Obligatoriu, VICTORIA!
Tuesday, 15 October 2019

România întâlneşte diseară Norvegia, în preliminariile EURO şi nu are decât o singură variantă

România - Norvegia începe la ora 21,45

Naţionala de fotbal a României conti­nuă campania pentru calificarea la Euro 2020 cu un meci contra reprezenta­tivei similare e Norvegiei, diseară, de la ora 21:45, în direct la PRO TV.. După 7 partide în Grupa F, „tricolorii” sunt pe locul 3, cu 13 puncte (golaveraj 16-7), iar scandinavii sunt pe locul 4, cu 10 puncte (golaveraj 12-9). Confruntarea va avea loc pe Arena Naţională, în prezenţa a aproximativ 30.000 de copii şi 3.000 de adulţi însoţitori, după decizia UEFA de a închide porţile, ca urmare a incidentelor petrecute la meciul cu Spania.

România a câştigat cu 3-0 în Insulele Feroe, la finalul unui meci pe care l-a controlat, dar în care, până în minutul deschiderii scorului (74), nu a reuşit să îşi creeze prea multe situaţii de gol. Cosmin Contra a folosit un sistem 4-1-3-2, cu Anton închizător şi cuplul de atacanţi format din Puşcaş şi Florin Andone. Andone a tras pe lângă poartă într-o fază în care ar fi trebuit să înscrie în prima repriză şi a fost schimbat de Keşeru, marcatorul golului cu numărul trei din jocul cu Feroe. Anton nu a jucat nici el prea bine, iar Nedelcearu a fost nesigur şi ar fi putut fi eliminat până la pauză, după un fault comis în postura de ultim apărător. Vor fi mai multe schimbări în primul „unsprezece” pentru meciul cu Norvegia. În primul rând, Chiricheş s-a accidentat, iar locul său poate fi luat de Adrian Rus. Cum şi Dragoş Grigore este accidentat, variante de rezervă sunt Burcă şi Iulian Cristea, convocaţi după meciul cu Insulele Feroe. Mai mult ca sigur, Contra va folosi doi mijlocaşi centrali, Răzvan Marin şi Bordeianu. Mitriţă ar trebui să îi ia locul lui Florinel Coman în linia mijlocaşilor ofensivi. Rămâne de văzut dacă Ianis Hagi va fi păstrat în formula de start sau va fi înlocuit cu experimentatul Deac. Vom folosi un singur vârf împins, cel mai probabil Puşcaş.
Norvegia a egalat-o pe Spania în minutele adiţionale, din penalty, şi poate spera la calificare dacă învinge la Bucureşti. Ar face 19 puncte până la final (ultimele două meciuri le are cu Malta şi cu Insulele Feroe). În cazul în care fac egal la Bucureşti, norvegienilor le-ar fi greu să prindă locul 2, pentru că Suediei i-ar fi suficiente cele trei puncte din meciul cu Insulele Feroe pentru a termina deasupra lor în clasament. Duelurile directe dintre scandinavi s-au terminat cu două remize, 1-1 în Suedia şi 3-3 în Norvegia, deci conaţionalii lui Ibrahimovici stau mai bine ca rezultate directe. „Nivelul la care suntem este ridicat. Cred că meciul cu Spania a fost cel mai bun al nostru”, a declarat Martin Odegaard, jucătorul împrumutat de Real Madrid la Real Sociedad. Odegaard a fost desemnat cel mai bun jucător al lunii septembrie în Primera Division, iar în confruntarea cu Spania a avut un procentaj de 100% la driblinguri şi de 91% la pase reuşite. O absenţă extrem de importantă: Erling Haaland (accidentat), atacantul care a marcat pentru goluri pentru Salzburg în primele două etape ale grupelor Ligii Campionilor. De asemenea, fundaşul Gabrielsen şi portarul Andre Hansen sunt şi ei accidentaţi.