Curierul Zilei - „Există un blocaj!“

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

„Există un blocaj!“ Imprimare E-mail
miercuri, 18 martie 2015

Claudiu Niculescu explică de ce Mioveniul nu a cîştigat pînă acum:

„Există un blocaj!“

Antrenorul principal al Mioveniului, Claudiu Niculescu, crede că echi­pa poate ieşi din pasa proastă prin care trece şi să începe să mar­cheze. Tehnicianul recunoaşte că echipei i-au lipsit cîţiva jucători de bază, însă, totodată, şi cei care au intrat pe teren au jucat bine.

„A fost un meci de luptă echilibrat. Am întîlnit o echipă foarte bine aşezată în teren, care a muncit pentru acest punct. Am dominat partida de la începutul şi pînă la sfîrşitul jocului, dar steril, fără ocazii foarte mul­te. Adversarii s-au apărat cu întreaga echipă în propria jumătate şi a fost greu să-i desfacem. La momentul acesta, există un blocaj... Nu se aştepta nimeni la acest început, care este însă identic cu cel de la începutul campionatului, cînd am venit şi atunci după pauza competiţională, o înfrîngere şi două egaluri. Principala cauză cred că este acest blocaj, băieţilor le lipseşte puţin încrederea, pentru că nu au reuşit să marcheze, dar nu disperăm, fiindcă în play-off sîntem calificaţi matematic şi avem şi aceste două săptămîni de pauză. În play-off vom vedea cu adevărat unde sîntem, deoarece vom juca cu cele mai bune 5 echipe din serie. Avem speranţe şi lucrurile vor reveni la normal. Trebuie să luăm în calcul şi acest lucru, şi anume că ne-au lipsit anumiţi jucători din tur, Rada, Ayza, Năstăsie, plus accidentaţii cu o zi înainte de meci, Bogdan Stoica şi Cucui, care şi-au dat piciorul peste cap. Dar şi cei care au intrat în meci, Stancu, Negoiţă şi Edi Stoica, şi-au făcut treaba. Au lipsit jucătorii cu care eraţi obişnuiţi şi dumneavoastră în tur. Dacă ar fi fost pe teren, probabil am fi reuşit să cîştigăm. Dar, repet, şi cei care au intrat pete­ren au făcut tot ce a depins de ei. Din păcate, ne lipseşte luciditatea în treimea ad­versă, cînd alegem uneori cele mai proas­te soluţii. Sînt convins că vom ieşi din această pasă“, a comentat meciul cu Caransebeş antrenorul argeşenilor.
Tehnicianului îi pare rău că publicul a plecat dezamăgit, dar crede că pe viitor jucătorii săi îşi vor lua revanşa. „Publicul a fost nemulţumit, e normal, ar fi vrut să vadă goluri şi echipa cîştigînd, dar şi jucătorii au simţit această presiune, revenirea acasă, sînt tineri... Ne-am dorit cu toţii o victorie. Spectatorii au venit în număr mare, le mulţumim, îi aşteptăm în continuare, ne vom lua revanşa faţă de ei... Am promite, dar în fotbal nu poţi să promiţi...“, spunea Niculescu.
Antrenorul galben-verzilor a vorbit şi de­spre arbitraj, în timpul partidei, ambele echipe solicitînd cel puţin cîte o lovitură de pedeapsă. „Referitor la arbitraj, au fost u­nele dcizii care ne-au dezavantajat şi pe noi, şi pe oaspeţi. Au fost trei lovituri de la 11 m clare, noi am avut un henţ clar în primele minute, apoi în repriza a doua la Stan­cu. Dar nu pot să declar nimic despre ar­­bitraj. Cert este că se fac greşeli mari. Nu le dau eu calificative arbitrilor, asta fac observatorii, comisiile...“
Claudiu Niculescu crede că Mioveniul îşi va reveni şi că, odată cu golurile, lucrurile se vor schimba: „Echipa nu marchează. La Tărlungeni am avut două ocazii foarte mari, şi azi am avut o ocazie mare în prima repriză. Dar se vor descătuşa cînd vor marca. Aceiaşi jucători au făcut lucruri frumoase în turul campionatului. Poate că vine bine pauza asta, deşi intrasem şi noi în ritmul jocului“.