikszereda 3-0 (2-0)

CS Mioveni a urcat pe locul al doilea al clasamentului Ligii a II-a, după victoria de sâmbătă, cu 3-0, cu FK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Elevii lui Marius Stoica au avut meciul în mână şi au condus ostilităţile pe toată durata partidei, nepunându-se niciun moment problema învingătorului. Hergheligiu a deschis scorul în minutul 13 după o recuperare a lui Massaro şi o pasă ideală a italianului, golul fiind marcat cu un şut de la 16 m. Apoi, în finalul primei reprize Massaro a spart şi el gheaţa la echipă, marcând primul său gol oficial în tricoul galben-verde, după ce Coşereanu a centrat din dreapta, Hergheligiu a şutat, iar italianul a deviat din 6 m în plasă. Massaro a realizat dubla în repriza a doua, în minutul 70, la o fază în care mingea a circulat pe acelaşi traseu ca la golul doi, Coşereanu a pasat pentru Hergheligiu, acesta a deviat pentru italian, iar vârful, singur cu portarul în 6 m a îndeplinit o simplă formalitate. Singura fază notabilă a oaspeţilor a fost o bară în minutul 59, la 2-0 pentru gazde, Gonzalez reluând cu capul din 6 m, de la colţul lung, o centrare din stânga, mingea lovind pământul şi apoi transversala, după care Beţa a respins de pe linia porţii, din faţa lui Bajko. CS Mioveni a urcat pe locul 2 după această victorie, cu 20 de puncte, rămânând singura formaţie din campionat neînvinsă. Etapa următoare, CS Mioveni va evolua în deplasare, la Ripensia Timişoara.
CS Mioveni - FK Csikszereda 3-0 (2-0)
Au marcat: Hergheligiu (13), Massaro (44, 70)
n Mioveni: Croitoru - Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea - Şerban, Raul Costin  - Coşereanu (65 Işfan), Massaro (75 Alexe) Hergheligiu - Măzărache (65 Işfan). Antrenor: Marius Stoica
n Csikszereda: Ljuljanovic - Palmeş, Csonka, Slobodan, Simo Csongor, Casiadi, Nereş (80 Barta), Kalaman (46 Bajko), Gonzalez, Magyari (46 Takacs), Logon. Antrenor: Valentin Suciu
Arbitru: Vlad Baban (Iaşi)
Cartonaşe galbene: Şerban (53), Burnea (68) / Nereş (43), Csonka (52), Simo Csonkor (90+1)
Stadion Orăşenesc Mioveni
Spectatori 500
Cum s-au marcat golurile:
n 1-0, min 13: Massaro recuperează o minge la 20 de metri şi îi pasează din prima lui Andrei Hergheligiu, care înscrie cu un şut de la 16 metri
n 2-0, min 44: Coşereanu insistă pe dreapta, centrează în careu, Andrei Hergheligiu şutează din prima, iar Davide Massaro deviază din 6 metri în plasă
n 3-0, min 70: Coşereanu pătrunde pe stânga, pasează în centrul careului, acolo de unde Hergheligiu deviază la Davide Massaro în 6 metri, iar italianul înscrie fără probleme
Filmul meciului
n Min 13: 1-0!
n Min 35: Mioveniul domină, construieşte, dar nu poate desface apărarea ciucanilor pentru a-şi crea ocazii
n Min 42: Coşereanu îl lansează pe dreapta pe Ghiţă, fundaşul centrează în careu, iar Hergheligiu reia greşit din 10 metri, din poziţie bună, mingea trecând pe lângă bară
n MIn 43: cartonaş galben pentru Nereş
n Min 44: 2-0!
n Min 46: Ies Kalman şi Magyari şi intră Bajko şi Takacs
n Min 52: cartonaşe galben pentru Csonka
n Min 53: cartonaş galben pentru Şerban
n Min 59: Ocazie mare pentru ciucani. La o centrare de pe stânga, Eder Gonzalez apare singur la 6 metri, la bara a doua, reia cu capul, mingea loveşte pământul şi apoi bara transversală, iar Beţa respinge de pe linia porţii, din faţa lui Bajko
n Min 63: Contraatac al Mioveniului, Hergheligiu centrează pe jos de pe dreapta, fundaşii resping greşit, mingea ajunge la Massaro, care trage pe jos, din poziţie bună, însă portarul ciucanilor reţine la colţul scurt
n Min 65: Hergheligiu trage de la 25 de metri, portarul respinge in extremis şi apoi reţine
n Min 65: Iese Măzărache şi intră Işfan
n Min 68: cartonaş galben pentru Burnea
n Min 70: 3-0!
n Min 75: Iese Davide Massaro şi intră Cătălin Alexe
n Min 75: Gonzalez trage din stânga periculos,     Croitoru se întinde şi respinge cu greu de la bara a doua
n Min 80: Iese Veres şi intră Barta, la ciucani
n Min 82: Iese Coreşeanu şi intră Alin Călin
n Min 78: Işfan pasează în centrul caruelui pentru Coşereanu, care şutează din poziţie excelentă, pe lângă paortă
n Min 83: Hergheligiu este găsit singur în careu de Raul Costin, însă acesta trage direct în portar
n Min 91: cartonaş galben pentru Simo.