Publicitate pdf
Liga 1, Retrospectiva etapei a 12-a
Wednesday, 09 October 2019

4 remize în 7 meciuri!

Etapa a 12-a a Ligii a I nu a venit cu rezultate surpriză, cu doar cu confirmări ale formelor bune, sau proaste ale unor echipe. Runda a început cu a noua remiză a lui Sepsi în 12 etape, de data aceasta la Botoşani şi a continuat cu un alt egal, cel al Craiovei lui PIţurcă cu Poli Iaşi. Mediaşul a obţinut în sfârşit o victorie după patr înfrângeri la rând, la eternul derbi s-a terminat şi el la egalitate 1-1. Viitorul a egalat la puncte pe CFR după ce a învins-o în meciul direct cu 3-1, în timp ce luni, Chindia a îngropat definitiv pe FC Vountari, î'nvingînd-o acasă, iar Astra şi Hermannstadt au dat-o la pace.

Regina egalurilor

FC Botoşani - Sepsi Sf Gheorghe 1-1 (0-0)
Regina remizelor, Sepsi a făcut al nouălea egal în 12 etape, în timp ce gazdele au ajuns la 7 rezultate de egalitate. La Botoşani, oaspeţii puteau conduce liniştit la pauză, dar au ratat ocazii pe bandă rulantă. Golurile au venit în repriza secundă. Sepsi a profitat de un henţ în careul gazdelor şi a spart ghinionul în repriza secundă. Vaşvari nu s-a bucurat după ce a marcat de la 11 metri împotriva fostei echipe. Botoşaniul a fost aproape de egalare din lovitură liberă, dar de marcat a făcut-o din acţiune. Mihai Roman a înscris primul gol după ce s-a întors de la FCSB. Putea fi chiar 2-1 pentru moldoveni, dar bara s-a opus, şi Botoşani - Sepsi s-a terminat 1-1.

Semieşec pentru Piţi

U Craiova - Poli Iaşi 1-1 (0-0)
Andrei Cristea s-a răzbunat pe olteni. Atacantul şi-a împiedicat fosta echipă să urce pe primul loc în Liga 1. Renegaţii au făcut legea pe gazonul cu probleme de la Craiova. După 0-0 la pauză, Iaşiul a deschis scorul prin Andrei Cristea. Veteranul a revenit chiar de la olteni, la finalul a şase luni fără reuşite. Aproape de al doilea eşec acasă după 0-1 cu FCSB, Piţurcă a fost salvat de Carlos Fortes. Atacantul, care a ratat de curând un transfer în Israel, a înscris în premieră pentru olteni în campionat, la opt luni de la sosire! După 1-1 în Bănie, ambele echipe au derby uri etapa viitoare, în direct la Digi Sport - Craiova, la CFR Cluj, iar Iaşiul, cu Botoşani.

Şi-au revenit

Gaz Metan Mediaş - Academica Clinceni 2-1 (0-0)
Gaz Metan Mediaş a fost decisă să întrerupă seria neagră de patru înfrângeri la rând, în Liga 1 şi Cupa României. A reuşit să o facă în compania Academicei Clinceni. Toate golurile partidei au fost marcate după pauză. Antrenorul Edi Iordănescu era total nemulţumit de evoluţia echipei şi chiar a spus că e posibil să demisioneze. Tehnicianul principal de la Gaz Metan a aruncat săgeţi şi spre propria conducere a clubului. Edi Iordănescu nu a putut sta pe banca tehnică a echipei sale, deoarece a fost suspendat după ce a fost eliminat la meciul cu CFR Cluj, din ultima etapă. Academica Clinceni, nou promovată are doar 9 puncte obţinute după 12 runde şi ocupă penultima poziţie din clasament. Ilfovenii au câştigat ultimele două partide din deplasare, cu FC Voluntari, în Liga 1, şi cu Turris Turnu Măgurele, în Cupa României. Cele două formaţii nu se mai întâlniseră niciodată până acum într-o partidă oficială.

Spectacol în derby

FCSB - Dinamo 1-1 (1-1)
Derby-ul FCSB - Dinamo a început cu ocazia lui Coman, însă dinamoviştii au fost cei care au marcat. Denis Ciobotariu a ratat o şansă mare în minutul 9, iar după câteva secunde, la cornerul care a urmat, fundaşul "câinilor" a deschis scorul. Coman şi Panţîru au ratat ocazii mari, însă în cele din urmă, golul a venit în poarta lui Dinamo, prin acelaşi Coman. În minutul 34, meciul a fost întrerupt pentru 7 minute după ce arbitrul Istvan Kovacs a fost lovit cu un obiect aruncat din tribună, dar şi din cauza scandărilor xenofobe la adresa lui Coman. Dinamoviştii au ratat două ocazii imense pe finalul primei părţi, iar la ultima, Puljic a nimerit bara dintr-un metru. Tănase a nimerit şi el transversala, iar Neicuţescu a ratat şi el o ocazie bună. FCSB a avut un gol anulat, prin Tănase, după ce arbitrul a întors faza si a dat lovitură liberă, iar Coman a ratat ultima șansă a meciului şi FCSB - Dinamo s-a terminat 1-1.

Campioana umilită

Viitorul - CFR Cluj 3-1 (2-0)
Echipa lui Hagi se impune la capătul unui meci spectaculos şi egalează campioana la puncte. Ambele formaţii au câte 24 de puncte, dar ardelenii sunt pe primul loc, având un golaveraj mai bun. Gică Hagi şi Dan Petrescu au revenit după suspendări, iar ”Regele” şi-a pus la respect colegul din ”Generaţia de Aur” timp de 75 de minute. Gabi Iancu a vrut să înscrie direct din corner înainte de autogolul lui Peteleu. A urmat bijuteria lui Cosmin Matei. De Noojer a trecut pe lângă 3-0, scor de care s-a ocupat Rivaldinho după pauză. A fost momentul în care CFR s-a trezit din pumni. Căbuz a intervenit excelent la Bordeianu. Culio a transformat un penalty, cu un sfert de oră înainte de final, perioadă în care CFR a mai ratat două ocazii incredibile. Viitorul s-a impus cu 3-1. După 12 etape, CFR şi Viitorul sunt la egalitate de puncte, pe primele două poziţii ale clasamentului.

Voluntariul îngropată

FC Voluntari - Chindia Târgovişte 0-1 (0-1)
Chindia Târgovişte a început în forţă meciul din deplasarea cu FC Voluntari, din etapa a 12-a, cu o ocazie rarisimă. În minutul 10, portarul Mitrev a făcut minuni în faţa lui Dumiter, iar mingea a ajuns la Neguţ, care a trimis peste cu toată poarta în faţă. Echipa lui Viorel Moldovan a dat lovitura în minutul 32, când Rodriguez a marcat în propria poartă, după un corner. Portarul Chindiei, Aioani, a făcut un meci mare şi s-a remarcat în faţa lui Ebralidze şi Laidouni, iar Voluntari - Chindia s-a terminat 0-1. După acest scor, echipa lui Viorel Moldovan a legat 3 victorii consecutive şi a depăşit FCSB în calasament, la golaveraj, iar în etapa următoare cele două echipe au meci direct.

Alexa pe făraş

Astra Giurgiu - Hermannstadt 0-0
Astra - Hermannstadt a început cu o fază controversată. În minutul 10, sibienii au cerut penalty după ce şutul lui Romario Pires l-a lovit în mână pe Graovac, dar arbitrul nu a dat nimic. Giurgiuvenii au trecut apoi pe lângă gol, prin Graovac. Portarul sibienilor, Figueiredo, a fost aproape de gafa sezonului, iar câteva minute mai târziu, Tounkara nu l-a putut învinge. În partea secundă, Răduţ a ratat şi el o şansă mare, iar la cealaltă poartă, Petrişor Petrescu a tras în portar. Figueiredo a fost aproape de o nouă gafă, dar Viera l-a salvat. Alibec a fost aruncat în luptă şi a jucat pentru prima dată după aproape două luni, însă nu a reuşit să schimbe nimic, iar partida s-a terminat cu ocazia lui Dandea. n    Sursa: www.digisport.ro