Curierul Zilei - Trei goluri, roşu, penalti şi multe greşeli de arbitraj

*** Avea dreptate şi Farfuridi     *** Elevii din alte judeţe primesc fructe, argeşenii nu!     *** A murit judecătorul Marius Dumitrescu     *** PASTILA de UMOR      *** Percheziţii la evazionişti     *** Lovit în cap de creanga unui nuc     *** Doare penale pentru lemne      *** Marcaj rutier eronat pe strada Gruiului     *** Sportivă din Cîmpulung, cu Lamborghini în flăcări     *** Raliul de la Bucureşti încheie sezonul!     *** Favorite cu bănăţencele     *** Show cu elevii de la Brătianu!     *** Luptătorul Mihai Mihuţ, bronz la Campionatul Mondial!      *** Zekovic a semnat cu CSM Oradea     *** Liga Naţiunilor     *** FCSB va juca la Piteşti!     *** Trofee pentru fetele din Mioveni     *** Liga 1, Etapa 15

Trei goluri, roşu, penalti şi multe greşeli de arbitraj Imprimare E-mail
luni, 23 martie 2015

Trei goluri, roşu, penalti şi multe greşeli de arbitraj

# Atletic Bradu - Chindia Tîrgovişte

Au marcat: Ciprian Tănasă (70 - pen.)/Vătavu (5), D. Popa (63), Cherchez (73)
Atletic: Iordan - Păun, Velianu, Şerban, Păun, A. Tănase - Jenaru, Golban, M.Tă­nase, Ruţă - Cîrstea - Tănasă. Au mai jucat: Dani Popa, Simion.
Partida dintre Atletic Bradu şi Chindia s-a terminat cu brigada de arbitri vehement contestată de echipa-gazdă. Centralul partidei a luat cîteva decizii care i-a scos din sărite pe argeşeni, aceştia terminînd meciul cu un jucător în minus şi cu antrenorul în tribună.
Evoluţia ezitantă a arbitrului Dan Florin din Olteniţa a pornit încă din primele minute ale partidei. Acesta nu a dat la primele faze ale gazdelor două cornere, unul după altul, trecînd cu vederea respingerile în afara jocului ale oaspeţilor. Apoi au venit trei mari ratări ale argeşenilor, Tănasă, de două ori, şi Golban, nereuşind să înscrie, deşi au fost doar cu portarul în faţă. Oaspeţii au deschis scorul după un corner, iar în minutul 20, Cîrstea a fost eliminat. Mai întîi, a luat un galben pentru vociferări, du­pă care, la două-trei minute, şi-a scos apărătorile de la picior, spunînd că îl strîng, şi le-a aruncat în afara terenului. Tuşierul de la tribuna I a văzut gestul, l-a chemat pe central, şi apoi, acesta i-a arătat galben fotbalistului pentru echipament incomplet şi implicit cartonaşul roşu. Puţin mai tîrziu, a fost trimis în tribună şi antrenorul Priseceanu, celălalt tuşier observînd că acesta a intrat un metru pe teren, la faza eliminării. Bradu a continuat să joace bine, chiar dacă era condusă şi se afla în inferioritate, însă nu a reuşit să marcheze. Cei care au înscris au fost, în schimb, tot oaspeţii, prin Popa, în minutul 63, după un fault în atac. Apoi, gazdele au beneficiat de un penalti, fază la care centralul l-a iertat pe jucătorul oaspeţilor, care a făcut henţ în careu, de un cartonaş galben, acesta trebuind să fie al doilea şi implicit trebuia să-l scoată şi pe cel roşu. Tănasă a transformat penaltiul, însă, peste cîteva minute, Chindia loveşte din nou şi majorează diferenţa la 3-1. Finalul de meci i-a găsit pe cei din Bradu atacînd, jucînd mai bine şi ratînd ocazii bune, însă, pînă la urmă, scorul a rămas 3-1 pentru Chindia.