Curierul Zilei - Liga I

*** Apă cu bacterii în trei comune!     *** Sîntem campioni la mame sub 15 ani!     *** PASTILA de UMOR      *** Cursurile pietei valutare     *** Ursul a mîncat oaia omului     *** Turist de 22 de ani, mort de frig     *** A căzut în cap, pe casa scării      *** A nins pe Transfăgărăşan      *** Imnul Centenarului pe acorduri de pian!     *** Concert de pian pentru 4 mîini     *** Pasionalul tango, la Davila     *** 6 medalii la Campionatul Naţional     *** „Putem obţine o medalie în acest sezon“     *** Începe Memorialul Ziguli     *** Bogdan Cuzma a cîştigat Trofeul Câmpulung Muscel 2018     *** Cupa Romaniei Faza pe judeţ      *** Învinşi în deplasarea de la Horezu     *** Vor calificare în optimi!     *** Fost antrenor al Mioveniului, la Dinamo

Liga I Imprimare E-mail
miercuri, 11 martie 2015

Liga I

Etapa 20 cronică
Rapidul - total schimbat

Curierul zilei continuă să vă prezinte cronica etapei din Liga I, chiar dacă meciurile pot fi urmărite acum pe mai multe progra­me de sport, Dolce, Digi şi Look. Cu si­gu­ranţă, nu toţi dintre cititorii noştri au timpul necesar să ur­mărească toate meciurile jucate în campionatul intern şi tocmai de aceea venim în ajutorul dvs., prezentîndu-vă ce s-a întîmplat în fiecare meci. Astăzi, avem etapa a 20-a, a treia a returului, una în care au avut loc cîteva rezultate surpriză, una dintre ele fiind victoria Iaşului de la Ploieşti.

Moldovenii, fără victorie

Ceahlăul Piatra Neamţ - Pandurii Tg. Jiu 1-1

# Ceahlăul Piatra Neamţ: Calancea - Markovici, Gorea, Ichim, Slavickas - Nagy (Ştefănescu ‘46), Aldea, Wellyson (Tăbăcariu ‘23), Margină - Sialmas (Popadiuc ‘68) - Cîrjan. Antrenor: Ze Maria.
# Pandurii Tîrgu Jiu: Gliwa - Pleaşcă, Cordoş, Vasiljevici, Momcilovici - Anton (M. Ro­man ‘57), Pintilii, Nistor - Răduţ (Unguruşan’85), Ma­tulevicius (Eric ‘73), Nicoară. Antrenor: Edward Iordănescu. Cartonaşe galbene: Pleaşcă ‘38, Matulevicius ‘40, Nicoară ‘45+2, Nistor ‘60, Pintilii ‘61, Unguruşan ‘90+2 Arbitri: Iulian Dima (central) - Iulian Radu, Vlad Bârleanu (asistenţi) - Ionuţ Coza (rezervă) Observatori: Nicolae Marodin, Mihai Stancu
Ceahlăul - Pandurii a fost la un pas să nu se joace. O pană de curent a băgat stadionul în beznă chiar înainte de start. Împotriva gorjenilor, nemţenii au rămas fără victorie cu Ze Maria pe bancă. Cea mai mare ocazie a primei reprize a apărut în minutul 40, cînd Sialmas a şutat în bară. Grecul de la Ceahlăul şi-a luat revanşa în repriza a doua şi a deschis scorul în minutul 54. A fost primul gol pentru el în Liga I. Bucuria gazdelor a durat doar cinci minute. Pandurii a egalat prin Matulevicius, care a ajuns la a cincea reuşită din acest sezon. Meciul s-a încheiat 1-1, iar Ceahlăul a rămas fără victorie din septembrie anul trecut.

Dorinel, debut cu dreptul

Astra Giurgiu -  FC Botoşani 2-0

# Astra Giurgiu: Gavrilaş - Gorupec, Găman, Ben Youssef, J. Morais - Yahaya, Seto - E­na­che (Chiţu ‘68), Budescu, De Amorim (Tembo ‘56) - Fatai (Florescu ‘82). Antrenor: Dorinel Mun­teanu
# FC Botoşani: Lazăr - Patache, Ngadeu, Oltean, Acsinte - Danci, Fulop (Homei ‘65), N. Roşu (Bordeianu ‘85) - Martinus (Ivanovici ‘62), Hadnagy, Batin. Antrenor: Leo Grozavu Cartonaşe galbene: De Amorim ‘20, Fatai ‘49, Enache ‘57, Yahaya ‘59 / Batin ‘58. Cartonaş roşu: Acsinte ‘24. Arbitri: Horaţiu Feşnic (central) - Miclos Istvan Nagy, Andrei Constantinescu (asistenţi) - Dragoş Istrate, Dan Florin Dreve (adiţionali) - Octavian Şovre (rezervă). Observatori: Augustus Constantin, Paul Mincu.
Duel pentru Europa între două echipe fără probleme cu insolvenţa, Astra şi Botoşani - gazdele au fost mai periculoasă din start, cînd Budescu a fost cît pe ce să înscrie direct din corner. Tot o lovitură de colţ executată de acelaşi Budescu a adus pînă la urmă golul - revenit după accidentare, Găman a marcat la primul meci din noiembrie. Portarul Lazar i-a făcut apoi cadou Astrei a doua reuşită - a scăpat mingea în faţă şi Fatai a făcut 2-0. Misiunea gazdelor a devenit şi mai uşoară după ce Acsinte a văzut direct roşu pentru un cot în figură la Enache. De Amorim putea face 3-0 din poziţie ideală, dar a trimis în afara stadionului. Botoşaniul a încercat să revină în debutul părţii secunde - Ngadeu l-a testat pe înlocuitorul lui Lung Junior, Gavrilaş, iar Batin n-a prins poarta. Bara lui Fatai a fost ultima ocazie mare a primei victorii pentru Dorinel Munteanu la Astra, 2-0 cu Botoşani.

Joc slab, cu victorie

Steaua - CFR Cluj 1-0

# Steaua Bucureşti: Arlauskis - Papp, Tamaş, Varela, Guilherme - Bourceanu, Neagu (Breeveld ‘46) - Stan­ciu (Iancu ‘46), Chipciu, Tănase - Rusescu (Ţucudean ‘60). Antrenor: Constantin Gîlcă.
# CFR Cluj: Mincă - Jakolis, Larie, Carp, Camora - Muniru, Deac - Păun, Chanturia (Tiago Lopes ‘78), Jazvici (Negruţ ‘83) - Ta­de. Antrenor: Eugen Trică. Cartonaşe galbene: Bo­urceanu ‘18, Neagu ‘37, Chipciu ‘46, Breeveld ‘64, Papp ‘66 / Deac ‘22, Carp ‘68, Păun ‘82. Arbitri: Andrei Chivulete (central) - Mircea Orbuleţ, Sebastian Stoianov (asistenţi) - Adrian Cojocaru, Florin Miron (asistenţi suplimentari) - Vladimir Urzică (rezervă). Observatori: Eduard Dumitrescu, Mircea Călin.
Steaua a obţinut cu greu prima victorie în campionat în 2015. Campioana a cîştigat duminică la limită, scor 1-0, în faţa lui CFR Cluj, la capătul unui joc care a pus faţă în faţă echipele aflate la polii clasamentului: gruparea militară e lider, în timp ce ardelenii ocupă ultimul loc. George Ţucudean a marcat singurul gol al partidei disputate în Ghencea, în faţa a circa 1.800 de spectatori. A fost primul său gol în Liga 1 în tricoul Stelei. A mai punctat o dată pentru noua sa echipă, însă în turul semifinalelor Cupei Ligii, în victoria cu 3-0 contra Astrei. Steaua a început tare meciul cu CFR şi putea deschide scorul în secunda 10, prin Tănase, dar s-a stins rapid şi ocaziile au fost de partea clujenilor. Oaspeţii au ameninţat serios încă din minutul 5, dar Tade a fost blocat de Guilherme cu un tackling impecabil, apoi Carp a fost deposedat de Papp, la o fază în care ardelenii au cerut şi lovitură de la 11 metri. Jazvic a ratat cea mai mare şansă de gol a CFR-ului, şutînd pe lîngă poartă după ce a pătruns în careu, cu Tamaş pe urme (7). Sulley Muniru putea deschide şi el scorul, dar nu a putut trimite în poartă de pe linia porţii, după o centrare din corner (29). Pe final de repriză, Varela a fost la un pas de autogol (42), iar la faza imediat următoare Arlauskis a trecut pe lîngă minge, însă Carp i-a iertat pe stelişti, trimiţînd alături (43). Campioana a bifat a 5-a repriză consecutivă fără gol marcat în campionat. A mai avut cîte două cu Rapid (înfrîngere, 0-1) şi cu CS Universitatea Craiova (0-0). Gîlcă a făcut două schimbări la pauză şi i-a trimis pe teren pe Breeveld şi Gabi Iancu. Fără vreun corner în primele 45 de minute, campioana a început să pună presiune, iar lovitura de cap a lui Tănase, după o lovitură de colţ, a fost scoasă de Mincă (57). CFR a căutat şi ea golul prin Păun, dar şutul său superb a fost scos de sub bară de Arlauskis (62). Gîlcă l-a schimbat inspirat pe Rusescu şi l-a introdus pe Ţucudean (60). Steaua a forţat, iar fostul dinamovist a reuşit primul său gol în campionat pentru Steaua, în minutul 77, în urma unei faze fixe. Oaspeţii puteau egala în Ghencea prin şutul periculos al lui Tiago Lopes (85). Pe final, Mincă a scos şutul lui Iancu din apropiere (86), iar la poarta cealaltă, în prelungiri, Arlauskis s-a aflat pe direcţia şutului lui Negruţ (93).

2 pauză, 1 final

ASA Tg. Mureş - Dinamo 2-1

# ASA Tîrgu Mureş: Stăncioiu - Feussi (Axente ‘65), Bejan, M. Con­stantin, Sepsi - G. Mureşan, N’Doye - Hora (Zicu ‘55), Cl. Voiculeţ (Go­robsov ‘77), Bumba - Manolov. Antrenor: Liviu Ciobotariu.
# Dinamo: Naumovski - Bărboianu, R. Machado, Bunoza, S. Filip - N. Grigore, El­hamed - C. Matei (Durimel ‘61), M. Cristescu (Boubacar ‘67), Alexe (Rotariu ‘78) - Bilinski. Antrenor: Mihai Teja. Cartonaşe galbene: Feussi ‘13, M. Constantin ‘81 / Filip ‘22, Bărboianu ‘27, Durimel ‘84, Boubacar ‘89, Elhamed ‘90+2 Cartonaş roşu: Machado ‘58 Arbitri: Ovidiu Haţegan - Aurel Oniţă, Mircea Grigoriu - Cătălin Popa, Adrian Illyeş - Mihai Marica Observatori: Aron Huzu, Ion Craiu.
ASA Tîrgu Mureş i-a provocat primul eşec din retur lui Dinamo. Marian Cristescu a avut prima ocazie, în minutul 10, dar Stăncioiu s-a opus foarte frumos, printr-o intervenţie cu piciorul. Ambele echipe puteau înscrie în minutul 28. Manolov a şutat, dar Filip a respins norocos în transversală. Peste cîteva zeci de secunde, fundaşul stînga a şutat puternic din afara careului, Stăncioiu a respins, însă Cristescu a reluat greşit din faţa porţii. Dinamo a deschis scorul cu două minute înaintea pauzei. Bilinski a apărut excelent la centrarea lui Elhamed şi a reuşit al 11-lea gol din acest sezon. Alb-roşiii au rămas în 10 în minutul 58, după eliminarea lui Machado. Gazdele au întors scorul după pauză. Gabi Mureşan a marcat mai întîi cu un şut extrem de puternic, de la aproape 30 de minute, la care Naumovski nu a avut replică (66). Căpitanul ardelenilor a reuşit „dubla“ cu o execuţie la vinclu, din poziţie lateral dreapta, care l-a păcălit pe portarul dinamovist (72). N’Doye şi Bumba au ratat golul trei pentru ASA, care s-a impus cu 2-1 şi rămîne neînvinsă pe propriul teren în acest sezon. După acest succes, trupa lui Ciobotariu a egalat Petrolul în clasament, şi este la 5 puncte de liderul Steaua.

Meci spectaculos, dar fără goluri

U Cluj - Concordia Chiajna 0-0

# Universitatea Cluj: Veselovsky - Ciupe, Neag, Skvorc, Bambara - R. Costin (Calcan ‘85), Kovacs (Gravenberch ‘46) - Nuno Viveiros (Lungu ‘67), Ceppelini, Mengolo - Lemnaru. Antrenor: Adrian Falub.
# Concordia Chiajna: Matache - Vagner (Diulgerov ‘84), Lovin, D. Lung, Martins, Bucurică - Boldrin, Purece (Grigorie ‘76), Bruno Madeira - Florea (Serediuc ‘68), Dina. Antrenor: Marius Şumudică. Cartonaşe galbene: Neag ‘51, Skvorc ‘54 / Martins ‘37, Vagner ‘77, Lovin ‘85. Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Ciprian Danşa, Iulius-Radu Timar (asistenţi) - Florin Ovidiu Mazilu (rezervă). Observatori: Iosif Olah, Dan Potocianu
Universitatea Cluj şi Concordia Chiajna au remizat, duminică, în etapa a 20-a din Liga 1, scor 0-0 la capătul unui meci spectaculos. Ardelenii au presat încă de la început şi l-au pus la încercare pe portarul Matache din primele minute. A prins un prim şut al lui Viveiros (3), apoi Mengolo a şutat peste poartă dintr-o situaţie clară (5). Peste alte două minute, tot el a trimis alături la o fază în care putea obţine un penalty, după o intrare în urma căreia Matache putea fi şi eliminat. Lemnaru a încercat o finalizare de excepţie, dar lobul său din minutul 29 nu a prins spaţiul porţii. Fără ocazii în prima parte, Concordia Chiajna a ieşit mai montată de la cabine. Veselovsky a prins în doi timpi şutul lui Florea (48), iar peste un minut Dina a trimis pe lîngă poartă după o preluare excelentă la 16 metri. Clujenii au revenit în atac, iar Raul Costin a şutat pe lîngă, apoi Matache a prins o minge care i-a aparţinut lui Gravenberch - intrat la pauză. Cu 5 minute înainte de final, Cepellini, din lovitură liberă, a irosit ultima şansă şi U Cluj - Chiajna s-a terminat 0-0. Şepcile Roşii au ratat şansa de a ieşi din zona retrogradării în faţa unei contracandidate. Adrian Falub nu a cîştigat încă vreun meci de la instalarea pe banca gazdelor, în timp ce Şumudică e neînvins în retur.

Surpriză la Ploieşti

Petrolul -  SCMS Poli Iaşi 0-2

# Petrolul: Pecanha - Alcenat, Geraldo, Ipsa, Satli - Marinescu - Astafei (Filip 46), Vasilache (Nepomuceno 65), Pastorini, Teixeira - Mares (Tchite 58). Antrneor Mircea rednic
# CSMS Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Plamada, Badic - Mitic (F. Braga 69), Enescu - Bosoi (Markovic 90+2), Onduku (V. Cosereanu 80), Ciucur - Golubovic. Antrenor Nicolo Napoli Arbitru: Robert Dumitru (Sfantu Gheorghe) Cartonaşe galbene: Grahovac 81
Coşmar pentru ploieşteni pe „Ilie Oană“. Petrolul a pierdut în faţa celor de la CSMS Iaşi şi a căzut din nou la opt puncte de liderul Steaua. Ameninţaţi de retrogradare, moldovenii au început excelent partida de la Ploieşti şi au deschis rapid scorul prin Ciucur. „Lupii galbeni“ au replicat doar prin Teixeira, dar nici acesta n-a făcut diferenţa. Veteranul Petroului şi-a încercat şansa din toate poziţiile, însă, cînd nu s-a opus bara, cum a fost la faza din minutul 31, atunci s-a opus Grahovac, goalkeeperul moldovenilor. Ocaziile s-au răzbunat cu un sfert de oră înainte de final, dar şi graţie inspiraţiei lui Nicolo Napoli. Intrat de cinci minute pe teren, rezerva Braga a marcat spectaculos şi Iaşiul s-a impus cu 2-0 pe „Ilie Oană“. Moldovenii au obţinut astfel a treia victorie la rînd din retur, la fel ca şi ASA Tîrgu Mureş, dar au şi provocat prima înfrîngere pentru Mircea Rednic de la revenirea la Petrolul.

Oţelul, cu paşi repezi spre Liga a II-a

Oţelul - FC Braşov 1-1

# Oţelul Galaţi: Hotoboc - Solomou, Miron, Cucu, Popescu - Altama, Ta­vares - Iorga (Tătar ‘89), Cernat, Ham­roun (Brigido ‘76) - Tudorie (Yulu-Matondo ‘69). Antrenor: Florin Marin
# FC Braşov: Iacob - Matei, No­vakovici, Artjunin (Moraru ‘52), Novak - Leko, Zlomislici (Goian ‘85) - Cr. Ganea, Aganovici, Constantinescu - L. Ganea (Ţîră ‘52). Antrenor: Vjekoslav Lokica. Cartonaşe galbene: Tudorie ‘42, Solomou ‘50, Iorga ‘60, Brigido ‘86 / Artjunin ‘38, Moraru ‘54, Novak ‘76 Cartonaş roşu: Altama ‘83 Arbitri: Sebastian Colţescu (central) - Bogdan Gheorghe, Bogdan Velicu (asistenţi) - Viorel Ni­cuşor Flueran (rezervă). Observatori: Stan Prodan, Romulus Chihaia. La meci au asistat aproximativ 2.500 de spectatori.
Debutul lui Florin Marin pe banca Oţelului nu a adus şi cele trei puncte pentru gălăţeni, pe teren propriu, în faţa Braşovului. Atacul moldovenilor, cel mai slab din Liga 1, a oferit totuşi primul gol al partidei, prin Iorga, din pasa ideală a lui Tudorie. Oaspeţii au replicat prin Matei, care a desfăcut apărarea Oţelului. În repriza a doua, Iorga a centrat ideal în faţa porţii, dar Cernat nu a putut înscrie din poziţie excelentă. S-a marcat însă la poarta opusă. Şutul de la distanţă al lui Aganovic a fost respins pînă la Constantinescu, iar mijlocaşul Braşovului a marcat din nou în poarta gălăţenilor, la fel ca în partida-tur. Oaspeţii puteau pleca cu toate punctele dacă Hotoboc nu avea un reflex excelent la şutul lui Ganea. Pînă la final, Altama de la gazde a fost eliminat iar Oţelul - Braşov s-a terminat 1-1.

Cel mai rapid gol al campionatului

Viitorul - CS U Craiova 1-1

# FC Viitorul: Albuţ - Manea, Ţîru, Mamele, Mitrea - Daminuţă (Benzar ‘55), Nedelcu - Nicoliţă, Fl. Tănase (I. Hagi ‘84), Mitriţă (S. Pană ‘55) - Bonilla. Antrenor: Gheorghe Hagi.
# CS U­niversitatea Craiova: Bălgrădean - Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu - Mateiu, Madson - Băluţă (Briceag ‘73), Tîrnăcop, Nuno Rocha (Herghelegiu ‘78) - Bawab (Ivan ‘84). Antrenor: Sorin Cîrţu. Cartonaşe galbene: Madson ‘36, Băluţă ‘45, Vătăjelu ‘63, Briceag ‘78. Arbitri: George Rădulescu (central) - Radu Ghinguleac, George Neacşu (asistenţi) - Adrian Comănescu, Marian Balaci (asistenţi suplimentari) - Vasile Marinescu (rezervă). Observatori: Cristian Nica, Cătălin Popa.
CSU Craiova a ajuns la 14 meciuri consecutive fără eşec în Liga 1 - a trecut cu bine şi de meciul de la Chiajna, cu Viitorul. Începutul a fost de coşmar pentru olteni - au încasat cel mai rapid gol al campionatului - Mitriţă a marcat în secunda 35! Egalarea a venit în minutul 24. Bawab putea scoate penalti după intrarea lui Albuţ, însă centralul George Rădulescu a lăsat avantaj şi Nuno Rocha a făcut
1-1, printr-un şut ce a atins şi transversala înainte să intre în plasă. Pînă la pauză, Bălgrădean a fost salvat de transversală la lovitura de cap a lui Nedelcu. După reluare, s-a restabilit egalitatea şi la loviturile în bară - Bawab a nimerit şi el stîlpul porţii adverse. Pe final, Hagi l-a trimis în teren şi pe juniorul Ianis, în minutul 83, însă victoria n-a venit şi Viitorul - CSU Craiova s-a terminat 1-1.

Rapidul, în revenire

Gaz Metan - Rapid 0-1

# Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Zaharia, Muth, Velazquez, Szilagyi - Tahar, Cristea - C.Petre (Vitinho ‘57), Figliomeni (Munteanu ‘73), Llullaku (Curtean ‘57) - Roman. Antrenor: Dan Matei
# Rapid Bucureşti: Buchta - Săpunaru, Borda, Cmovs, J.Oriol - Garai, Gecov - Meulens (E. Oriol ‘46), Pancu (Cerlincă ‘71), Coimbra (Al. Dan ‘84)- Benson. Antrenor: Cristian Pustai Cartonaşe galbene: Muth ‘61, Tahar ‘76, Roman ‘89 / Coimbra ‘48, Benson ‘90, Al, Dan ‘90+3 Arbitri: Radu Petrescu - Dragoş Iliescu, Adrian Mărginean - Denis Haidiner, Paul Unimătan - Alexandru Vodă Observator: Viorel Ilinca, Florin Hîncu.
Rapid continuă seria excelentă de rezultate din 2015. Giuleştenii au cîştigat cu 1-0 la Mediaş, cu Gaz Metan, iar Gecov a fost din nou decisiv pentru giuleş­teni. Cu Pancu şi Săpunaru reveniţi printre titulari, Rapid a mai trecut un examen dificil - a cîştigat la Mediaş, acolo un­de Gazul nu mai pierduse decît o dată în ultimele şapte meciuri. Giu­leştenii au deschis scorul în minutul 19, prin eroul din Ghencea, Gecov. Ce­hul a profitat de respingerea lui Pleşca, după şutul lui Coimbra. Oaspeţii îşi puteau dubla avantajul, dar Meulens nu a reuşit să profite de o eroare mare în apărarea ardelenilor. Medieşenii au fost periculoşi pe finalul primei reprize, prin două lovituri de cap semnate de Dan Roman, în decurs de numai trei minute. Gazdele au forţat egalarea încă din startul reprizei secunde, iar în minutul 50, fostul portar al Mediaşului, Buchta, a scos şutul lui Figliomeni. În minutul 83, Zaharia a centrat ideal pentru Tahar, care a reluat puţin peste poartă, iar algerianul a fost blocat şi la ultima fază de acelaşi Buchta, care a salvat rezultatul pentru echipa lui Cristi Pustai. Cu 7 puncte din trei meciuri şi fără gol primit în retur, Rapid urcă pe locul 15 în Liga I, cu 18 puncte, unul mai puţin decît Gaz Metan, ocupanta poziţiei a 14-a.