Curierul Zilei - Liga I

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Liga I Imprimare E-mail
marţi, 03 martie 2015

Liga I

Etapa 19 - cronică -
Remiză albă, în Bănie

Curierul zilei continuă să vă prezinte cronica etapei din Liga I, chiar dacă meciurile pot fi urmărite acum pe mai multe programe de sport, Dolce, Digi şi Look. Cu si­gu­ranţă nu toţi dintre cititorii noştri au timpul necesar să urmărească toate meciurile jucate în campionatul intern şi tocmai de aceea venim în ajutorul dvs., prezentîndu-vă ceea ce s-a întîmplat în fiecare meci. Astăzi, avem etapa 19-a, a doua a returului,  o etapă în care au avut loc cîteva rezultate surpriză, una dintre ele fiind egalul înregistrat în Bănie, între CSU şi Steaua.

Victorie anticipată

# Concordia Chiajna - Oţelul 3-0 (0-0)

Au marcat: Dina (58, 67), Purece (90+3)
Ameninţată de retrogradare, campioana egalurilor din Liga I, Concordia, şi-a adus aminte cum e să cîştige şi a reuşit a doua victorie din ultimele 10 etape. După ce a greşit şi în prima etapă cu Dinamo, portarul Oţelului, Ma Kalambay, a fost aproape de gafa campionatului (29). La cealaltă poartă, Cucu l-a evidenţiat pe Matache (38). Imediat după pauză (46), portarul gazdelor a scos de sub bară şi şutul înşelător al lui Cernat. În minutul 58, apărarea moldovenilor a gresit, iar Dina a pus latul pentru 1-0 şi s-a bucurat alături de Marius Şumudică, aflat în tribune din cauza suspendării primite la Giurgiu. Peste alte 10 minute (67), Dina a reuşit dubla cu un şut plasat, din interiorul careului. Oţelul a încercat să revină dar şutul lui Iorga a fost repsins de Matache (76), iar execuţia lui Cernat a trecut puţin peste poartă (81). La ultima fază a meciului (90+3), Purece şi-a trecut şi el numele pe tabelă după un contraatac, iar Concordia - Oţelul s-a terminat 3-0.

A ratat 11 m, în min. 94

# FC Botoşani - Petrolul 0-1 (0-0)

A marcat: Teixteira (48 din 11 m)
Neînvinsă de 10 etape în Liga I, Petrolul a avut emoţii în primele minute ale partidei de la Botoşani. Hadnagy şi Croitoru au semnat două şuturi periculoase la poarta lui Pecanha. Geraldo a blocat execuţia lui Tincu, iar gazdele i-au cerut penalti lui Alexandru Tudor, fără succes însă. Cei care au obţinut lovitura de la 11 metri au fost oamenii lui Mircea Rednic, imediat după reluare - centralul a considerat că Acsinte a atins mingea cu mîna, iar Teixeira a transformat fără emoţii. Oaspeţii au rămas în 10, în minutul 73, după ce Filip a văzut al doilea galben, pentru un fault la Codoban. Botoşaniul a avut ocazia să egaleze în prelungiri, după faultul în careu asupra lui Martinus. Vaşvari a executat însă slab penaltiul şi meciul s-a încheiat cu victoria la limită a Petrolului, echipă neînvinsă în deplasare, în acest sezon.

Iaşul, două din două

# CSMS Iaşi - Gaz Metan Mediaş 1-0 (1-0)

A marcat: Golubovic (35)
CSMS Iaşi merge perfect în retur. Moldovenii au reuşit a doua victorie din 2015, 1-0 acasă cu Gaz Metan Mediaş. Bosniecii Golubovic şi Grahovac au fost eroii ieşenilor. Primul a marcat, iar celălalt a închis poarta. CSMS Iaşi are un debut perfect de retur. După victoria categorică de pe terenul Viitorului, moldovenii s-au impus şi în faţa altei contracandidate la evitarea retrogradării, Gaz Metan. Onduku a încercat să deschidă scorul în minutul 30, cu o reluare spectaculoasă. A făcut-o însă Golubovic, peste cinci minute. Fostul golgheter al Ceahlăului a reluat fără speranţe pentru Pleşca centrarea lui Bole. Ciucur a ratat şansa de a majora avantajul gazdelor, pentru care portarul Grahovac a fost un adevărat erou pe final. Bosniacul s-a opus pe rînd la reluările lui Curtean, Roman şi Tahar, iar CSMS Iaşi s-a impus cu 1-0. În urma succesului, moldovenii au acumulat 18 puncte şi se apropie de locurile care asigură menţinerea în Liga I.

U, demolată în Ştefan cel Mare

# Dinamo - U Cluj 3-0

Au marcat: Bilinski (28, 90+2), Lazăr (70)
Ardelenii puteau da lovitura încă din primele minute. Nedelcearu a gafat, dar Naumovski a avut o intervenţie extra­ordinară la şutul lui Castillion. Gazdele au replicat prin Bilinski, însă a fost rîndul lui Veselovsky să se remarce. Golgheterul „alb-roşiilor“ nu a mai ratat în minutul 28. A reusit al nouălea gol stagional cu un şut în forţă. Dinamoviştii îşi puteau mări avantajul, chiar înainte de pauză. Skvorc a fost aproape de a trimite mingea în propria poartă. În startul reprizei secunde, Bilinski a riscat să primească un cartonaş roşu, la faultul asupra lui Raul Costin. Marcel Bîrsan nu l-a trimis mai repede la cabine nici pe Bambara, în minutul 58. Revenit in lotul dinamovist, fostul căpitan, Valentin Lazăr, nu a dezamăgit. A înscris golul care i-a liniştit pe fanii din „Ştefan cel Mare“. Bambara a fost în cele din urma eliminat, pentru cumul de cartonaşe. În prelungiri, Bilinski a făcut „dubla“ şi U Cluj rămîne de aproape 4 ani fără succes în faţa lui Dinamo.

Teren prost, fotbal slab

# CS U Craiova - Steaua 0-0

Steaua, la care Prepeliţă a revenit în primul 11, a rămas fără victorie şi după a doua etapă din retur, în deplasarea de la Craiova, cu CSU. Cursa lui Briceag l-a lăsat în urmă pe Papp, dar şutul a ocolit poarta (20). Adi Popa a fost aproape de gol: l-a driblat pe Vătăjelu, a tras pe lîngă Bălgrădean, dar şi pe lîngă poartă (30). La cinci minute după pauză (50), căpitanul oltenilor, Pablo Brandan, a fost eliminat după ce a văzut al doilea galben. Trupa lui Săndoi şi Cîrţu s-a baricadat în defensivă iar ocaziile roş-albaştrilor au venit pe final. În minutul 85, Tamaş, la primul meci in tricoul Stelei, a centrat, Ţucudean a lăsat mingea pentru Adi Popa, iar mijlocaşul Stelei a ratat ţinta din doar 8 metri. Cea mai controversată fază a partidei s-a produs în prelungiri, cînd Ţucudean a cerut penalti. Faza a continuat cu şutul lui lui Papp, blocat de Bălgrădean, iar CSU - Steaua s-a terminat 0-0.

Lecţie de fotbal, în Gruia

# CFR Cluj - Pandurii Tg. Jiu 0-4 (0-2)

Au marcat: Roman (3), Amadio (45 - autogol), Eric (82), Shalaj (90)
CFR Cluj a suferit cea mai drastică în-frîngere pe teren propriu din ultimii trei ani. Pandurii au deschis repede scorul în Gruia. După doar două minute, Mihai Roman a reluat în plasă centrarea lui Momcilovic. Oaspeţii au trecut pe lîngă cel de-al doilea gol la o fază în care Amadio a respins şutul lui Anton, iar apoi a deviat în trans-versală mingea trimisă de Nicoară. În ultimul minut al primei reprize, gorjenii şi-au dublat avantajul după ce Amadio a respins în propria poartă balonul, după un corner exe-cutat de Nistor. Singura ocazie im-portantă a CFR-ului a venit abia în minutul 70, cînd Gliwa a reţinut în faţa lui Deac. Cu 8 minute înainte de final, Eric, intrat pe teren în re-priza secundă, a dus scorul la 3-0, iar clu-jenii au contestat reuşita brazilianului, care a atins mingea cu mîna înaintea  şu-tului. Sco-rul final, 4-0 pentru Pandurii a fost stabilit de o altă rezerva, Ghezim Shalaj, găsit excelent în careu de Eric.

Gazdele, cu doi oameni mai puţin pe final

# FC Braşov - Astra Giurgiu 1-1 (1-0)

Au marcat: Ganea (40) / Tembo (80)
Astra a avut prima ocazie dupa 10 minute de joc - Gabi Matei a gafat în propriul careu, dar Iacob a reuşit să prindă cu noroc şutul lui Fatai. La cealaltă poartă, Juric a reuşit un şut excelent de la 25 de metri, dar Silviu Lung junior a respins în corner. Cu 5 minute înainte de pauză, Braşovul a deschis scorul prin Cristian Ganea, care a interceptat pasa slabă a lui Laban către Ben Youssef şi l-a învins pe portarul Astrei. Din minutul 63, gazdele au rămas în 10 oameni - Bencum a primit al doilea cartonaş galben în decurs de 11 minute, după ce l-a împiedicat pe Silviu Lung junior să repună mingea în joc la un aut de poartă. Un sfert de oră mai tîrziu, Juric a fost şi el trimis la cabine pentru cumul de cartonaşe galbene, iar gazdele aveau cu doi oameni mai puţin pe teren. Superioritatea numerică a Astrei şi-a spus cuvîntul, iar Fwayo Tembo a egalat cu un şut superb de la distanţă, în minutul 80, la 9 minute de cînd intrase pe teren în locul lui Takayuki Seto. Giurgiuvenii au asaltat poarta gazdelor, însă nici Budescu şi nici debutantul Dan Spătaru nu au reuşit să-l învingă pe Iacob.