Ieri dupã-amiazã, la capãtul autostrãzii Pitești-București (Bascov) a avut loc un accident de circulație, în urma cãruia un bãrbat a scãpat cu viațã ca prin minune. Mașina în care se afla s-a rãsturnat în aceeași curbã unde a avut loc un accident anul trecut, în urma cãruia o judecãtoare și o avocatã din Craiova au murit. Șoferul spune cã nu avea mai mult de 50-60 de km/h și cã a fost nevoit sã tragã brusc de volan, pentru a nu intra frontal în altã mașinã care circula din sens opus și care a virat brusc în fațã. Mașina rãsturnatã transporta bobine de hîrtie, care nu erau asigurate, iar sub greutatea celor 270 de kg de marfã mașina a fãcut balans și s-a ajuns la nefericitul eveniment.
„Îi mulțumesc lui Dumnezeu cã am scãpat cu viațã!“Deși era perfect conștient și nu pãrea a avea mari dureri, a fost totuși dus la Spitalul Județean Argeș, pentru investigații medicale suplimentare amãnunțite. Acolo am reușit sã stãm cîteva minute de vorbã cu șoferul care se poate considera norocos cã a scãpat cu viațã din teribilul accident. El ne-a povestit cã totul s-a petrecut din cauza unui alt participant la trafic, care i-a tãiat calea: „Mã întorceam de la București, încãrcasem cu bobine de hîrtie, aproximativ 270 de kg. Nu aveam vitezã mare, cã am vãzut cã s-a terminat autostrada, cred cã redusesem pînã la 50-60 km/h. Din fațã mi-a apãrut o altã mașinã, care voia sã facã stînga. Deși șoferul m-a vãzut cã vin, a crezut cã are timp sã se bage. Ca sã nu intru în celãlalt, am tras de volan, am încãlecat bordurile și n-am mai putut sã controlez mașina. M-am rãsturnat acolo unde ați vãzut. Ceilalți șoferi au spart parbrizul și m-au scos, nu mi-am pierdut cunoștința nici o secundã. Îi mulțumesc lui Dumnezeu cã am scãpat cu viațã, fiarele o sã le îndrept eu, am Casco, am tot ce îmi trebuie“, spunea bãrbatul. Polițiștii au demarat cercetãrile, pentru a stabili cu exactitate cauzele care au dus la producerea accidentului, dacã într-adevãr vreun șofer i-a tãiat calea vîlceanului, dar și pentru a dispune mãsurile legale. N-a fost nevoie de intervenția SMURD
Gheorghe Stãnicã are 31 de ani și este șofer la o firmã din Vîlcea. Ieri dupã-amiazã, bãrbatul se întorcea de la București, la volanul unui autotir încãrcat cu 270 kg de hîrtie. În capãtul A1 București - Pitești, el a pierdut controlul asupra direcției de deplasare a mașinii și s-a urcat pe bordurã. În ciuda eforturilor, n-a mai putut redresa bolidul și, dupã cîțiva metri pe care i-a parcurs necontrolat, s-a rãsturnat. Mașina a rãmas suspendatã între cele douã maluri ale unui rîușor ce trece prin zonã, astfel cã șoferul nu mai putea pãrãsi cabina tirului. Ceilalți conducãtori auto care se aflau în trafic la acea orã și care au vãzut teribila scenã a producerii accidentului au sunat imediat la 112, cerînd sprijinul medicilor, dar și al unui echipaj de la Descarcerare. În momentul în care a ajuns ambulanța, Gheorghe Stãnicã ieșise deja din cabina autotirului, astfel cã n-a mai fost nevoie nici de intervenția Smurd. În varã, accident mortal cu un magistrat
În același loc în care Gheorghe Stãnicã a fãcut accident ieri, s-a produs o tragedie în vara anului trecut, pe 15 iulie. Procurorul Parchetului de pe lîngã Curtea de Apel Craiova, Claudia Budiana, și avocata din cadrul Baroului Dolj, Daniela Diaconu, au murit dupã ce mașina în care se aflau s-a rãsturnat în canalul despre care v-am relatat. Femeile se întorceau de la mare, iar pe bancheta din spate se mai aflau trei copii și soacra avocatei. Mașina venea cu vitezã foarte mare și nu s-a mai putut opri în curba respectivã. Trupurile neînsuflețite ale femeilor au fost aruncate pur și simplu din mașinã. Ceilalți pasageri au scãpat cu viațã ca prin minune. În același loc s-au produs mai multe accidente anul trecut. C.Nicolae Foto: C.Tudor Vizualizari: 999
Scris de conducator auto,experienta 22 , in 07-02-2010 10:45 o masina nu o poate rasturna decat soferul,nu curba nu incarcatura nu conditiile meteo si nici alt paricipant la trafic. si miop sa fi,sunt semne de limitare de viteza chiar 40 la ora si curba deosebit de periculoasa. pacat de masini ca nu pot spune ce patesc cu asemenea soferi si de angajator ca nu mai are cu ce isi desfasura activitatea sa plateasca salariile la ,,terminatori"
|
Scris de fgtyrty, in 05-02-2010 15:44

|
Scris de Conducator Auto, in 05-02-2010 15:07 Semne sunt destule, plus marcaj atat fonic cat si fosforescent pe asfalt, numai ca la volan mai trebuie si putina atentie, atentie care in ziua de azi lipseste cu desavarsire.
|
Scris de Laurentiu, in 05-02-2010 09:51 cate accidente mai trebuiesc pentru ca autoritatile sa ia masuri de atentionare suplimentare sau de ce nu de regandire a curbei? De ce nu pun semne de la 2-3 km cu anuntul de terminare a autostrazii si de curba deosebit de periculoasa? Mergi cu 130 la ora si brusc iti apare semnul de terminare de autostrazii si dupa 50 de metri curba pe care trebuie sa o iei cu 40 la ora.
|
Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v. AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com All right reserved |