Curierul Zilei - Victoria îi menţine pe primul loc!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Victoria îi menţine pe primul loc! Imprimare E-mail
luni, 30 martie 2015

Al 15-lea meci fără înfrîngere pentru piteşteni

Victoria îi menţine pe primul loc!

# Muscelul Cîmpulung - SCM Piteşti 2-3 (1-2)

Fotbaliştii de la SCM Piteşti continuă parcursul foarte bun din a­ceastă ediţie de campionat şi continuă cu şanse reale lupta pentru promovarea în liga se­cundă. Echipa pregătită de Adrian Dulcea a obţinut, sîmbătă, o nouă vic­to­rie, după ce a reuşit să învingă cu 3-2 în deplasare pe Muscelul Cîmpulung şi rămîne neînvinsă de 15 etape.

Derbiul orgoliilor s-a disputat pe o ploaie mocănească, ce a pus în dificultate ambele e­chi­pe pe faza de construcţie. Nervii şi încrîncena­rea din teren, coroborate cu indeciziile brigăzii de arbitri, care nu au sancţionat încă de la început in­­trările dure ale muscelenilor, şi-au pus şi ei amprenta asupra calităţii jocului. Piteşteştenii au început destul de slab partida şi au luat gol la prima fază de atac al muscelenilor. Miloşi a deschis scorul după o lovitură de cap din interiorul careului, fiind scăpat din marcaj de Dima. După primirea golului, oaspeţii au crescut presiunea asupra adversarilor, iar ocaziile de gol au început să apară. Alb-violeţii au restabilit egalitatea cu un sfert de oră înainte de final, prin Dalu, care a trimis în plasă mingea respingă de Ene. La numai un minut distanţă, piteştenii au preluat conducerea pe tabelă după un contraatac fulger. Dalu a trecut de trei aversari, a pasat în careu, iar Mihăiţă Stancu a trimis în poar­tă. După pauză, oaspeţii şi-au mărit diferenţa pe tabelă prin Nea­gu, care l-a învins pe goalkeeperul muscelenilor cu un şut din interiorul careului. Contrar cursului jocului, gazdele au redus din handicap prin Miloşi, care a fost scăpat din marcaj şi a trimis în plasă din interiorul suprafeţei de pedeapsă. Piteştenii puteau încheia definitiv conturile în primul minut de prelungire, însă Da­lu a fost deposedat în momentul şutului. Ime­diat la faza următoare, asistentul Cristian Vorovenci nu a ridicat steagul la o poziţie evidentă de ofsaid la Miloşi, însă Vlăsceanu a reuşit să respingă în corner şutul acestuia.
Au marcat: Cosmin Miloşi (min. 6, 70) / Dalu (min. 30), M. Stancu (min. 31), Al. Neagu (min. 47)
Muscelul Cîmpulung: Ene - Andrei (min. 68 Lulea), Leca, Dulgheru, Chira - Panait, Jenaru, Anghelina, Ion, Olariu (min. 62 Mihăilescu) - Miloşi. Antrenor: Alecsandru Popovici.
SCM Piteşti: Vlăsceanu - Dumitrache, Marincău, Pîslaru, Dima - Boboc, Stancu, Alexe (min. 67 Marcu), Neagu (min. 78 Naciu) - David (min. 88 Popescu), Dalu (min. 90+3 Dobra). Antrenor: Adrian Dulcea
Cartonaşe galbene: Jenaru /Vlăsceanu, Dumitrache, Dalu, Mihai Stancu
Eliminat: Jenaru (min. 90+3).
Arbitri: Laurenţiu Ionaşcu (Buzău), Silviu Andreiu (Buzău), Cristian Vorovenci (Bacău)
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti), Mihail Băcescu (Braşov)

Filmul meciului

min. 3: Dalu şutează de la marginea careului, dar Ene este la post.
min. 4: Şutul trimis de Olariu este respins în corner de un fundaş al piteştenilor.
min. 5: 1-0: Miloşi trimite cu capul în plasă în urma unui corner de pe stînga.
min.16: Dalu şutează din interiorul careului, însă Dulgheru respinge în corner.
min. 30: 1-1: Dalu deviază uşor pentru Nea­gu, acesta şutează puternic, Ene respinge în centru, iar Dalu înscrie cu un şut plasat pe centrul porţii.
min. 31: 1-2: Dalu trece de trei adversari, trimite, scoate în faţa porţii, iar Stancu înscrie.
min. 40: Dalu scapă singur spre poar­ta, însă Ene scoate miraculos în corner.
min. 47: 1-3: Neagu şutează la colţul lung pe sub portarul Ene, iar balonul intră în plasă.
min. 55: Anghelina trimite peste transversală din lovitură liberă de la 18 m.
min. 69: Mihăilescu şutează peste poartă din lovitură liberă de la 25 m.
min. 71: 2-3: Miloşi îl învinge pe Vlăsceanu cu un şut din interiorul careului, deşi era talonat de doi adversari.
min. 90+1: Dalu este deposedat de Ion în momentul şutului.
min. 90+2: Vlăsceanu are o intervenţie excepţională la şutul lui Miloşi, care scăpase singur spre poartă.