Curierul Zilei - 5 goluri, locul 2 şi la două puncte de lider!
 Publicitate pdf
5 goluri, locul 2 şi la două puncte de lider!
Monday, 14 October 2019

Liga 2, etapa 11: Ripensia Timişoara - CS Mioveni 0-5 (0-4)

Fără doar şi poate, CS Mioveni traversează cea mai bună perioadă din istorie! Echipa este neînvinsă de 13 meciuri oficiale în acest sezon, (11 în campionat şi două în cupă) şi de alte patru jocuri disputate la finalul sezonului trecut. Formaţia antrenată de Marius Stoica şi-a consolidat, după meciul de sâmbătă locul 2 în clasament, a venit la două puncte de lider şi după etapa de intermediară de miercuri are şansa să urce chiar pe primul loc.

Sâmbătă, galben-verzii şi-au umilit pur şi simplu adversarul, pe Ripensia Timişoara, chiar pe terenul lor, adminsitrându-le bănăţenilor cel mai dur eşec de la reînfiinţare, dar obţinând totodată cea mai categorică victorie în deplasare, din istoria recentă a clubului. A fost un 5-0 sec pentru argeşeni, sau mai direct, le-au dat cu terenul în cap adversarilor! Italianul Massaro a marcat din nou de două ori, ca şi în meciul precedent, o dată în minutul 16, la o fază în care şi-a arătat măiestria şi a doua oară în minutul 36, la o fază de play-station, cu devieri subtile şi un-doi-uri perfecte. Coşereanu a înscris şi el în minutul 40 cu un şut din dreapta, iar Raul Costin în înschis tabela în prima repriză, chiar înainte de pauză, la o fază în care mingea a fost pasată de 3 ori cu capul până a ajuns la el. În repriza secundă gazdele au avut ceva tresăriri de orgoliu, dar nu au reuşit să reducă din handicap. În schim Mioveniul a mai marcat o dată, prin Măzărache, după ce Hergheligiu şi Alexe şi-au umilit adversarii în careu. Cu această victorie, CS Mioveni a acumulat 23 de puncte, a rămas pe locul 2 în clasament, dar a venit la două puncte de liderul Turris. Etapa următoare, una intermediară, Mioveniul joacă acasă cu ultima clasată, Sportul Snagov, iar Turris are meci cu UTA.