Curierul Zilei - Liga I

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Liga I Imprimare E-mail
miercuri, 25 martie 2015

Liga I

Etapa 23 cronică
Iaşiul - liderul returului

Curierul zilei continuă să vă prezinte cronica etapei din Liga I, chiar dacă meciurile pot fi urmărite acum pe mai multe progra­me de sport, Dolce, Digi şi Look. Cu si­gu­ranţă, nu toţi dintre cititorii noştri au timpul necesar să ur­mărească toate meciurile jucate în campionatul intern şi tocmai de aceea venim în ajutorul dvs., prezentîndu-vă ce s-a în­tîm­plat în fiecare meci. Astăzi, avem etapa a 23-a, a şasea a returului, una în care au avut loc cîteva rezultate surpriză, unul dintre ele fiind victoria Gazului la Tîrgu Jiu.

ASA, la 4 puncte de Steaua

# FC Botoşani - ASA Tg. Mureş 1-2

Tîrgu Mureş a cîştigat în deplasare la Botoşani, scor 2-1, şi s-a apropiat din nou la 4 puncte de Steaua. ASA a bifat a opta etapă consecutivă fără înfrîngere în Liga 1, în timp ce gazdele nu au mai cîştigat de şase runde. Zicu a deschis scorul în minutul 29 şi a ajuns la al treilea gol în acest retur. Replica gazdelor nu a întîrziat. Ngadeu a încercat o reluare spectaculoasă şi tot el a mai avut o ocazie de a egala, ambele înainte de pauză. A fost însă 1-0 la pauză pentru ASA, dar gazdele au început mai bine repriza a doua. Acsinte a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Neluţ Roşu, iar jocul bun i-a răsplătit pe cei de la Botoşani. Croitoru a bătut excelent o lovitură liberă, Stăncoiu a respins greşit, iar Axinte a profitat şi a egalat din cîţiva metri. Nici cinci minute nu s-au bucurat însă gazdele, pentru că Marius Constantin a stabilit scorul fi­nal, 2-1, pentru Tîrgu Mureş, iar ASA a ajuns la a şasea victorie în ultimele opt etape.

Oltenii, 17 etape fără înfrîngere

# CS U Craiova - Astra Giurgiu 0-0

CSU Craiova a ajuns la 17 e­tape fără înfrîngere, după meciul cu Astra. Alb-albaştrii puteau des­chide scorul în minutul 11. Centrarea lui Brandan a fost însă respinsă de Takayuki, din faţa lui Bawab. Cu patru minute înaintea pauzei, Bawab a fost aproape de gol, însă Lung s-a opus. După pa­uză, Enache a trimis în poarta lui Bălgrădean, însă reuşita mijlocaşului a fost anulată pentru ofsaid. Portarul oltenilor a reţinut şi şutul lui De Amorim. Intrat după pauză, fundaşul Wolakiewicz n-a rezistat nici măcar 25 de minute pe teren. Polonezul a fost eliminat pentru cumul de galbene, la debutul în tricoul giurgiuvenilor. Bawab a cerut penalti pentru un henţ în careu al lui Yahaya, iar la faza următoare, lovitura de cap a lui Dumitraş a fost scoasă de Lung. S-a terminat 0-0, iar CSU Craiova rămîne fără victorie acasă în acest an.

Prima victorie în Giuleşti

# Rapid - Oţelul 2-0

Rapid a reuşit cu Oţelul prima victorie acasă din retur. De doar 5 minute au avut nevoie giuleştenii să înscrie în poarta lui Hotoboc - a făcut-o Meulens, din pasa lui Daniel Niculae. După jumătate de oră, oaspeţii au rămas în 10. Tudorie a fost eliminat, dupa o intervenţie dură asupra lui Buchta. Edu Oriol putea duce scorul la 2-0, dar l-a luat la ţintă pe Hotoboc. După pauză, Miron nu a profitat de ieşirea hazardată a lui Buchta. La cealaltă poartă, Daniel Niculae şi Meulens nu l-au putut învinge pe goalkeeper-ul de 36 de ani al Oţelului. Atacantul Rapidului nu a mai iertat în minutul 85, din pasa lui Pancu. A fost primul gol al lui Daniel Niculae, în retur. În doar 6 etape, giuleştenii lui Cristi Pustai şi-au dublat punctele - la finalul turului aveau 11, acum au strîns 22 şi au urcat pe locul 13. Învinsă cu 2-0, Oţelul rămîne fără victorie în 2015.

Au luat gol în superioritate numerică

# FC Braşov - Dinamo 1-0

Flavius Stoican a înregistrat a doua înfrîngere în cele trei meciuri de la revenirea pe banca lui Dinamo. „Cîinii“ au pierdut cu 1-0 la Braşov, deşi au jucat ultimul sfert de oră în superioritate numerică. La Braşov, gazdele au fost mai prezente în atac, iar Lucian Goian a ratat prima ocazie importantă a meciului. La scurt timp, Zlomisic a trimis peste poartă din centrarea lui Aganovic. În minutul 27, Aganovic, lansat excelent de Constantinescu, a ratat cea mai mare ocazie a braşovenilor, în situaţie de unu contra unu cu Naumovski. Alb-roşiii au reacţionat abia în finalul primei părţi, prin Rotariu, al cărui şut din afara careului a fost respins de Iacob. Dinamo a avut şi pri­ma ocazie importantă din partea a doua, la şutul deviat al lui Steliano Filip. A urmat un contraatac superb, în superioritate numerică, dar Alexe, aflat în poziţie ideală, a finalizat lamentabil. Braşovul a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Bencun, pentru două galbene, dar „stegarii“ au avut ultimul cuvînt. Cu două minute înainte de final, lovitura liberă a lui Cristian Ganea a păcălit întreaga apărare a oas­­­pe­ţilor, în frunte cu Naumovski, iar Braşov - Dinamo s-a terminat 1-0.

Surpriză la Tg. Jiu

# Pandurii - Gaz Metan Mediaş 0-1

Gaz Metan a reuşit surpriza la Tîrgu Jiu - a învins Pandurii şi şi-a trecut în cont prima victorie din a­cest retur. Gorjenii au cotrolat începutul meciului, fără a pune însă în pericol poarta adversă. Mihai Ro­man ar fi putut deschide scorul în minutul 22, dar mingea trimisă cu capul de atacantul Pandurilor a trecut puţin pe lîngă poartă. Acelaşi Roman a irosit o nouă şansă de gol pe finalul primei reprize, cînd a reluat slab centrarea lui Nistor. Oaspeţii, fără victorie în ultimele trei dispute cu gorjenii, au dat lovitura după pauză. Centrarea perfectă a lui Ciprian Petre a fost finalizată de Dan Roman, care a bifat al patrulea gol în acest sezon în Liga 1. Gazdele au alergat după egalare, dar nu au reuşit să pună în pericol poarta apărată de Pleşca. S-a terminat 1-0 pentru Gaz Metan, care nu mai obţinuse o victorie de la începutul lunii decem­brie. Echipa lui Edi Iordănescu a a-juns la al doilea eşec consecutiv.

Ze Marian, în sfîrşit un succes

# Concordia Chiajna - Ceahlăul 0-1

Ceahlăul a oferit surpriza şi a cîştigat pe terenul Concordiei Chiaj­na, la care Marius Şumudică a revenit pe banca tehnică. Marcator în etapa trecută, cu Dinamo, portughezul Ricardo Al-ves putea deschide scorul în mi­nutul 14, însă Calancea s-a opus. Fără victorie în Liga 1 în ultimele 16 meciuri, chiar de la jocul tur cu ilfovenii, nemţenii au marcat peste trei minute. La debutul în Liga 1, brazilianul Wagsley Rodrigues a reluat din şase metri centrarea excelentă a lui Popadiuc. Alves a avut din nou ocazia de a înscrie, însă şutul său cu pămîntul a ocolit poarta. La reluare, Lovin le-a oferit două pase ideale coechipierilor. Mai întîi Boldrin a şutat peste poar­tă, apoi Purece a nimerit pla­sa laterală. Ceahlăul a jucat în ultimele 14 minute în inferioritate, după eliminarea lui Gorea.  Marius Avram a arătat încă un cartonaş roşu pe final, din gre-şeală, lui Alves, însă şi-a corectat imediat eroarea. Jucătorii lui Ze Maria au rezistat pe final şi s-au impus cu 1-0, al patrulea suc­ces al nemţenilor în acest campionat.

Lidera returului

# CSMS Iaşi - U Cluj 2-0

Fără gol primit, moldovenii au 5 victorii şi o remiză în a doua par­e a campionatului, iar cu 16 punc­te ar fi fost pe primul loc, alături de ASA Tg. Mureş, dacă sezonul ar fi început odată cu returul. Marius Mihalache (38) şi Bojan Golubovic (56) au semnat golurile care au adus victoria ieşenilor. Gazde­le au avut emoţii în debutul jocului, cînd ardelenii au trimis de do­uă ori în bară, la aceeaşi fază, prima dată la şutul lui Nuno Viveiros, apoi la lovitura de cap a lui Lemnaru, care a urmărit traiectoria mingii ricoşate. Moldovenii au deschis scorul în minutul 38, cînd Mihalache a punctat la capătul u­nei centrări venite din lovitura liberă executată de Andrei E­nes­cu. Peste 5 minute, gazdele îşi pu­teau majora avantajul, dar Golubovic a reluat în transversală din centrarea lui Ionuţ Voicu. Atacantul bosniac a fost protagonistul reprizei secunde. Mai întîi, a luat un cartonaş galben pentru o simula­re în careul şepcilor roşii, deşi putea marca, apoi a profitat de ieşirea neinspirată a lui Panagopoulos şi a majorat avantajul ieşenilor. A fost a doua reusită în tricoul echipei lui Nicolo Napoli pentru Golubovic, care a venit în Copou în această iarnă, cu puţin timp înainte de începutul returului campionatului.

Victorie din 11 m

# CFR Cluj - Petrolul 0-1

Petrolul putea să rămînă în ze­ce, după ce Teixeira, care avea un galben, l-a faultat pe Deac. Totuşi, Radu Petrescu nu l-a sancţionat pe jucătorul ploieştenilor. Căpitanul lui CFR nu a mai putut continua din minutul 18 şi a ieşit în lacrimi de pe teren. Finalul primei reprize i-a adus pe oaspeţi în avantaj. Astafei a fost faultat de Mincă, şi Petrolul a primit penalti. Teixeira nu a mai ratat ca în etapa trecută, în meciul cu Craiova. Prahovenii au început mai bine şi repriza a doua: la capătul unui con­traatac, Filip a tras puţin pe lîngă. Gazdele au trimis mingea în plasă, dar reuşita lui Dore a fost anulată pentru ofsaid. Tade a irosit cea mai mare ocazie pentru CFR - a trimis puţin pe lîngă poar­tă din cîţiva metri. Pecanha a salvat trei puncte pentru echipa lui, cînd acelaşi Tade a fost singur cu portarul ploieştenilor. Gazdele au rămas fără victorie în retur, iar ner­vii jucătorilor au cedat pe finalul partidei.

Trei goluri după eliminare

# Steaua - Viitorul 4-1

Steaua a făcut spectacol în Ghencea, contra Viitorului. Oaspeţii au fost cei care au deschis scorul în minutul 7, după ce Răzvan Marin a profitat de greşeala lui Cristi Tănase şi a centrat ideal pentru Bonilla (7). Replica a ve­nit prin Varela (14), care a trimis pes­te poartă. Apoi, Albuţ a fost la datorie în faţa lui Chipciu (25). Roş-albaştrii au egalat în minutul 28 prin lovitura de cap a lui Cristi Tănase. În repriza a doua (50), Puţanu a fost eliminat du­pă ce l-a faultat pe Adi Popa în ca­reu, dar Albuţ a parat lovitura de pedeapsă executată de Iancu (52). A­­ce­laşi Iancu a încercat să se revanşeze, însă a tras puţin pe lîngă poartă (62). Cu zece minute înainte de final, Steaua a trecut în avantaj (79): Chipciu a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Rusescu. Peste alte două minute (81), Adi Popa a sprintat pe contraatac şi a pasat pentru Cristi Tănase, care şi-a trecut în cont dubla. A mai fost timp pentru un nou contraatac letal, finalizat elegant de Ţucudean (89), iar Steaua - Viitorul s-a terminat 4-1. Steaua obţine a cincea victorie în duelurile cu FC Viitorul, care a cîştigat o singură dată, în Ghencea.