Curierul Zilei - Dacă nu ratau, cîştigau!

*** Trivale Fest la Piteşti      *** Gabriel Cazan şi-a lansat noua carte      *** Primarul vine la muncă pe bicicletă      *** A crescut producţia la Dacia      *** 260 de vehicule, pentru pompierii români      *** „Misiune îndeplinită!”     *** Chinezi prinşi muncind la negru     *** Agresor sexual, în arest la domiciliu     *** S-a aruncat de la etajul V     *** Bătut de un poliţist pe motocicletă     *** Liga Campionilor, Etapa 1     *** „Mergem să cîştigăm la Timişoara!“     *** Chindia - CFR, la Mioveni, în Cupă     *** România a urcat pe locul 27     *** Între 30 şi 90 lei biletele la meciul cu Serbia     *** Bishop a ajuns la Piteşti     *** Doar 4 partide vor fi televizate!     *** Victoria îi urcă pe podium!     *** Negocieri cu doi jucători     *** Năstăsie: „Mergem la Bacău să cîştigăm“

Dacă nu ratau, cîştigau! Imprimare E-mail
luni, 09 martie 2015

Mioveniul a scos doar un egal la Tărlungeni, deşi merita mai mult

Dacă nu ratau, cîştigau!

CS Mioveni se putea întoar­ce cu toate cele trei puncte puse în joc în partida de la Tărlungeni, însă ratările gal­ben-verzilor au fost decisive în stabilirea rezultatului final, 0-0.

Gazdele au lăsat impresia că sînt la conducerea partidei în pri­ma repriză, însă ocaziile mari au aparţinut tot Mioveniului. Galben-verzii au respins toate atacurile bra­şovenilor, portarul Popescu neavînd practic ce apăra pe durata întregii partidei, nu doar a primei reprize. Nilă a fost cel care a avut două oportunităţi de a înscrie, pri­ma în minutul 37, cu un şut de la dis­tanţa mare, care a trecut milime­tric pe lîngă bară, şi la a doua înscriind, de altfel, dar golul fiind a­nulat pe motiv de off-side. După pauză, primul sfert de oră a fost plictisitor, soarta partidei părînd pe­cetluită, însă, treptat, Mioveniul a preluat iniţiativa şi a ratat cîteva ocazii bune. Startul trezirii a fost dat de Galan în minutul 64, cînd a încercat să-l surprindă pe portar, dar a tras pînă la urmă slab. Apoi, în minutul 72, Nilă a avut o incursiune pe stînga, dar a fost deposedat în careu. În minutul 79, Hon­ciu a urcat bine cu mingea la picior, dar, de la 16 m, nu a nimerit de puţin spaţiul porţii, ca acelaşi jucător, peste alte două minute, să trimită puţin pe lîngă, cu poarta goală. În fine, cea mai mare ocazie a partidei i-a aparţinut lui Nilă, atcantul ratînd incredibil din careu, după ce rămăsese singur cu portarul. Argeşenii se întorc cu un gust amar din această deplasare, unde puteau mai mult decît punctual obţinut.

Unirea Tărlungeni - CS Mioveni 0-0

# Unirea: Niczuly - Vlăsceanu, Forika, Istrofor, Iaru - Dîlbea - Neculai (90 Pricop), Brudan, Cristea, Sorin Marin (66 Marcaş) - Chirciu (89 Mircescu). Antrenor: Daniel Bona.
# Mioveni: Popescu - Calvin, Bogdan Stoica, Cucui, Cătălin Stan - Galan, Honciu (84 Mîrzeanu), Răuţă - Alin Popa (46 Iancu), Nilă (87 Vintilă), Ursu. Antrenor: Cornel Dobre.
# Arbitru: Dan Botescu (Bucureşti).
# Cartonaşe galbene: Brujan (65), Vlăsceanu (79), Istrofor (80), Iaru (88)/Ursu (14),  Nilă (72).

Filmul meciului:

# min. 5: Nilă scapă pe dreapta, în tuşă, singur, însă centrarea pe jos este dezamăgitoare, în piciorul primului adversar
# min. 28: contraatac Mioveni, mingea ajunge la Ursu, pasată de Galan, însă gazdele deposedează uşor, în careu
# min. 37: Nilă preia la 30 m, trage puternic, periculos, mingea tercînd milimetric pe lîngă bară, dînd impresia că este deviată de portar
# min. 43: Nilă înscrie cu capul din 10 m, la o centrare a lui Calvin, însă de la margine se arată off-side
# min. 50: lovitură liberă pentru oaspeţi, de pe stînga, din tuşă, însă Ursu trimite pe portar
# min. 64: Galan şutează prin surprindere de la 18 m, pe portar însă
# min. 79: Honciu urcă bine cu mingea la picior, perpendicular pe poartă, însă şutul plasat de la 16 m trece milimetric pe lîngă bara din dreapta sa
# min. 81: Honciu şutează de la 16 m din poziţie bună, peste poarta goală, goal-keeper-ul fiind căzut în urma unei ciocniri cu un coechipier
# min. 85: cea mai mare ocazie a Mioveniului, mingea ajunge la Nilă la 16 m, după ce este centrată de Iancă şi deviată de Galan, atacantul preia, rămîne singur în careu cu portarul, însă trage slab şi mingea nu prinde cadrul porţii.

Culisele meciului

# Vreme foarte rece sîmbătă, la Tărlungeni, temperaturile arătînd -1 grad Celsius, iar vîntul suflînd cu putere.
# Cu o zi înainte de meci, în zonă a nins, astfel că pe teren s-a aşternut zăpada. Aceasta a fost dată la o parte vineri după-a­miază cu o freză, însă pe gazon au mai rămas urme de zăpadaă.
# După pauză s-a mai încălzit cu un grad, astfel că, pe finalul partidei, terenul nu mai avea nici un pic de zăpadă pe el.
# Gazonul terenului din Tărlungeni era destul de moale, neîngheţat, iar jucătorii au avut în mai multe rînduri probleme să-şi menţină echilibrul.
# La meci au asistat şi 100 de spectatori, majoritatea venind la tribuna oficială, care era acoperită şi mai adăpostită de vînt.

# CS Mioveni a fost urmărită la Tărlungeni şi de conducerea clubului, preşedintele Consiliului Director, Dumitru Olteanu, şi preşedintele executiv Constantin Stancu venind la meci.
# Singurul jucător care nu a prins lotul de 18, deşi a făcut deplasarea cu echipa, a fost Ia-man­di, acest urmărind meciul din tribună.
# Gazdele probabil că reprezintă singura echipă din Liga a II-a care nu au tabelă pentru schimbări, astfel că, în momentul înlocuirilor, arbitrul îi striga pe jucă­torii ce trebuiau să iasă după numărul de pe tricou.
# Frig a fost şi pentru brigada de arbitri, care a purtat mănuşi în timpul meciului. Cînd dădea însă galbene şi trebuia să le scrie pe carnet, centralul îşi scotea însă mănuşile.
# Cei doi antrenori au folosit în acest meci sisteme de joc diferite, gazdele jucînd în formula 4-1-4-1, în timp ce oaspeţii au evoluat în formula 4-3-3.
# La gazde a jucat titular şi Ionuţ Chirciu, fotbalist care a îmbrăcat în trecut tricoul lui CS Mioveni, dar şi al lui FC Argeş.
# De asemenea, rezervă de portar a fost Remuş Dănălache, fost goal-keeper al Mioveniului în sezoanele trecute.
# Pe banca de rezerve a gazdelor au rămas pînă la finalul partidei portarul Remus Dănălache şi jucătorii de cîmp Vasile Tatarciuc, Tudor Galan şi Octavian Poenaru.
# De partea cealaltă, la Mioveni, au făcut degeaba deplasarea la Tărlungeni portarul Flavius Croitoru şi jucătorii de cîmp Bogdan Stancu, Ciprian Negoiţă şi Lucian Todea.