Curierul Zilei - „D’ale carnavalului“, cu Eugen Cristea
PRIMA PAGINA
 Publicitate pdf
„D’ale carnavalului“, cu Eugen Cristea Imprimare E-mail
(0 voturi)
luni, 14 septembrie 2015

În premieră în oraşul nostru,

„D’ale carnavalului“, cu Eugen Cristea

 

 Piteştenii pot vedea, pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor, în premieră în oraşul nostru, piesa de teatru „D’ale carnavalu­lui“. Spectacolul se va ju­ca luni, 26 octombrie, de la ora 19.30, iar biletele de intrare s-au pus în vîn­zare la casa de bilete a Casei Sindicatelor. Preţul unuia este 60 de lei, iar elevii, studenţii şi pensio­narii pot intra cîte două persoane pe un singur bi­let cumpărat. 

Piesa „D’ale carnavalului“, de I.L. Caragiale, este realizată de această dată în regia lui Daniel Ni­ţoi. „Este o montare pe care spec­tatorii cu inteligenţa, spiritul critic, gustul lor teatral educat, aşa cum îi cunosc, o vor savura din plin, căci am respectat nu doar litera şi virgula, ci, mai ales spiritul comediei marelui scriitor I.L. Caragiale. Trăim în plin carnaval politic, social, mediatic, iar textul lui Nenea Iancu este atît de actual şi de percutant, că nu mai are nevoie de nici o schimbare, ci doar de fidelitate şi actori potriviţi“, ne-a spus actorul Eugen Cristea.

Prima reprezentaţie, acum 130 de ani

Actorii care îi sînt alături în a­cest spectacol şi pe care îi veţi putea vedea pe scenă sînt Vlad Jipa, Vasile Filipescu, Jean Lem­ne, Oana Gabriela Drăghici, Isabela Iacupovici, Mirela Hurjui, Cor­nel Mihalache, Daniel Niţoi, Puiu Iordăchescu şi Andrei Racu. Ultima mare comedie a lui I.L. Caragiale, „D’ale carnavalului“, s-a jucat, în premieră, în urmă cu 130 de ani, pe data de 8 aprilie 1885, la Teatrul Naţional din Bucureşti, în regia lui Constantin I. Nottara, care a şi jucat rolul lui Nae Girimea. De atunci şi pînă în prezent, piesa a avut parte de o strălucită carieră pe scenele din România, dar şi în cinematografie, apărînd sub semnătura unor regizori celebri, cum ar fi Sică Alexandrescu, Lucian Pintilie sau Silviu Purcărete.

Antonela Roşu
 

Scrie comentariu

NOTA: Va rugam sa comentati la obiect, legat de continutul prezentat in material. Orice deviere in afara subiectului, folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii aduse celorlalti cititori care au scris un comentariu se va sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului sau stergerea integrala. Site-ul www.curier.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.


Nume:
Comentariu:Cod:* Code


Vizualizari: 2551

Fii primul care comenteaza articolul

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.
AkoComment © Copyright 2004 by Arthur Konze - www.mamboportal.com
All right reserved

 
< Precedent   Următor >


embedgooglemap.net


Google Analytics

Zi record

Luni, 01.07.2019

--- 3.802 vizitatori unici ---

Horoscop zilnic

Flag Counter


PRchecker.info