Curierul Zilei - Mioveniul a egalat liderul!
 Publicitate pdf
Mioveniul a egalat liderul!
Friday, 18 October 2019

Liga 2, etapa 12: CS Mioveni - Sportul Snagov 2-1 (0-0)

CS Mioveni a egalat la finalul etapei a 12-a, liderul clasamentului, Turris Tr Măgurele, ambele echipe acumulând câte 26 de puncte. Galben-verzii s-au impus greu, cu 2-1 în faţa lanternei roşii Sportul Snagov, golul vitoriei venind în minutul 90. Cu toate acestea argeşenii au dominat partida şi şi-au creat mai multe ocazii decât adversarul, însă şi portarul Sima a avut intervenţiile sale salvatoare.

Miercuri seară, preţe de câteva ore, CS Mioveni a urcat chiar pe prima traptă a podiumului, însă după ce Turris Tr Măgurele a remizat cu UTA, teleormănenii au revenit pe prima poziţie. În meciul cu Sportul Snagov, de la Mioveni, oaspeţii s-au aşezat pe două linii şi au încercat să dea lovitura pe contraatac, fiind la un pas să le iasă această tactică. A fost 0-0 la pauză, dar după ocazii mari ale Mioveniului prin Hergheligiu, Masaro, Raul Costin, Coşereanu, din nou Massaro, Măzărache şi Ghiţă. De partea cealaltă, portarul gazdelor Sima, a avut o intervenţie senzaţională, în minutul 33, la şutul lui Poştoarcă din careu, adversarul rămân'nd singur cu goal-keeper-ul argeşean. Repriza a doua a început cu un nou balon respins senzaţional de SIma la şutul lui Nechita, după care în minutul 58, gazdele au deschis scorul prin Hergheligiu, cu un şut imparabil din careu, după ce Măzărache a driblat pe dreapta şi a pasat ideal în centru. Au urmat alte două ocazii mari ale galben-verzilor, ratate de Raul Costin şi Coşereanu, după care în minutul 76, oaspeţii au egalat. A fost mai întâi o intervenţie bună a lui Sima la un şut, după care Edi Stoica a degajat în Beţa, mingea a rămas în faţa porţii goale, iar Ad. Stoica, aflat pe fază, în 3 m a restabilit egalitatea. Imediat după gol, antrenorul Marius Stoica a făcut o mutare inspirată, introducându-l în teren pe Marian Anghelina. Iar mijlocaşul s-a dovedit a fi decisiv, în minutul 90, la o lovitură liberă de la 30 m central, mingea trimisă de el peste zid, oprindu-se în plasă, la vinclu. Cu cele trei puncte, CS Mioveni a acumulat în clasament 26 şi a egalat liderul Turris Tr Măgurele. Etapa următoare, argeşenii vor evolua în deplasare la U Cluj, duminică la 11.30.

CS Mioveni - Sportul Snagov 2-1 (0-0)

Au marcat: Hergheligiu (58), Anghelina (90) / Ad. Stoica (76)
n Mioveni: Sima - Ghiţă, Celea, Beţa, Ed. Stoica - Raul Costin, Şerban - Coşereanu (77 Anghelina), Massaro (59 Balint), Hergheligiu - Măzărache (74 Işfan). Antrenor: Marius Stoica
n Snagov: Micle - Poştoarcă, Turbatu, Ghidurea, Neacşu - Mocioacă, Apostol, Ad. Stoica, Nechita (75 Rusu), Safsaf (23 Dorobanţu) - Ioniţă (62 Mirică). Antrenor: Valentin Ivan
n Arbitru: Mircea Ardelean (Arad)
n Cartonaşe galbene: Neacşu (15), Dorobanţu (86)
n Stadion Orăşenesc Mioveni
n Spectatori 500
Cum s-au marcat golurile
n 1-0, min 58: Măzărache este lansat pe stânga, pătrunde cu dribling, pasează în centru, de unde Andrei Hergheligiu, singur, înscrie cu un şut puternic
n 1-1, min 76: Adrian Stoica înscrie din 3 metri, după ce a rămas singur în urma unei bâlbe a apărării Mioveniului
n 2-1, min 90: Marian Anghelina marchează senzaţional din lovitura liberă de la 28 de metri, direct în vinclu
Filmul meciului
n Min 1 Hergheligiu trage tare de la 20 de metri, însă mingea se duce puţin peste poartă
n Min 13 Massaro preia în careu, în stânga, trage din prima, dar un adversar respinge de pe linia porţii
n Min 14 Corner de pe stânga pentru Mioveni. Hergheligiu pasează cu capul, de la colţul lung, la 16 metri, de unde Raul Costin trage din prima, puternic, însă Micle respinge de sub transversală
n Min 23 Iese Karim Safsaf şi intră Dorobanţu
n Min 30 Gazdele cer penalty la un dribling în careu al lui Hergheligiu, după ce jucătorul Mioveniului a căzut în duel cu adversarul, însă arbitrul a făcut semn că intrarea a fost la minge
n Min 33 Poştoarcă driblează pe dreapta în careu, rămâne singur cu Sima, trage bine, dar portarul reapinge cu un reflex de moment
n Min 34 Fază continuă cu un şut periculos al oaspeţilor de la 23 de metri, dar Sima intervine din nou salvator şi reţine în doi timpi la firul ierbii
n Min 37 Coşereanu trage de la 16 metri puţin peste
n Min 38 Măzărache trimite puternic de la 20 de metri, peste
n Min 42 Mingea ajunge la Nechita, la 15 metri central, acesta trage din prima prin surprindere, din întoarcere, dar balonul trece puţin pe lângă
n Min 45 Măzărache intră în careu pe stânga, singur, trage pe jos, dar portarul respinge
n Min 45+1 Bară pentru CS Mioveni, la şutul puternic de la 30 de metri al lui Ghiţă, portarul respingând în transversală şi apoi mingea ieşind în corner
n Min 49: Nechita şutează plasat din careu, Sima respinge senzaţional
n Min 58: 1-0!
n Min 62 Iese Ioniţă şi intră Mirică
n Min 59 Iese Davide Massaro şi intră Valentin Balint
n Min 64 Şut Mirică de la 16 metri, reţine Sima
n Min 68 Raul Costin trage plasat de la 20 de metri, portarul se întinde şi respinge în corner
n Min 70 Măzărache pătrunde pe stânga, centrează în forţă în 6 metri, de unde Coşereanu reia pe lângă
n Min 74 Iese Simon Măzărache şi intră Mihai Işfan
n Min 75 Iese Nechita şi intră Iulian Roşu
n Min 76 1-1 Adrian Stoica înscrie din 3 metri, după ce a rămas singur în urma unei bâlbe a apărării Mioveniului
n Min 77 Iese Valentin Coşereanu şi intră Marian Anghelina
n Min 79: Edi Stoica nu ajunge de puţin un balon în 6 m, singur cu poarta goală
n Min 90: 2-1!
n Min 90+1 Bară pentru CS Mioveni. Pe contraatac, Anghelina îi pasează ideal lui Hergheligiu, care de pe dreapta, din careu, singur, şutează la colţul scurt, în bară.