Curierul Zilei - Înfrângere în prelungiri!
Înfrângere în prelungiri!
Monday, 21 October 2019

Baschetbaliştii argeşeni, aproape de o mare surpriză

BCM U FC Argeş - U BT Cluj 83-85(15-20, 17-22, 31-18, 16-19, 4-6)

Echipa de baschet masculin a Piteştiului a fost foarte aproape de o mare surpriză în confruntarea de vineri seară, de pe propriul teren cu U BT Cluj, una dintre echipele care an de an se luptă pentru câştigarea campionatului. BCM U FC Argeş Piteşti a pierdut cu 83-85 disputa cu ardelenii la capătul unui meci spectaculos care a ţinut cu sufletul la gură spectatorii prezenţi la Sala Sporturilor Trivale.

A fost nevoie de o repriză suplimentară de prelungiri pentru a se câştigătoarea acestei dispute, scorul după primele patru sferturi fiind egal, 79-79. Ardelenii au câştigat cu 85-83, iar căpitanul Planinic a fost MVP-ul partidei, cu 16 puncte şi 12 recuperări. A fost meci dramatic în Trivale, în runda secundă a Ligii Naţionale de baschet masculin. U-BT Cluj Napoca a început bine partida cu BCMU Piteşti şi avea 13 puncte avans înainte de pauza mare. În partea secundă, argeşenii au început cursa de urmărire şi erau la rândul lor pe plus, înaintea ultimului sfert. Finalul a fost senzaţional, Clujul a revenit în avantaj, însă Washington a egalat la 77. Gazdele au mai punctat o dată, fără să poată lovi decisiv. Planinic a împins meciul în overtime, cu 8 secunde înainte de ultima sirenă. În prelungiri, apărările au fost la înălţime. A câştigat U-BT Cluj Napoca, scor 85-83, şi a bifat a doua victorie consecutivă în campionat. Darko Planinic a marcat 16 puncte, cu 12 recuperări, dar şi 8 turnovers. Kerron Jonhson a marcat şi el 15 puncte, cu 6 pase decisive, 4 intercepţii, dar şi 4 turnovers, Zganec a adunat 13 puncte, 4 recuperări şi 4 turnovers, în timp ce Calnicenco a înscris 12 puncte. De altfel, U-BT Cluj a adunat în total nu mai puţin de 26 de turnovers, la 19 pase decisive. De partea cealaltă, Goran Gajovic a marcat 18 puncte, 8 recuperări şi 4 pase decisive, Devin Searcy şi Danilo Tasic au adunat fiecare câte 13 puncte, în timp ce Avramov şi Washington au bifat câte 12 puncte fiecare.

Silvăşan:“Victoria este victorie”

U BT Cluj a învins vineri seară cu 85-83 pe BCM U Piteşti, într-o partidă care a avut nevoie de o perioadă de overtime pentru a stabili învingătoarea, în runda a doua din LNBM – grupa valorică A. La finalul meciului de la Piteşti, antrenorul clujenilor, Mihai Silvăşan s-a declarat mulţumit de victoria echipei sale.
Tehnicianul ardelenilor a avut cuvinte de laudă la adresa echipei piteştene pe care o vede în fazele superioare ale campionatului: “Mă bucur că am câştigat, nu contează cum, victoria e victorie. Am jucat pe terenul unei echipe extrem de bune, pe terenul unei formaţii pretendente, cred eu, la cel puţin semifinale. Vreau să felicit băieţii mei că au câştigat bătălia la recuperări, în condiţiile în care ei au avut 21 de recuperări ofensive la Timişoara. Asta arată că avem forţă şi sper eu să mergem doar în sus!”.
Prin suucesul de la Piteşti, U BT Cluj a obţinut astfel a doua victorie în  deplasare în acest debut de sezon. Primul meci acasă pentru ardeleni va fi chiar împotriva campioanei, CSM CSU Oradea.

Nini: “Nu am luat deciziile potrivite în finalul meciului”

La finalul meciului cu U BT Cluj, pierdut de BCM U FC Argeş în prelungiri, tehnicianul piteştenilor, Florin Nini, s-a declarat nemulţumit de rezultatul final. Antrenorul alb-violeţilor a pus acest eşec pe seama greşelilor făcute de elevii săi în repriza de prelungiri.
Nini consideră că echipa pe care o pregăteşte s-a ridicat la aşteptările suporterilor: “Ne pare rău că am fost aproape de o victorie, o victorie frumoasă, o victorie importantă, însă din păcate, lăsând toate celelalte lucruri deoparte, trebuie să vedem că nu am avut luciditatea, jocul colectiv, dar şi relaţiile de joc pe care le-am avut la Timişoara. În primul rând, cu siguranţă acest lucru s-a datorat şi apărării pe care Clujul a făcut-o, o apărare agresivă, noi ştiam acest lucru. Pe de altă parte, deciziile noastre nu au fost potrivite, în special pe final de joc, când noi stabilisem că creem situaţii pe care am reuşit să le creem, însă şuturile au fost luate nu tocmai în condiţiile pe care noi ni le-am pregătit. Ce pot să spun..Eu cred că a fost un joc frumos, un joc care a ţinut suporterii cu sufletul la gură, cărora vreau să le şi mulţumesc pe această cale, un joc pe care automat ne-ar fi plăcut să îl câştigăm. Vom analiza, vom face şedinţa video şi cu siguranţă vom merge mai departe pentru că ne aşteaptă meciuri grele.”
”Vom avea o altă constanţă”
Principalul grupării din Trivale s-a declarat mulţumit de evoluţia bulgarului Bozhidar Avramov, aflat la meciul de debut pentru alb-violeţilor: “Avramov încă nu este refăcut din punct de vedere fizic, el singur a cerut astăzi schimbările pentru că, aşa cum spuneam, nivelul de pregătire încă nu este cel la care trebuie să ajungă. El a stat vreo lună şi 4 zile dacă nu mă înşel, lucru care se vede. La fel cu Tamulis, care e mult sub parametri în acest moment în ceea ce priveşte forma sportivă. Nu ne bucură acest lucru, însă asta e situaţia cu care ne întâlnim. Cu siguranţă în momentul în care şi ei vor fi la parametrii pe care ni-i dorim, echipa va avea altă constanţă şi altă siguranţă în joc. Sunt jucători buni, sunt jucători care ştiu să decidă, dar astăzi, repet, am suferit la capitolul decizii”.