Curierul Zilei - Ana Oţoiu, speranţa înotului românesc!

*** A scăzut rata inflaţiei     *** PASTILA de UMOR      *** Românii vor să facă Revelionul în ţară     *** 2,5 milioane de leduri în aranjamentele festive de Sărbători     *** Legătura dintre tehnologie şi artă, făcută de 5 artişti      *** „Femeie în război”, la Cinema „Bucureşti”     *** Profesorul Constantin I. Năstase este iniţiatorul unei colecţii muzeistice     *** Atenţionări de la pompierii din Mioveni     *** Cinci persoane, reţinute pentru furt şi tăinuire     *** A stat 3 zile în casă cu fratele ucis!     *** Autopsierii, condamnaţi cu suspendare     *** Incendiu la Alpitex!     *** Localii au confiscat căruţele rromilor     *** Liga Naţiunilor     *** „Echipa stă bine în clasament!“     *** 5 egaluri şi 5 roşii     *** Meci demonstrativ cu Colegiul Brătianu     *** Vlad Mariea luptă pentru podium!     *** 8 medalii la Târgu Secuiesc     *** Mircea Sibiceanu, premiat la două competiţii!

Ana Oţoiu, speranţa înotului românesc! Imprimare E-mail
luni, 04 iulie 2016

La 10 ani, a cîştigat trei medalii la Campionatul Naţional

Ana Oţoiu, speranţa înotului românesc!

Ieri după-amiază, la Bazinul Olimpic din Braşov s-au încheiat Campionatele Naţionale de înot rezervate copiilor de 10 şi 11 ani. La startul acestei întreceri s-au prezentat 520 de sportivi de la 70 de cluburi din ţară. Întrecerea a fost organizată de Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern, în colaborare cu Primăria Braşov, Direcţia de Tineret şi Sport Braşov şi clubul Corona Braşov.

Întrecerea s-a desfăşurat în condiţii foarte bune, întrucît bazinul la Braşov este unul nou şi a fost inaugurat cu ocazia acestui concurs în prezenţa Cameliei Potec, preşedintele Federaţiei Române de Nataţie, şi a autorităţilor locale. CSM Piteşti a participat la acest concurs cu nouă  sportivi, iar la finalul competiţiei, clubul din Ştrand şi-a trecut în cont trei medalii, dintre care două de aur şi una de argint. Performerul acestei întreceri a fost Ana Oţoiu, care a cîştigat aurul la 50 m liber şi 50 m fluture şi argintul la 50 m bras la categoria fete 10 ani. La 50 m fluture a fost la mai puţin de o zecime de recordul naţional.
Sportiva este pregătită de antrenorul Iuliu Berca şi a fost singura înotătoare care a punctat pentru CSM Piteşti la acest concurs. În urma acestor rezultate, clubul din Ştrand a terminat pe locul 3 în clasamentul pe cluburi, iar antrenorul Iuliu Berca e foarte mulţumit de aceste rezultate: „Sincer să fiu, nu mă aşteptam să iasă atît de bine. Noi la această categorie de vîrstă nu prea avem sportivi, pentru că sîntem axaţi pe juniori. Ana a mers foarte bine şi a reuşit să cîştige trei medalii. Pînă la sfîrşitul anului vrem să batem recordul la 50 m fluture“.