Curierul Zilei - Liga 1­

*** Vor bani să îşi crească copiii      *** Proiect de cercetare nucleară la ICN      *** 800 de locuri de muncă în Spania      *** PASTILA de UMOR      *** Pregătiri pentru Festivalul Zavaidoc     *** „Moromeţii 2”, la Cinema „Bucureşti”     *** Filmele săptămînii 16-22 noiembrie     *** Braconierii au lăsat maşina şi-au fugit     *** Beat turtă, a căzut în canal      *** S-a oprit cu maşina într-un pod     *** Scandalagiii din Valea Măcelarului, condamnaţi     *** Înlocuiţi carnea cu fasole      *** Copiii cu păduchi la Grădiniţa „Sfînta Maria”     *** Amenzi drastice pentru şoferi      *** 30 lei biletul la meciul cu americanii     *** Liga Naţiunilor     *** După puncte la Timişoara!     *** Naţionala de tineret a SUA vine la Piteşti!     *** Voleibalistele junioare joacă la Braşov      *** Argint pentru Alexandra Olteanu la Braşov     *** Karatiştii din Mioveni, în concurs la Buzău     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul şalăului cu peştişori vii

Liga 1­ Imprimare E-mail
sâmbătă, 21 martie 2015

Liga 1­

După o pauză de mai bine de două luni, meciurile din Liga I revin în prim plan. Însă, în a­ceastă pauză competiţională, au avut loc foar­te multe schim­bări şi este ca şi cum ar începe un campionat nou. Foarte proba­bil, multe echipe vor juca diferit faţă de ce au arătat în tur, astfel încît putem avea parte de multe surprize. Spre deo­se­bire de turul cam­piona­tului, returul poate fi urmărit şi pe Digi Sport, cel mai mare ope­rator de cablu din România, astfel că toţi românii au acces la meciurile din Liga I.

v v Etapa 23 avancronică v v

Aproape de Steaua

FC Botoşani  - ASA Tg. Mureş (s-a jucat aseară)

Deşi părea aproape imposibil de crezut la începutul campionatului, ASA Tîrgu Mureş este în acest moment singura echipă din România care ar putea să pună probleme Stelei în lupta pentru titlu, în condiţiile în care Petrolul şi Astra sînt inconstante în rezultate şi se află la o distanţă considerabilă de formaţia campioană. Aflată pe locul doi în clasament, echipa ardeleană era la şapte puncte distanţă de formaţia din Ghencea şi avea cu trei peste Petrolul, ocupanta ultimei trepte a podiumului. În tur, ardelenii s-au impus cu 2-1 datorită unei duble reuşite de N’Doye (min 36’ şi 85’). Golul lui Hadnagy din minutul 78 a fost unul din cele două încasate de formaţia din Tîrgu Mureş în 11 meciuri jucate acasă, în această ediţie de campionat. Înainte meciului de aseară, gazdele nu cîştigaseră niciunul din ultimele 5 partide disuptate, în timp ce oaspeţii nu pieduseră nici un meci din ultime cinci înregistrînd doar un egal şi restul victorii.

Îşi revine Dinamo?

FC Braşov - Dinamo (astăzi, ora 20.30 - Look Tv, Digi Sport 1)

La Braşov, domneşte în continuare o stare de incertitudine la nivelul conducerii clubului, care a dat afară 6 - 7 jucători de curînd. De asemenea, se vorbetşe tot mai des de intrare în insolvenţă a clubului, astfel că nu se ştie ce obiective mai au braşovenii în acest campionat. La fel şi la Dinamo, haosul este la el acasă, cu antrenori schimbaţi după numai 3 - 4 etape şi cu contre între conducere, banca tehnică şi jucători. Meciul nu are o favorită certă, judecînd şi după ultimele rezultate, însă oaspeţii speră să se reabliteze în faţa propriilor suporteri şi să arate că eşecul clar cu Chiajna a fost doar un accident nefericit.

Vor să rămînă neînvinşi

CS U Craiova - Astra Giurgiu (astăzi, ora 15.30 - Look Tv , Digi Sport 1)

Meciul din Bănie opune două colege de clasament, care au avut parcursuri diferite în ultimele etape. Astfel, Astra a alternat rezultate bune cu cele slabe, iar după ce acum două etape a pierdut la Iaşi, zilele trecute a învins Rapidul. În plus, giurgiuvenii vin cu un antrenor nou în acest debut de retur, Protasov fiind schimbat cu Dorinel Munteanu. De partea cealaltă, Craiova vrea să continue seria invincibilităţii cu Cîrţu şi Săndoi pe bancă, iar astăzi are prima şansă în faţa Astrei. Cîne cîştigă ajunge sigur pe 3, dacă Petroul pierde la Cluj.

Gorjenii, una caldă, alta rece...

Pandurii - Gaz Metan Mediaş (mîine, ora 15.30 - Look Tv, Digi sport 1)

Gorjenii fac un meci bun, apoi altul prost. După ce au bătut Steaua, au pierdut la Viitorul, deşi mulţi spun că nu ar fi decît o schemă pentru ca Steaua să cîştige cu Viitorul. Altfel, Pandurii joacă bine pe propriul teren sau atunci cînd vor şi pot scoate rezultate foarte bune. De partea cealaltă, Gaz Metan merge drept în jos, intrînd serios în lupta pentru evitarea retrogradării, şi după ce etapa trecută nu au putut cîştiga cu CFR, ratînd şi un penalti, au moralul la pămînt. Medieşenii nu au nici o victorie în ultimele 5 meciuri, în timp ce gazdele de azi au cîştigat în acelaşi timp de două ori.

CFR vrea victorie

CFR Cluj - Petrolul (mîine, ora 18.00 - Look Tv, Digi Sport 1)

CFR este în căutarea primei victorii din retur, însă este greu de crezut că o va obţine tocmai mîine cu Petrolul. Clujenii sînt în degringoladă totală, cu punctele luate şi aruncaţi pe ultimul loc al clasamentului, fiind cu prima şansă la retrogradare. Şi, după ce şi finanţatorul şi-a anunţat retragerea susţinerii, cu greu se mai poate gestiona situaţia. Găzarii sînt în căutarea punctelor peirdute aiurea în ultimele trei etape, puncte cu care erau în ceafa Stelei acum. Două înfrîngeri acasă, cu Iaşi şi Craiova şi un egal în Giuleşti, au scos echipa prahoveană din lupta pentru titlu.

Concordia, favorită

Concordia Chiajna - Ceahlăul (luni, ora 18.00, Look Plus, Dolce Sport 1, Digi Sport 1)

Concordia este fără doar şi poate performera etapei trecute cu victoria categorică cu Dinamo, 3-0. Dacă mai punem că sînt neînvinşi din noiembrie anul trecut în meciurile oficiale, ilfovenii au prima şansă îna cest meci. În plus, în ultimele patru meciuri de campionat, echipa lui Şumudică nu a primit gol. Ceahlăul pare în schimb să nu mai scape de retrogradare, neavînd nici o victorie în ultimele 5 etape. Mai mult, echipa, cu Ze Maria pe bancă, nu prea joacă nimic, aşa că soarta ei pare pecetluită în acest an.

Giuleştiul fierbe

Rapid - Oţelul (astăzi, ora 18.00 - Look Tv, Digi Sport 1)

Şansă bună pentru Rapid de a obţine prima victorie în Giuleşti, de la relaurea campionatului. După ce pînă etapa trecută erau neînvinşi în retur, bucureştenii au fost readuşi cu picioarele pe pămînt de Astra, iar acum trebuie să reconstruiască ceea ce au început cu Puştai pe bancă. Oţelul în schimb pare condamnată şi incapabilă să învingă pe cineva pînă la finalul campionatului. Totuşi, în ultimele trei meciuri, moldovenii au obţinut numai remize şi probabil de la aceeaşi idee pleacă şi la acest meci.

Hagi în Ghencea...

Steaua - Viitorul (mîine, ora 20.00 - Look Plus, Dolce Sport 1, Digi Sport 1)

Dacă ne gîndim la circuitul punctelor în natură, şi anume că Pandurii, prietena Stelei, au bătut Steaua şi au dat punctele Viitorului, meciul de mîine ar fi de 1 solist fără discuţii. Dar pentru că sînt totuşi 7 puncte de locul 2 din clasament, militarii ar putea fi mai miloşi cu Hagi şi să-i dea şi lui un punct, ca să stea liniştiţi pe finalul campionatului. Dacă ar fi să judecăm însă după rezultate şi după joc, Viitorul e mai în formă decît Steaua şi ar trebui să i se dea prima şansă în Ghencea. Una peste la alta, indiferent de rezultat, se va găsi cu siguranţă o explicaţie logică, din partea celor implicaţi...

Iaşiul, pe val

CSMS Iaşi - U Cluj (luni, ora 20.30 - Look Tv, Digi Sport 1)

Alături de ASA Tg. Mureş, Iaşiul este performera returului, avînd doar un egal în meciurile jucate. Şi acela a fost obţinut etapa trecută, la Galaţi, pînă atunci echipa lui Napoli avînd unele rezultate surprinzătoare. De partea cealaltă, U Cluj caută să-şi găsescă ritmul cu noul antrenor Adrian Falub, însă e greu de crezut că vor obţine o vioctorie tocmai la Iaşi o echipă, în ciuda ultimului rezultat, aflată pe val.

v v Etapa 22 avancronică v v

ASA continuă marşul

ASA Tg. Mureş - FC Braşov 1-0

Claudiu Bumba putea deschide scorul încă din minutul 10, atunci cînd Zicu l-a pus într-o situaţie foarte bună, dar mingea a trecut pe lîngă vinclu. Şase minute mai tîrziu a fost rîndul lui Gorobsov să-şi treacă o fază de gol în cont. Partida putea lua un alt aspect, dacă Novakovic nu rata din şase metri, lovitura sa de cap fiind respinsă de Stăncioiu. Cu trei minute înainte de pauză, gazdele s-au mai liniştit după ce Zicu a finalizat elegant, cu capul, centrarea de pe stânga a lui Sepsi. În partea a doua, braşovenii n-au mai putut pune sub presiune poarta lui Stăncioiu, astfel că mureşenii, chiar dacă n-au prins o zi bună, s-au îndreptat siguri spre o nouă victorie. N-a contat pentru scorul final nici măcar eliminarea lui N’Doye, care a primit un cartonaş roşu direct după un fault dur asupra lui Constantinescu.

Oltenii, invincibili

Petrolul - CS U Craiova 1-2

Oltenii s-au trezit în avantaj pe tabelă chiar din minutul 6. Nuno Rocha a marcat cu capul, din şase metri, după o lovitură liberă executată de Brandan. Pe rînd, Kronaveter (30), Astafei (35) şi Teixeira (41) au avut oportunităţi de a egala, dar niciuna dintre mingi n-a fost pe poarta lui Bălgrădean. Ploieştenii au început în forţă partea a doua şi Astafei a restabilit egalitatea în minutul 48. Entuziasmul gazdelor a fost de scurtă durată pentru că Ipsa l-a faultat chiar în careu pe Rocha şi Cristi Balaj a dictat penalty. Brandan n-a iertat şi Craiova era din nou în avantaj (51). Imediat după aceea, oltenii au avut şansa desprinderii, dar, pe rînd, Rocha (56) şi Bawab (59) au ratat din poziţii ideale. După ce Kronaveter şi-a mai exasperat o dată fanii, cu un şut milimetric pe lîngă bară, ploieştenii au avut inima cît un purice pentru că putea fi eliminat pentru al doilea galben (74). Cu două minute mai devreme, însă, gazdele au avut un penalti neacordat la faultul lui Acka asupra lui Geraldo. Patru minute mai tîrziu, Teixeira a scos un penalti (78), după ce Izvoranu a făcut henţ în careu şi tot el s-a dus să execute. A ales o variantă tehnică, dar slabă şi astfel i-a permis lui Bălgrădean să se afirme.

Pandurii, înfrîngere categorică

Viitorul Constanţa - Pandurii 4-0

Gorjenii au avut prima şansă de egalare în minutul 9, prin Nistor, însă Albuţ a respins. Henrique putea face 2-0 înaintea pauzei (min. 36), după care a venit cea mai controversată fază a partidei. În minutul 38, oaspeţii au trimis mingea în plasă prin Vasiljevic, dar reuşita a fost anulata pentru un ofsaid la Cordoş. În partea secundă, Viitorul s-a desprins decisiv. Benzar a profitat de o greşealã a lui Momcilovic şi l-a învins pe Gliwa din a doua încercare în minutul 62, iar 7 minute mai tîrziu s-a făcut 3-0. Acţiune a lui Bãnel Nicoliţã şi finalizare Ţîru. Romario Benzar a semnat cel mai frumos gol al partidei cu opt minute inaintea finalului. Fotbalistul de la Viitorul a reuşit dubla, dupa mai mult de un an şi jumătate în care nu marcase în campionat. Finalul de meci le-a aparţinut fotbalistilor lui Edi Iordanescu, însă Shalaj, Elton şi Eric nu au reuşit să înscrie golul de onoare al gorjenilor.

U nu se regăseşte

U Cluj - FC Botoşani 0-0

Pe un stadion aproape gol, „şepcile roşii“ au fost la un pas să rămînă în zece oameni din minutul 3. Mengolo l-a pus la pămînt pe Patache, iar jucătorul n-a mai putut continua partida. Olandezul a rămas nesancţionat pentru că arbitrul nu a văzut faza. La al doilea meci ca titular în 2015, Panagopoulos a apărat perfect o lovitură liberă a lui Vaşvari în minutul 14. Clujenii au primit penalti în minutul 54, însă Ceppelini nu a profitat. S-a terminat 0-0, iar Universitatea Cluj a rămas fără gol marcat în 2015 şi cu şanse destul de mari de a retrograda la finalul sezonului.

Oţelul, spre Liga a II-a

Oţelul - CSMS Iaşi 0-0

Bădic a fost cel mai aproape de gol în prima repriză (26), iar Tudorie a trimis peste poartă după o pasă ideală a lui Cernat (27). Acelaşi Cernat a executat bine o lovitură liberă, dar fostul portar al gălăţenilor, Grahovac, s-a opus (41). CSMS Iaşi a fost periculoasă şi după pauză. Bădic a şutat pe lîngă poartă, la o minge lucrată excelent de Ciucur (69). Golubovic nu l-a putut învinge pe Hotoboc şi apoi a trimis în bară la aceeaşi fază (81). Oţelul a schimbat în atac, iar Florin Marin l-a introdus pe belgianul Matondo, care a primit două pase excelente pînă la finalul meciului, dar n-a putut modifica tabela (86, 88).

Victorie pe zăpadă

Ceahlăul - Steaua 0-1

Steliştii au luat cu asalt încă din start poarta lui Calancea.  După ce Rusescu şi Tănase ar fi putut marca, dacă evitau ofsaidul, Chipciu a fost cel care a trimis balonul în plasă (7), dar reuşita a fost anulată, pe motiv de fault la portar. Nemţenii s-au trezit repede din pumni şi au atacat poarta lui Arlauskis, numai că lituanianul a demonstrat încă o dată de ce locul lui Cojocaru este pe banca de rezerve. Pînă la urmă, Steaua a deschis scorul şi golul a fost validat. Rusescu a şutat de la marginea careului de 16 metri într-o fază în care mingea a trecut printre picioarele lui Calancea. Din acel moment, Steaua a gestionat foarte bine partida şi a intrat la pauză în avantaj. Repriza a doua a fost la fel cam ca prima, singura diferenţă fiind aceea că nu s-a marcat. În afara unei oportunităţi de a egala a brazilianului Wellyson, curmată de o intervenţie la sacrificiu a lui Varela, tot bucureştenii au avut marile ocazii.

Gazul ratează 11 m

Gaz Metan Mediaş - CFR Cluj 0-0

Tahar l-a testat primul pe Mincă, în minutul 24. Vitinho i-a urmat exemplul şase minute mai t]rziu, însă fără succes. Deac a marcat în minutul 39, însă golul a fost anulat corect pentru offside. Gaz Metan a fost aproape să deschidă scorul după pauză. Mincă l-a faultat pe Dan Roman în careu, iar Tahar a irosit penalty-ul primit in minutul 59. Meciul de la Mediaş s-a încheiat 0-0, iar şansele CFR-ului de a se salva de la retrogradare scad pe zi ce trece.

Surpriză în Ştefan cel Mare

Dinamo - Concordia 0-3

Ilfovenii au deschis scorul în minutul 13. Bărboianu a greşit în faţa lui Lovin, iar fostul stelist l-a servit ideal pe portughezul Ricardo Alves, aflat la primul gol în Liga I. Matache a fost imbatabil în poarta oaspeţilor. Mai întîi, fostul portar dinamovist s-a opus la şutul lui Grozav, apoi la lovitura de cap a lui Bunoza. La primul meci ca titular la Dinamo, Andrei Marc a fost eliminat greşit, în minutul 39 după un fault asupra brazilianului Boldrin. Niculae a ratat şi el şansa egalării chiar înaintea pauzei, însă Concordia făcut 2-0 la opt minute de la reluare. Serediuc a centrat pentru Florea, dar Elhamed a respins nefericit, în propria poartă. Intrat în locul lui Niculae, Bilinski a ratat în două rînduri şansa de a-l egala pe Keşeru în clasamentul golgheterilor, cu două ratări imense, iar la poarta cealaltă, Boldrin a lovit bara din lovitură liberă. Pe final, Florea a pasat ideal pentru Dina, care a stabilit scorul final, 3-0 pentru Concordia, cel mai drastic eşec pe teren propriu pentru dinamovişti în ultimele zece luni.

Rapid, la prima înfrîngere

Astra - Rapid 2-0

Rapidiştii au început bine la Giurgiu şi au controlat jocul în primul sfert de oră. Chiar au reuşit să marcheze, dar golul lui Benson nu a fost validat, din cauza unui fault în atac comis de nouarul giuleştean. Problemele au apărut pentru Cristi Pustai în minutul 20. L-a pierdut pe căpitanul echipei, Săpunaru, accidentat. Imediat după, defensiva oaspeţilor a cedat. Cmovs a greşit, iar William De Amorim a profitat şi a deschis scorul. Budescu s-a făcut remarcat încă dinainte de pauză. Şutul său de la distanţă a fost scos cu greu de Buchta. Decarul giurgiuvenilor a executat perfect şi o lovitură liberă, dar Găman nu a prins spaţiul porţii (45). Cei doi au conlucrat şi în minutul 53, dar fundaşul nu a reuşit să puncteze nici de această dată. Budescu nu a mai centrat în minutul 60, cînd a trimis direct pe poartă dintr-o lovitură liberă din stînga, de lîngă careu, pe care tot el o obţinuse. Decarul Astrei a găsit traiectoria perfectă şi a reuşit un gol spectaculos (61). Tot din faza fixă, Budescu putea reuşi dubla, dar Buchta a respins n extremis. Mijlocaşul de 26 de ani a mai avut o şansă importantă, dar nu a mai modificat tabela şi Astra a cîştigat cu 2-0.