Curierul Zilei - „Cu părere de rău“

*** Hoţ filmat cînd fura dintr-un centru pentru copii     *** Un medic şi-a transformat maşina-n tomberon!     *** Detenţia la domiciliu, neconstituţională!     *** Delict pe insula Caprelor!     *** „O creatură delicată” şi „Scurtcircuit”, la Cinema Bucureşti     *** Academicianul Gheorghe Păun vorbeşte despre globalizare     *** Chinezii, interesaţi de domeniul agro-alimentar din Argeş      *** Afacerile din comerţ, în creştere     *** Spionaţi de adversari     *** Culisele meciului FC Argeş - U Cluj     *** La doar 1 punct de podium!     *** „Diferenţa trebuia să fie mult mai mare!“     *** „N-am găsit soluţii să desfacem apărarea“     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Am crezut în echipă, de la început!“     *** Unirea Bascov, pe locul 4     *** Codin şi Preda au adus primul punct al lui Bradu     *** 24 de goluri, 7 penaltiuri, o eliminare

„Cu părere de rău“ Imprimare E-mail
vineri, 06 martie 2015

Cupa României, Semifinale: CFR Cluj - U Cluj 0-0

„Cu părere de rău“

La primul meci cu Adrian Falub pe banca tehnică, Universitatea Cluj a evoluat mai mult de 80 de minute cu un jucător în plus pe terenul lui CFR, dar partida din turul semifinalelor Cupei României s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Susţinuţi de peste 2.000 de suporteri, oaspeţii au dominat clar pri­ma repriză. Ceppelini a executat bine o lovitură liberă, dar Mincă a respins, iar apoi fundaşul Cornel Ene a fost eliminat după un fault comis asupra lui Lemnaru, în careul CFR-ului. Acelaşi Lemnaru a bătut însă slab penaltiul, şi scorul a rămas 0-0 în Gruia. Ceppelini a executat din nou o lovitură liberă acordată oaspeţilor, dar mingea a lovit transversala porţii apărate de Mincă. În repriza a doua, nici una dintre echipe nu a reuşit să fie periculoasă, pe fondul unui joc modest. Kovacs a fost blocat de Min­­­că, iar apoi Păun a avut o acţiune bună cu cinci minute înainte de fi­nal, rămasă însă fără nici un rezultat. Fundaşii Universităţii au îndepărtat pericolul şi meciul s-a terminat 0-0. Finalista Cupei României se va decide în retur, pe terenul „Şepcilor Roşii“, la începutul lunii aprilie.
Jucătorii şi staff-ul Mioveniului au văzut acest meci, CFR Cluj fiind echipa care i-a eliminat din sferturile competiţiei, dar în urma scandalului cu lipsa de fair-play. „Am pri­vit meciul, dar cu o părere de rău. Cred că aveam şi noi o şansă să jucăm finala. Era şansa noastăr, mică, dar era...“, spunea Oltea­nu, completat de Vintilă: „M-am ui­­tat, dar tot aşa, cu părere de rău. Consider că noi trebuiam să fim aseară pe teren, nu CFR. Am avut un sentiment de tristeţe, cînd am privit meciul“.