Curierul Zilei - Egal in extremis, cu liderul, la Mioveni

*** Costul locului de la masa bogaţilor     *** Campanie de informare şi concurs în Şcolile din Mioveni      *** Cartofii şi utilităţile s-au scumpit!     *** PASTILA de UMOR      *** Mai puţine naşteri decît decese     *** Maşini multe, vînzări rare, în tîrgul auto     *** Pregătiţi-vă de Black Friday!     *** Ursul l-a muşcat de cap     *** Ameninţa că se aruncă de pe pasaj     *** Spărgătorii de la Orange Shop, rămîn în arest      *** Furau din maşini, locuinţe, societăţi...     *** Costache a fost achitat     *** Accident, cu trei răniţi şi trei maşini     *** O piteşteancă, campioană mondială     *** Învinşi greu de olteni!     *** Florin Nini: „Nu am fost constanţi”     *** Todorov: „Formăm o echipă unită“nbsp;    *** Stupu şi Ankomah, doar spectatori la Piteşti!     *** Liga 1 - Etapa 13     *** Victorii şi medalii la oină, handbal, volei şi karate     *** Gazdele, victorii pe linie

Egal in extremis, cu liderul, la Mioveni Imprimare E-mail
miercuri, 15 aprilie 2015

Egal in extremis, cu liderul, la Mioveni

Galben-verzii au obţinut o remiză în Vinerea Mare la Mioveni cu liderul ACS Poli Timişoara, 1-1, gazdele egalînd în ultimul minut al prelungirilor, 97, avînd şi un om în minus.

Argeşenii au jucat în multe momente ale jocului mai bine ca adversarii, însă nu au avut ocazii foarte mari de a înscrie. După o primă jumătate de oră foarte bună, în care au presat şi au avut iniţiativa, galben-ver­zii au ridicat puţin piciorul de pe pedala de acceleraţie, suficient pentru oaspeţi să îşi creeze do­uă ocazii de gol, una fiind chiar fructificată, prin Bărbuţ. După pauză, gazdele au ieşit cu o al­tă faţă de la vestiare, însă totul părea că s-a terminat în minutul 63, cînd Mazilu a fost eliminat prosteşte pentru două gal­bene: primul în minutul 53, du­pă un clinci cu De Santana, şi al doilea pentru un fault din spa­te, care nu se impunea să fie făcut de el. Deşi cu om în minus, Mioveniul a continuat să joace şi să pună presiune pe careul advers. Antrenorul oaspeţilor a fost şi el trimis în tribune în minutul 78, după ce a intrat în teren certîndu-se cu că­pitanul Mioveniului, Răuţă, la o fază în care timişoreanul ar fi vrut ca jucătorii-gazdă să a­run­ce balonul în afară, pentru că Neagu era căzut la pămînt în propriul careu.
Egalarea a venit de-a­bia în minutul 97, la ultima fază a partidei, centrarea lui Edi Stoica fiind deviată nefericit în propria poartă de Bogsan.

CS Mioveni - ACS Poli Timişoara 1-1 (0-1)

Au marcat: Bogsan (90 +7 - autogol)/Bărbuţ (36)
# Mioveni: Popescu - Negoiţă, Calvin, Cucui, Edi Stoica - Răuţă, Mîrzeanu (53 Nilă) - Mazilu, Honciu (46 Galan), Ayza - Năstăsie (69 Alin Popa). Antrenor: Claudiu Niculescu
# Timişoara: Pap - Belu, Bogsan, Melinte, Neagu - Ovidiu Petre - Bărbuţ (48 Boldea), Keita, Poparadu (86 Trandu) - Elek, De Santana (73 Doman). Antrenor: Dan Alexa
Arbitru: Adrian Illyeş (Ploieşti)
Cartonaşe galbene: Calvin (39), mazilu (53, 63), Răuţă (87)/De Santana (53), Keita (75)
Cartonaş roşu: Mazilu (63)

Cum s-au marcat golurile:

# 0-1, min. 36: Bărbuţ este găsit liber pe dreapta la marginea careului, după o serie de pase consecutive, şi cu toată opoziţia lui Ayza înscrie cu un şut puternic
# 1-1, min. 90+7: centrare în careu a lui Edi Stoica, de pe stînga, mingea intră în poartă, deviată de Bogsan.

Filmul meciului

# min. 2: Răuţă şutează de la 16 m, peste poartă
# min. 15: centrare de pe dreapta a lui Negoiţă, Năstăsie reia din careu din prima, peste poartă
# min. 20: centrare a gazdelor de pe dreapta, Ayza sare la cap şi recentrează, dar mingea este respinsă în corner
# min. 33: Calvin scoate de pe linia porţii după un corner al oaspeţilor, mingea ajunge la Santana, care, singur pe dreapta, trage pe jos pe lîngă
# min. 34: Elek intră în careu, cîştigînd în faţa lui Calvin şi Cucui, dar şutează de pe stînga, milimetric pe lîngă
# min. 36: 0-1!
# min. 58: Negoiţă trage de la 16 m de pe dreapta puţin peste poartă
# min. 60: Răuţă şutează de la 20 m, pe lîngă
# min 63: cartonaş roşu pentru Mazilu
# min 70: Nilă, singur în careul mic, reia cu capul, însă portarul prinde
# min. 78: Alexa este trimis în tribună
# min. 90+5: Galan şutează de la 16 m din vole peste poartă
# min. 90+7: 1-1!