Curierul Zilei - Chindia a folosit un jucător nelegitimat!

*** România, codaşă la construcţii!     *** Săptămîna Europeană a Sportului, în Argeş     *** Dezinsecţie, dezinfecţie şi deratizare, la Mioveni      *** PASTILA de UMOR      *** „Argeşul, locul cel mai românesc din România“     *** Adrian Tase, la Congresul de la Sinaia!     *** La 16 ani, s-a întors de la majorat, în sicriu     *** Şoferul a făcut infarct      *** Copilul s-a spînzurat      *** Nu s-a asigurat şi a lovit trei maşini     *** Fost campion naţional la box, contrabandă cu ţigări     *** Filmaţi în timp ce furau bere dintr-un magazin     *** Raicu eliminat de la Mondiale     *** Cursuri gratuite, la Şcoala de Arbitraj a AJF Argeş     *** Un gol, din două faze de poartă     *** CS Mioveni - ASU Poli Timişoara 1-0 (1-0)     *** Au avut victoria la îndemînă     *** Memorialul Dorel Ştefănescu, la ediţia a treia     *** Învinşi de propriul portar!     *** „Rezultatul final este mincinos“     *** Popovici: „O victorie foarte importantă“     *** CSU Piteşti va juca în Divizia A!

Chindia a folosit un jucător nelegitimat! Imprimare E-mail
(2 voturi)
luni, 23 martie 2015

Scandal la Bradu:

Chindia a folosit un jucător nelegitimat!

Deşi a pierdut pe teren cu 3-1, Atletic Bradu ar putea cîştiga partida cu Chindia Tîrgovişte la ma­sa verde, dacă şi comisiile FRF vor respecta în­toc­mai regulamentele. Astfel, oaspeţii au folosit un jucător care nu avea trecut în carnetul de legi­ti­mare numele Chindiei, cu alte cuvinte, un jucător legitimat la o altă echipă.

Meciul de la Bradu, de vineri, a început mai tîrziu cu 10 minute, din cauza unor probleme ale oaspeţilor. La verificarea carnetelor îna­inte de meci, arbitrul de centru Dan Florin, din Olteniţa, a sesizat că jucătorul trecut pe foaie cu nr. 22, Ilie Adrian Mihail, nu are trecut pe carnet, la echipele legitimate, actuala sa formaţie, AFC Chindia Tîrgovişte. Astfel, jucătorul aparţinea formaţiei ACS Viitorul Axintele şi a venit să joace şi el un meci pentru Chindia. Corect, arbitrul le-a pus în vedere oaspeţilor că trebuie scos acest jucător de pe foaie, însă, cum numai la noi se întîmplă, au în­ceput parlamentările. Stai să vezi că, de fapt, e al nostru, e legitimat, dar, de fapt, nu are trecută viza pentru Chindia... etc. S-au dat telefoane, s-au trimis mailuri de la Federaţie (noroc că era semnal la Bradu şi că mergea Internetul, că altfel...), iar delegatului Chindiei i s-a transmis că poate folosi jucătorul  dacă arată cartea de identitate şi viza medicală. Cum Chindia nu a putut prezenta documentele cerute pînă la începerea jocului, arbitrul i-a obligat pe oaspeţi să-l scoată pe Ilie Adrian Mihail din primul unsprezece şi de pe foaia de joc, însă aceştia nu s-au conformat cu această ultimă cerinţă. Ba, mai mult, oaspeţii nu au adus nici la pauză cartea de identitate şi viza medicală a jucătorului în cauză, iar pe parcursul reprizei secunde l-au şi introdus pe jucător în teren. Cum era şi normal, la final, gazdele au făcut contestaţie pentru dreptul de joc al jucătorului Ilie, acesta fiind folosit de Chindia, deşi avea trecut în carnet că e legitimat la ACS Viitorul Axintele. Şi, mai departe, normal ar fi ca Atletic să cîştige la masa verde, pentru că regulamentul este clar în ce priveşte folosirea unui jucător nelegitimat la respectiva echipă.
Normal, după acest incident se mai ridică şi alte semne de întrebare. Cum de l-a lăsat arbitrul în a doua repriză să intre pe teren, deşi îl cunoştea pe jucător şi ştia cazul său? Apoi, cum de-a fost folosit acest jucător în precedentele partide de Chindia, fără ca nici un arbitru să se sesizeze, trecînd cu ve­derea  nelegitimarea acestuia? Şi de ce se mai permite această ţigăneală înainte cu cîteva minute de începerea partidelor, cu telefoane date la federaţie şi cu intimidări, dacă nu se ia de bun ce se vorbeşte la telefon cu x sau cu y de la federaţie...?