Curierul Zilei - Un cîmpulungean a cîştigat „Românii au talent“
PRIMA PAGINA

*** Se opreşte curentul în Bascov     *** ️Cum se fac angajările la Spitalul Mioveni     *** Apa şi canalizarea plătite scump, la Piteşti!     *** Programul „Rabla pentru electrocasnice“ se extinde     *** Se încălzeşte vremea      *** Săptămîna Europeană de Prevenire a Cancerului de Col Uterin     *** Metodă noninvazivă de îndepărtare a calculilor renali     *** Conducea fără permis    *** Şi-a călcat soacra cu maşina!    *** La 17 ani, a atacat o femeie şi un copil    *** A incendiat două case    *** Şofer conducea băut    *** Doi răniţi în accident la Topoloveni    *** Sfinţii zilei      *** Conflicte şi răutăţi!    *** COSTIŢE HAIDUCEŞTI     *** Evenimente 22 ianuarie de-a lungul vremii     *** Seară de muzică şi poezie    *** Dirijor şi solişti din Coreea de Sud     *** Proiect educaţional de Mica Unire     *** Ce mai fac colegele de serie ale CS Mioveni şi FC Argeş     *** Au condus Chindia, dar au pierdut     *** Aur la Campionatele Europene     *** „Am avut noroc! Cu primii euro cîştigaţi am dormit sub pernă!“     *** Duminică, cu liderul campionatului      *** Victorie de senzaţie obţinută în ultimele secunde!     *** „Cu puţină răbdare, putem face lucruri bune”     *** „Am avut meciul în mînă”     *** Tony Bishop: „Am jucat foarte bine în defensivă”     *** Măgeanu vrea şefia Federaţiei de Automobilism!    

 
Un cîmpulungean a cîştigat „Românii au talent“ Imprimare E-mail
(3 voturi)
luni, 15 iunie 2015

Trupa SpeedCubing a primit premiul de 120.000 de euro

Un cîmpulungean a cîştigat „Românii au talent“  

Argeşul a avut doi reprezentanţi în finală

 

 Show-ul de televiziune Românii au talent s-a încheiat. Premiul de 120.000 de euro a fost cîştigat de Speed­Cubing, trei tineri care au rezolvat cubul Rubik în cîteva secunde, chiar şi legaţi la ochi. Flavian Glonţ, unul dintre membrii trupei, este din Cîmpulung.

Cristian Leana, Martin Fronescu şi Flavian Glonţ sînt cei mai rapizi oameni din România la rezolvarea cubului Rubik. Participă frecvent la concursurile de speedcubing, pentru care se antrenează chiar şi cîte patru sau cinci ore pe zi. Cei trei l-au determinat la audiţii pe juratul Andi să apese butonul auriu şi astfel i-a trimis direct în semifinale, unde au fost desemnaţi marii cîştigători ai celui de-al cincilea sezon al emisiunii Românii au talent. Au făcut un adevărat show din rezolvarea cubului Rubik, implicîndu-i şi pe membrii juriului şi realizînd din cuburi portretele celor doi prezentatori, Smiley şi Pavel Bartoş. Iată ce au spus membrii juriului despre ei. „Un moment artistic, spectacolul creierului uman! Sîntem năuciţi de mintea voas­tră şi vă prevăd un viitor frumos. Femeile sînt topite după bărbaţii care au creier“, a spus Mihaela Rădulescu. La rîndul său, Andi Moisescu a menţionat: „Nu m-aş fi aşteptat să mă emoţioneze atît de mult cuburile. Am fost aproape de lacrimi! Am făcut o alegere bună că i-am trimis direct în semifinală deoarece sînt sclipitori.“

A descoperit cubul Rubik acum 4 ani

Flavian Glonţ are 17 ani şi jumătate, iar de şapte ani locuieşte cu bunicii, pentru că mama sa lucrea­ză în Spania. Chiar dacă o vede destul de rar, din cauza costurilor pe care le presupune deplasarea, au o relaţie specială şi vorbesc zilnic la telefon. Nici cu tatăl, care munceşte departe de Cîmpulung, nu se întîlneşte prea des. În schimb, are a­proape bunicii, mătuşile, verii şi e tare mîndru de familia lui. A reuşit să-i cucerească pe toţi din familie cu pasiunea lui pentru Rubik. Este un băiat optimist şi foarte pozitiv. A descoperit cubul Rubik acum 4 ani, într-o pungă cu pufuleţi şi surprize, şi a făcut din el o pasiune. Deţine recordul naţional la cea mai rapidă rezolvare, 9,28 secunde, dar şi alte recorduri, în afara cubului 3x3, cum ar fi probele: 4x4, 5x5, 6x6, 7x7, piramida sau 3x3 cu o mînă. Marele premiu de 120.000 de euro băieţii îl vor împărţi egal între ei. „Pentru a vedea finala la televizor, mama s-a învoit de la serviciu. A fost foarte emoţionată, a plîns, la fel şi tata şi bunicii“, spune Flavian. Cu cei 40.000 de euro vrea s-o aducă pe mamă acasă, deoarece i-a fost destul de greu fără ea, deoarece se vedeau doar o dată pe an. Vrea să urmeze o facultate în domeniul IT, de preferat Politehnica, dar şi să lucreze în televiziune.

Ce este speedcubing-ul

Speedcubing-ul tinde să devină un sport, este o activitate de rezolvarea rapidă a cubului Rubik şi a altor tipuri de puzzle-uri. La nivel internaţional, funcţionează în prezent o asociaţie dedicată acestor competiţii, respectiv World Cube Association (WCA). De asemenea, sînt organizate zeci de competiţii în a­cest domeniu, în fiecare lună, iar din doi în doi ani au loc Campionate Mondiale şi Europene. Proba principală este cubul Rubik, în care se realizează cinci rezolvări şi cea mai bună medie cîştigă, dar există şi alte variaţii ale acestei jucării care se regăsesc ca probe oficiale la cam­pionate. Cristian Leana, Martin Fronescu şi Flavian Glonţ se întîlnesc mereu la concursurile de speed­­cubing, unde concurează pentru primul loc. Deşi recordurile lor îi departajează, timpii acestora sînt foarte apropiaţi. „Echipa noastră ar fi putut avea şi o altă componenţă, deoarece în comunitatea noastră sînt foarte mulţi copii talentaţi şi extrem de buni. Multă lume se întreabă ce ar putea să facă cineva cu un cub Rubik la un show de talent, însă noi avem atîtea variante încît ne-a fost dificil să alegem ce să facem“, spun cîştigătorii.

În finală a fost şi profesora Carmen Cernea

Profesoara de muzică de la Liceul de Artă Dinu Lipatti, interpreta Carmen Cernea Ior­dache a ales o melodie energică pentru ma­rea finală. Des­pre ea, Bebe Cotimanas a spus: „Doamnă dragă, dacă liceul la care predaţi are profesori numai ca dumnevoastră, în următorii patru ani îmi trimit copilul acolo să înveţe“. La rîndul său, Andra a adăugat: „Am auzit din nou o voce ca o poveste. Ne dăruiţi ceva minunat atunci cînd cîntaţi. Vă doresc mult succes!“. Vă reamintim că la preselecţii a cîntat aria „O mio babbino caro“, îmbrăcată într-un autentic costum popular, cu ie şi fotă. Apoi, în semifinală, Carmen Cernea (42 de ani), din Piteşti, a fost aleasă din nou de juriu pentru finală. Vocea ei puternică a uimit atunci pe toată lumea, iar momentul său de pe scenă, în care a interpretat piesa din filmul Al 5-lea Element, a fost urmărit de toţi cu sufletul la gură.

Antonela Roşu

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 4891

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics


Zi record

Luni, 07.01.2019

--- 3.633 vizitatori unici ---

Sfinții zilei

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info