Curierul Zilei - Echilibru pînă la final, la Reşiţa!

*** 642 de locuri de muncă în Argeş     *** Investiţie importantă în amenajarea unui pîrîu     *** Tîrg de adopţii de cîini la Mioveni      *** „Jake şi femeile lui”      *** „Coşmarul Vraciului“      *** Muzică şi sport în faţa Primăriei Piteşti     *** Filmele săptămînii 21 - 27 septembrie      *** Dispărutul era spînzurat!      *** Omorît de un BMW     *** Doi şoferi răniţi grav, la Moşoaia!     *** Spărgătorii şi tăinuitorul, colegi de celulă     *** Pod reabilitat,după turnarea asfaltului!     *** Şapte oi omorîte şi şase stupi distruşi de urs     *** Ministrul Fifor, „no comment” despre tragedia de la Valea Urdii     *** Vor victoria în Moldova      *** Europa League, Etapa 1     *** Curiozităţi pescăreşti     *** Pescuitul carasului pe Dunăre     *** După puncte, la Timişoara     *** Atletic Bradu şi Unirea Bascov joacă astăzi în campionat     *** 80 de piloţi la Trofeul Câmpulung!     *** Fotbal la TV în week-end

Echilibru pînă la final, la Reşiţa! Imprimare E-mail
luni, 06 aprilie 2015

Liga a II-a, Etapa 1  - play-off: Metalul Reşiţa - CS Mioveni 0-0

Echilibru pînă la final, la Reşiţa!

Aşa cum Claudiu Niculescu prevedea, partida de la Reşiţa, dintre Metalul şi CS Mioveni, a fost una echili­brată şi pînă la urmă s-a terminat 0-0, după un meci disputat cu ocazii şi de o parte, şi de alta.

CS Mioveni a făcut un meci bun în această deplasare, nu s-a apărat şi a avut mai mult iniţiativa, însă ocaziile mari le-au ratat gazdele pe final. Practic, timp de 75 de minute, gazdele nu au intrat în careul lui Popescu, însă în ultimul sfert de oră au ratat două bune oportunităţi de a înscrie. Galben-verzii au început bine şi puteau deschide scorul încă din minutul 2, însă Negoiţă l-a găsit în ofsaid cu o pasă în faţa porţii pe Honciu. Primele 15 minute au aparţinut fără doar şi poate oaspeţilor, care au avut multe recuperări şi încercări de a scăpa pe contraatac, dar şi combinaţii şi pase bune în jumătatea adversară. Apoi gazdele au echilibrat, fără însă a se apropia de poarta lui Popescu, jocul disputîndu-se unde­va la mijlocul terenului. Repriza a II-a început în aceeaşi manieră, cu un joc excelent al argeşenilor în primele 15 minute, pe fondul unor greşeli şi nesiguranţe ale mijlocaşilor şi apărătorilor reşiţeni. Mioveniul putea să şi marcheze, dar Mazilu şi Honciu au fost imprecişi din poziţii bune. În ultimul sfert de oră, gazdele s-au trezit şi au forţat, ratînd cîteva ocazii mari. Portarul Popescu, care pînă atunci şomase, a fost însă la post în faţa lui Creţu, Manole şi Dandea, iar parti-da s-a terminat echitabil, 0-0. Pentru gazde, remiza nu a picat tocmai bine, pentru că au pierdut un tempo important în lupta cu Timişoara pentru promovare, însă pentru Mioveni punctul luat a venit bine, înaintea derbiului de vineri cu Timişoara.

Metalul Reşiţa - CS Mioveni 0-0

# Metalul: Zimmermann - Cristian, Dandea, Hlinca, Aniţoiu - Adrian Ionescu (65 Enescu) - Szabo, Feher, Manole - Buhăescu, Claudiu Ionescu (59 Creţu). Antrenor: Daniel Opriţa.
# Mioveni: Popescu - Negoiţă, Calvin, Rada, Edi Stoica - Mîrzeanu, Răuţă - Mazilu (90 Alin Popa), Honciu, Galan (76 Ursu) - Năstăsie (76 Nilă). Antrenor: Claudiu Niculescu.

Filmul meciului

# min. 2: recuperare bună a argeşenilor în jumătatea adversă, Negoiţă urcă excelent pe dreapta, centrează pe jos în faţa porţii, unde Honciu apărut singur cu portarul este semnalizat în poziţie de ofsaid
# min. 25: Honciu şutează de la 18 m, central, slab, portarul prinde
# min. 40: reluare cu capul a lui Edi Stoica, din careu, după o lovitură liberă, portarul reţine
# min. 56: Dandea trage de la 35 m, pe lîngă
# min. 69: recuperare a lui Mazilu, mijlocaşul urcă cu balonul la picior, iar de la 20 m încearcă să-l surprindă pe portar cu un şut puternic, mingea trece însă puţin pe lîngă
# min. 73: Honciu trage de la 17 m, din poziţie bună, central, puţin pe lîngă
# min. 74: Creţu este găsit singur în colţul careului mare pe dreapta, şutează din prima, puternic, însă Popescu respinge senzaţional din vinclu
# min. 75: centrare de pe dreapta a gazdelor, Szabo reia din cădere din 6 m pe colţul scurt, dar pe lîngă poartă
# min. 76: gazdele centrează de pe drepta, mingea este deviată şi ajunge la Manole, care şutează din vole de la 16 m, însă Popescu e din nou la post şi respinge senzaţional în corner
# min. 89: corner pentru gazde, Dandea reia cu capul, iar Popescu scoate exclent de sub bară.

Culisele meciului

# Vremea a fost ideală pentru fotbal, sîmbătă, la Reşiţa, tem­peraturile termometrelor ară­tînd 11-12 gra­de. În tribune au venit la meci aproximativ 500 de spectatori.
# Galeria gazdelor nu şi-a susţinut favoriţii în acest meci pentru pri­ma dată în acest campionat, pro­testînd la adresa finanţatorului Rufă, care nu s-a implicat destul la echipă şi a rămas cu datorii la jucători.
#  Din lotul Mioveniului deplasat la Reşiţa au făcut parte şi Ionuţ Biceanu şi Dani Iancu, însă cei doi nu au fost opriţi în lotul de 18 şi au văzut meciul de la tribuna oficială.
# Lîngă cei doi a luat loc Claudiu Bălan, fost jucător al Mioveniului în turul campionatului, acestuia rezilindu-i-se contractul în iarnă, pentru că nu a confirmat aşteptările. Atacantul se antrenază cu Metalul şi e foarte aproape să semneze cu re­şiţenii.
# La gazde a evoluat şi fostul atacant al Mioveniului Claudiu Ionescu, acesta fiind la reşiţeni de două sezoane. Jucătorul a fost schimbat în­să în minutul 59.
# Un alt jucător care are legătură cu Argeşul şi a fost în teren pentru Reşiţa a fost Adrian Ionescu, mijlocaş care a jucat pentru FC Argeş şi care a debutat în Trivale, în Liga I, sub comanda lui Moldovan şi a lui Telu Stancu.
# În fine, tot titular, dar jucînd 90 de minute, la Metalul a fost şi Leonard Manole, fost jucător al lui FC Argeş şi fotbalist care în vară a cochetat cu Mioveniul, fiind la un pas să fie transferat de galben-verzi.
# Antrenorul principal al gazdelor, Daniel Opriţa, nu are licenţa de antrenor, astfel că el a fost trecut pe foaia de joc ca fiind delegatul echipei, în timp ce principal a fost Leontin Doană.
# Reşiţenii au avut în teren 3 jucători Under 21, Florin Aniţoiu (născut 94 - titular - a jucat tot meciul), Ionuţ Hlinca (născut 98 - titular - a jucat tot meciul) şi Istvan Szabo (născut 97 - titular - a jucat tot meciul).
# De partea cealaltă, la CS Mioveni, UNDER 21 au fost titulari Ionuţ Mîrzeanu, care a jucat tot meciul, Victor Mazilu, care a fost schimbat în minutul 90, iar în repriza a doua  a mai intrat, în minutul 76, şi Octavian Ursu.
# Galben-verzii au fost urmăriţi la acest meci şi de oficialii clubului, preşedintele Consiliului Director, Dumitru Olteanu, şi preşedintele executiv Constantin Stancu venind împreună la Reşiţa.
# Gazdele au greşit foaia de joc făcută de delegat la începutul partidei, trecîndu-le jucătorilor băgaţi pe teren alte numere. Pînă la urmă, la intervenţia arbitrului, aceştia au completat foaia cu numerele corecte de pe tricouri.
# Pe banca de rezerve a gazdelor au rămas pînă la finalul partidei portarul Silviu Ciucă şi jucătorii de cîmp Ionuţ Popescu, Ionuţ Tătaru, Bogdan Szijj şi Alexandru Ciucur.
# De partea cealaltă, la Mioveni, au făcut degeaba deplasarea la Reşiţa portarul Flavius Croitoru şi jucătorii de cîmp Cătălin Stan, Bogdan Stancu şi Lucian Todea.