Curierul Zilei - Remiză cu 4 goluri în Trivale!
 Publicitate pdf
Remiză cu 4 goluri în Trivale!
Wednesday, 23 October 2019

Au condus la pauză, dar au obţinut doar un punct

FC Argeş - Farul Constanţa 2-2(1-0) Au marcat: Blejdea(min.11), Alexe(min.81) / Alexandru Stoica(min.66), Toma(min.75)

FC Argeş a trebuit să se mulţumească doar cu un punct din confruntarea de luni seară, de pe propriul teren, cu Farul Constanţa, una dintre formaţiile de tradiţie ale fotbalului românesc. Disputa de pe stadionul Nicolae Dobrin s-a terminat la egalitatea, 2-2, rezultat în urma căruia alb-violeţii au ratat şansa de a se apropia de plutonul fruntaş. Confruntarea dintre vulturi şi marinari a avut două reprize diametral opuse, prima dominată în multe momente de piteşteni, iar cea de-a doua, la discreţia dobrogenilor.

Argeşenii au început bine partida şi putea deschide scorul în chiar primul minut din lovitură de pedeapsă, însă Vlad Muţiu a ghicit colţul pe care a bătut Cătălin Barbu şi a reuşit să respingă. Imediat constănţenii au avut şansa desprinderii pe tabelă, însă Hordouan a trimis în bară în urma unei gafe a defensivei alb-violete. Piteştenii au reuşit să deschidă scorul după doar 11 minute prin Blejdea care a trimis cu capul în plasă centrarea de manual a lui Muşat. Alb-violeţii au avut şansa de a se desprinde la două goluri diferenţă, însă Nini Popescu, din poziţie ideală, a trimis telefonat în braţele portarului oaspeţilor. ”Rechinii albaştri” şi-au mai arătat colţii încă o dată cu un sfert de oră înainte de finalul primului mitan. Alexandru Stoica a trimis cu capul în transversală, balonul i-a revenit lui Toma, care a reluat cu capul în plasă, însă tuşierul Dragoş Iliescu a anulat reuşita marinarilor pentru ofside.
Plătesc tribut greşelilor din defensivă
Pauza a fost un sfetnic bun pentru cei de la Farul care au revenit de la cabine mult mai motivaţi. Constănţenii au pus o presiune constantă pe echipa argeşeană iar efectele au început să se vadă imediat. Defensiva piteşteană a început să dea semne de slăbiciune iar portarul Ducan să devină din ce în ce mai nesigur. Farul a restabilit egalitatea la jumătatea reprizei secunde prin Alexandru Stoica care după ce i-a driblat pe Ducan şi Dănescu, a trimis în plasă. Constănţenii au preluat conducerea pe tabelă cu un sfert de oră înainte de final prin golul lui Toma care a reluat în plasă centrarea lui Panait care reuşise să facă şah-mat defensiva echipei din Trivale. FC Argeş a restabilit egalitatea prin nou-intratul Marius Alexe care nemarcat, a trimis cu capul în plasă, din centrarea lui Blejdea. S-a terminat 2-2, rezultat care nu ajută prea mult niciuna dintre echipe să se apropie de plutonul fruntaş al ligii secunde. Cu acest egal, FC Argeş a rămas pe locul 10, cu cele 17 puncte, acumulate în cele 12 meciuri jucate, iar Farul Constanţa şi-a consolidat locul 9, cu cele 19 puncte, strânse în 13 partide disputate. Următorul meci al alb-violeților este programat luni, 28 octombrie 2019, de la ora 18, pe propriul teren cu SCM Gloria Buzău.

Caseta tehnică:

FC Argeş: Ducan - Dănescu, Şerbănică, Turda, Muşat - Prepeliţă (cpt.), Moihedja (Tofan 69’) - N. Popescu, Ct. Barbu (Alin Popa 54’), Rob. Grecu (M. Alexe 80’) - Blejdea.
Rezerve neutilizate: Agachi - Motroc, Matiş, Szecui. Antrenor: Ionuţ Badea.
Farul: Muţiu (cpt.) - Nicola, V. Lică, I. Ursu, D. Panait - D. Toma, Antoche - Hordouan (Kanda 52’), Ant. Cruceru (Greu 84’), Al. Stoica - I. Stoica.
Rezerve neutilizate: Udeanu - Carabela, Doumbia, Cană, Halep. Antrenor: Ianis Zicu.
Arbitri: Nicuşor Flueran(Craiova), Dragoş Iliescu(Craiova), Ionuţ Bobe(Videle).
Arbitru rezervă: Iuliana Demetrescu(Vâlcea).
Observatori: Vasile Marc(Cluj), George Constantinescu(Slatina).
Cartonaşe galbene: Nini Popescu, Moihedja, Dănescu, Ducan, Tofan / Lică

Filmul meciului:

min.1: Grecu pătrunde în careu, îi pasează lui Cătălin Barbu care este agăţat în careu de Muţiu. Centralul arată punctul cu var, însă Cătălin Barbu trage pe direcţia portarului şi iroseşte penaltyul.
min.7: Hordouan trage din 3 m în bară după ce Ducan şi Şerbănică nu reuşesc să respingă un balon din interiorul careului.
min.15: Combinaţie Blejdea-Nini Popescu finalizată de mijlocaşul piteştean cu un şut slab de la 10 m reţinut de Muţiu.
min.28: Alexandru Stoica trimite cu capul în transversală, balonul revine la Toma care reia în plasă, însă asistentul Dragoş Iliescu ridică fanionul pentru ofside şi anulează golul marinarilor.
min.41: Alexandru Stoica centrează în careu, Hordouan reia cu capul, însă Ducan reţine.
min.45: Ionuţ Stoica trimite peste transversală din lovitură liberă de la 17 m.
min.50: Alexandru Stoica trage de la 20 m, însă Ducan reţine.
min.55: Acelaşi Alexandru Stoica îi pasează în careu lui Toma care îl pune la grea încercare pe Ducan cu un şut pe jos.
min.82: Dănescu trage puternic din interiorul careului, însă Muţiu respinge.

Cum s-au marcat golurile:

min.11: 1-0! Muşat centrează în careu iar Blejdea trimite cu capul în plasă din 6 m!.
min.66: 1-1!  Kanda centrează în careu de pe stânga, defensiva argeşeană nu respinge, balonul ajunge la Alexandru Stoica, care trimite în plasă din 3 m.
min.75: 1-2! Panait pătrunde în suprafaţa de pedeapsă, trece de doi fundaşi piteşteni, centrează în faţa porţii, iar Toma, nemarcat, reia în plasă!.
min.81: 2-2!  Tofan centrează în careu iar nou-intratul Marius Alexe deviază cu capul în plasă