Curierul Zilei - Alexandru Pelici: „Rezultat dur!“
PRIMA PAGINA arrow sport arrow sport arrow Alexandru Pelici: „Rezultat dur!“
 Publicitate pdf
Alexandru Pelici: „Rezultat dur!“
Tuesday, 15 October 2019

Alexandru Pelici a punctat că aşteptările de la Ripensia nu trebuie să fie prea mari, după meciul pierdut cu 5-0, acasă, cu CS Mioveni. Antrenorul a spus că în al treilea sezon al roş-galbenilor în Liga 2 va fi foarte bine dacă echipa se salvează de la retrogradare. Chiar şi aşa, timişoreanul a punctat pentru liga2.prosport.ro, fără să ascundă greşelile mari făcute de echipa sa în acest meci.

”E greu să îşi găseşti cuvintele după un asemenea joc, după un asemenea scor. Jocul nu l-am început rău, am încercat să jucăm cu trei fundaşi centrali, pentru că ştiam că Mioveniul are jucători care penetrează foarte bine, pleacă foarte bine din linia a doua, vine bine la interior şi creează superioritate la fundaşii centrali. Din păcate, chiar şi aşa, cu trei fundaşi centrali, n-am reuşit să închidem. După aceea am schimbat sistemul din mers, în minutul 30. Din păcate, am luat trei goluri în zece minute. Meciul era deja jucat, nu rămânea decât să încercăm să reparăm din ruşinea pe care am resimţit-o în prima repriză. E un rezultat dur, care nu ştiu dacă reflectă neapărat realitatea. Realitatea de azi o reflectă cu vârf şi îndesat. Mioveniul a înscris aproape la fiecare ocazie pe care şi-a creat-o. Noi nici măcar la ultima fază, din 30 de centimetri sau jumătate de metru de poartă, la ieşirea lui Croitoru aiurea, nu am reuşit să înscriem”, a precizat antrenorul Ripensiei. Antrenorul speră ca elevii săi să-şi repare greşelile şi a punctat că Mioveniul e o favorită la promovare. ”Avem două jocuri. Fotbalul ne dă şansa să reparăm imediat ceea ce am stricat ca imagine. Avem nevoie de puncte. Mioveniul, din punctul meu de vedere, se dovedeşte din punct de vedere al jocului, una dintre echipele care se va bate la promovare. Au o echipă foarte bună, un lot omogen, jucători de valoare. A fost astăzi o victorie absolut meritată. Am fost depăşiţi cam la toate capitolele. Am încercat să facem densitate în zona centrală. După am schimbat în patru oricum nu mai aveam nimic de apărat. Eram obligaţi să atacăm. Am riscat şi, din păcate, a ieşit ce a ieşit. Cu siguranţă când pierzi un meci, toată lumea e de vină, în frunte cu antrenorul. Eu sunt primul vinovat şi avem două meciuri în care trebuie să acumulăm puncte. La pauză le-am spus să încerce să joace, să repare din imaginea lăsată în prima repriză, pentru că nu aceasta cred eu că e imaginea noastră. Au fost 9 minute groggy, ca şi un boxer care a luat un pumn şi aştepta knock-out-ul. Am luat goluri la ultima secundă, dintr-o aruncare de la margine, o schimbare de direcţie, cu capul. Pase cu capul, un gol de grădiniţă, de curtea şcolii, greşeli impardonabile. Golul doi a fost combinaţia asemănătoare cu golul cu Buzăul. Greşeli care se repetă. În loc să mergem în continuare după oameni, ne părăsim oamenii (n.r. - referindu-se la spectatori). Asta este. Noi ştim unde suntem. Ştim ceea ce avem de făcut. Ideea e că, din păcate, reuşim meciuri bune, reuşim să ne facem o imagine frumoasă şi, după aceea, dăm cu piciorul la tot ceea ce am făcut frumos după acel egal de la Cluj. Obiectivul nostru pentru acest sezon e clar: evitarea retrogradării. Nu ne batem noi cu Mioveniul pentru promovare. Dar era un moment în care puteam să ţinem pe aceeaşi linie. Veneam după un moment bun, după patru puncte acumulate în două partide. În al doilea rând, poţi să pierzi un meci, dar şi maniera în care pierzi. Trebuie să fie una demnă. Noi astăzi ne-am făcut de râs. Eu sunt principalul vinovat. Scuze suporterilor şi celor care ţin cu echipa asta”, a mai spus Pelici.